Zoufalá Anglie, alchymista Southgate mění zlato na obyčejný kov, zuří na Ostrovech

Kdo vyhraje Euro v Německu? Před startem šampionátu zněla nejčastější odpověď následovně: "Anglie." Jenže po základní skupině se na hvězdami nabitý tým valí kritika. Týmu nakládá ostrovní tisk, nešetří jej ani fanoušci. Třeba The Sun se ptá, jak je možné, že tým s největšími hvězdami anglické, španělské i německé ligy může hrát tak špatně? Píše se o mizérii a trenér Southgate je přirovnáván k alchymistovi, který zlato mění v běžný kov.

Zoufalá Anglie, alchymista Southgate mění zlato na obyčejný kov, zuří na Ostrovech

Anglie má k dispozici hvězdy Premier League, Bundesligy a La Ligy. A přesto nedokázala vyhrát nad Slovinskem, které je ve světovém rankingu až na 57. místě? Anglie sice splnila první cíl, když postoupila ze skupiny, jenže místo radosti zavládla v celé zemi spíše frustrace. Čekala se spanilá jízda týmu, jenže tým klopýtá a dvě remízy v základní skupině považují experti za tristní výsledky. "Proti Slovinsku to byl jen další výkon, při kterém si fanoušci mohli rvát vzteky vlasy u televize a nadávat," hodnotí vystoupení Anglie The Sun s tím, že po Dánsku už si řada lidí myslela, že výkon nemůže být horší. Ale stalo se.

Jak může být tým, kde je Harry Kane, Jude Bellingham a Phil Foden, tak špatná? Slovinsko přece nemá takovou kvalitu. Anglie sice dominantně držela míč, ale co dál? Hvězdy nezářily, jak se čekalo. Pochvaly se dočkal snad Declan Rice. "Ale i tak to nebylo nic, z čeho by bylo nutné se vzrušovat," píše Sun. "Nebylo to nic, co by vzbudilo před vyřazovací fází turnaje důvěru, že tým postoupí daleko," dodává s tím, že je těžké nyní řadit tým, který vyhrál jen dva z posledních osmi zápasů, mezi favority turnaje. Na Euru byl podle médií slušný úvod, ale pak má mužstvo plné hvězd na triku pět špatných poločasů.

Fanoušci jsou z toho rozčarovaní. "Nejhorší skupina v historii mezinárodních turnajů. Ani jeden tým si nezasloužil postoupit," napsal jeden z nich. Další rezignovaně napsal, že hlavní je postup ze skupiny a výkony pro něj nejsou žádným šokem...

Manažer Southgate ale nehodlá ze své strategie ustupovat kvůli kritice fanoušků. "Potřebujeme jejich podporu. Rozumím, že jsou kritičtí vůči mně. Je to lepší, než kdyby kritizovali hráče. Je to ale hodně zvláštní. Nezaznamenal jsem, že by některý z týmů, co postoupil ze skupiny, čelil takové kritice," kroutil hlavou Southgate. "Nějakou kritiku chápu, ale já jsem na hráče hrdý za to, jak fungují," obhajoval tým po bezbrankové remíze kouč Anglie.

Večerní bezgólový zmar. Anglie postupuje z prvního místa, Chorvatsko jede definitivně domů