Ve stopách Jaroše či Kováře. Na českého gólmana United čeká další hostování, rýsují se přední skotské týmy

Přestupy ze Sigmy Olomouc do Manchesteru United se nedějí denně, nicméně v případě gólmana Radka Vítka se tak v roce 2020 skutečně stalo. Od té doby působil nyní dvacetiletý mladík v mládežnických týmech United, letošní jaro pak strávil v League One. Red Devils už mu ale prý chystají další angažmá.

Ve stopách Jaroše či Kováře. Na českého gólmana United čeká další hostování, rýsují se přední skotské týmy

Úděl gólmanů je těžký. V týmu je pro ně jen jedno místo, na které se navíc těžko buduje důvěra. O to náročnější to mají mladší hráči, kteří číhají na šanci za zkušenějšími a ve většině případů dražšími kolegy.

Týká se to i Radka Vítka, dvacetiletého odchovance Sigmy. Poté, co na podzim nedostával prostor v juniorce United, mu klub v zimě našel hostování v League One, třetí anglické lize, v Accringtonu.

Začátek do angažmá – svého prvního dospělého – měl jako z pohádky. Čistá konta, sestavy kola a chvála od manažera. V podstatě hned po lednovém příchodu se chopil role jedničky, kterou držel.

Jeho klub nakonec skončil na sedmnáctém místě ve čtyřiadvacetičlenné soutěži. Vítek k tomu pomohl čtyřmi čistými konty ve třiceti zápasech.

A CO KDYŽ WILLIAMS S DÍAZEM NEVYJDOU? BARCELONA MÁ ZÁLUSK NA VYVRHELA UNITED I NEČEKANÉ JMÉNO Z DRUHOLIGOVÉHO HULLU

Další zkušenosti by měl nasbírat v následujícím ročníku, ale opět mimo Manchester. Podle novináře Lucy Bendoniho jeví zájem o hostování gólmana, který má v klubu smlouvu až do roku 2027, jeden klub z anglické League One, ale také dva velké skotské kluby.

Jedná se Kilmarnock a St. Mirren, tedy o čtvrtý a pátý klub uplynulého ročníku skotské Premiership. Když se vezme v potaz nadvláda Rangers a Celticu, kteří mají v podstatě zaručena dvě první místa, je to pro oba celky velký úspěch.

Pokud by se skotský scénář naplnil, šel by Vítek po stopách dvou českých souputníků. Matěj Kovář i Vítězslav Jaroš si prošli nižšími anglickými soutěžemi, načež zamířili mimo Anglii do první ligy – Kovář do Sparty, Jaroš (mimo kapitolu v irském St. Patricks) do Sturmu Graz. A oběma se nyní daří na výbornou.

Foto: Manchester United FC