Večerní bezgólový zmar. Anglie postupuje z prvního místa, Chorvatsko jede definitivně domů

Skupina C toho tedy na závěr příliš nenabídla. Oba večerní zápasy skončily jen bezbrankovou remízou, což znamená, že Anglie i přes střeleckou mizérii postupuje z první pozice. Do osmifinále míří také Slovinsko a Dánsko, jistotu konce v turnaji naopak mají Chorvaté.

Anglie se zase trápila, Palmer konečně nastoupil

Fotbalisté Anglie remizovali v závěrečném zápase skupiny C evropského šampionátu se Slovinskem 0:0. V prvním poločase se sice trefil křídelník Arsenalu Bukayo Saka, kvůli ofsajdu však jeho branka nemohla platit. Nepřesvědčivý průchod základní skupinou, který podtrhla značná vlna kritiky nejen z řad bývalých reprezentantů Albionu, tak jeden z favoritů na celkový triumf zakončil dalším zaváháním. Zato výběr trenéra Matjaže Keka se postaral o historicky první postup do vyřazovací fáze.

Na Albion, jenž do turnaje vstupoval v roli jednoho z největších kurzových favoritů na celkový triumf, se po úvodních dvou zápasech snesla vlna negativních hodnocení. Angličané sice se čtyřmi body sahali po prvenství ve skupině, jenže jejich herní projev měl k ideálu daleko. Nápravu tohoto dojmu mohli sjednat proti Slovinsku, které po dvou remízách stále drželo reálné naděje na své premiérové play off.

Úvod utkání však ostrovanům nevyšel podle představ, když se po nepřesnosti v obraně dostal do první šance Benjamin Šeško, jenž ale hlavou zamířil pouze do rukavic Jordana Pickforda. V bezmála polovině úvodního dějství o sobě dali poprvé vědět i angličtí fotbalisté. Rychlou kombinaci, na jejímž konci uklízel míč do prázdné brány Saka, ovšem přerušil zvednutý praporek pomezního rozhodčího signalizující ofsajd. Na začátku poslední pětiminutovky první půle pak do vápna nacentroval Kieran Trippier, na jeho nabídku kapitán Albionu Harry Kane jen těsně nedosáhl.

Po změně stran poslal trenér Gareth Southgate do hry Kobbieho Mainaa, díky čemuž si tento teprve 19letý reprezentant připsal druhý start na seniorském šampionátu. Albion se v následujících minutách snažil překonat hluboký slovinský blok, jenž však odolával. Ani hvězda Chelsea Cole Palmer, která na turnaji dostala vůbec první minuty, nenašla způsob, jak překonat pozornou defenzivu v čele s Janem Oblakem. Na posledních 15 minut se poprvé od listopadu 2021 do hry podíval i bývalý tahoun italské Atalanty Josip Iličič. Three Lions se i přes závěrečný tlak, při kterém z hranice vápna pálil Palmer, prosadit nedokázali.

Angličané tedy znovu pouze remizovali, přesto slaví postup z prvního místa. To znamená, že své osmifinále odehrají 30. června v Gelsenkirchenu proti jednomu z postupujících ze třetích míst. Slovinsko se nakonec kvalifikovalo ze třetí příčky a na jméno soupeře si rovněž musí počkat.

Srbsko se protrápilo ke konci, Dánové převahu nezužitkovali

Dánsko remizovalo v posledním utkání skupiny C mistrovství Evropy se Srbskem 0:0, a zajistilo si tak postup do vyřazovacích bojů turnaje. Konečnou druhou příčku v základní fázi nakonec určilo až poslední pravidlo o umístění národního týmu ve FIFA žebříčku, na základě něhož je ve srovnání se Slovinskem o poznání lépe postavený dánský výběr. Příčiny vyřazení Srbů lze shledat v bezzubé ofenzivě, která až do 81. minuty dokonce nevyprodukovala jedinou střelu. Vůbec první výhry na Euru v samostatné historii země se tak Orli stále nedočkali.

Allianz Arenu navštívily celky, které zatím na turnaji nevyhrály. O něco lepší pozici měli Dánové, kteří v předchozím duelu sehráli vyrovnanou partii s favorizovanou Anglií. V případě triumfu Albionu nad Slovinskem jim navíc k jistotě výhodnějšího druhého místa mohl stačit bod. Srbové se na podobné kalkulace spoléhat nemohli a museli hrát na vítězství.

Úvodní čtvrthodina zápasu tomu ovšem neodpovídala, jelikož ani jeden z týmů nepodnikal žádné velké útočné výpady a diváci neviděli celkově ani jeden střelecký pokus. Prolomil to až Alexander Bah, jenž se dostal k hlavičce na malém vápně, avšak zamířil jen vedle branky Predraga Rajkoviče. Ten se musel o pár minut později činit, tentokrát proti ráně Christiana Eriksena. Gólman Mallorky čelil i střele dánského forvarda Rasmuse Höjlunda, ovšem ten srbského brankáře přízemní střelou znovu pouze prověřil.

Několik minut po začátku druhé půle šel tým z Balkánského poloostrova do vedení po vlastní brance Joachima Andersena, ovšem jen na chvíli, jelikož hlavní rozhodčí krátce poté dopískl ofsajd jednomu z hráčů Srbska. Na druhé straně mohl poslat dánské fotbalisty do vedení Jannik Vestergaard, ale jeho zakončení hlavou skončilo jen v náruči Rajkoviče. První střelu Orlů v zápase vyprodukoval v 81. minutě Aleksandar Mitrovič, avšak ta postrádala přesnost a Kaspera Schmeichela nijak nezaměstnala.

Dánové tedy na svého soupeře sice nevyzráli, vzhledem k remíze Slovinska v souběžně hraném duelu je však postup ze druhého místa neminul. To znamená, že se v osmifinále 29. června střetnou v Dortmundu s domácím Německem. Srbsko na turnaji po zásluze končí.

ME 2024 - Německo:

Skupina C:

Kolín nad Rýnem: Anglie - Slovinsko 0:0
Rozhodčí: Turpin - Danos, Pages - Brisard (video, všichni Fr.). ŽK: Trippier, Guéhi, Foden - Janža, Bijol. Diváci: 43.000.

Anglie: Pickford - Walker, Stones, Guéhi, Trippier (84. Alexander-Arnold) - Gallagher (46. Mainoo), Rice - Saka (71. Palmer), Bellingham, Foden (89. Gordon) - Kane. Trenér: Southgate.
Slovinsko: Oblak - Karničnik, Drkušič, Bijol, Janža (90.+1 Balkovec) - Stojanovič, Gnezda Čerin, Elšnik, Mlakar (86. Gorenc Stankovič) - Šporar (86. Celar), Šeško (75. Iličič). Trenér: Kek.

Mnichov: Dánsko - Srbsko 0:0
Rozhodčí: Letexier - Mugnier, Rahmouni (všichni Fr.) - Dankert (video, Něm.). ŽK: M. Hjulmund, Wind - Milenkovič, Mitrovič. Diváci: 64.288.

Dánsko: Schmeichel - Andersen, Christensen, Vestergaard - Bah (77. Kristiansen), M. Hjulmand (77. Delaney), Höjbjerg, Maehle - Eriksen (88. Poulsen) - Höjlund (59. Dolberg), Wind (46. Skov Olsen). Trenér: K. Hjulmand.

Srbsko: Rajkovič - Veljkovič, Milenkovič, Pavlovič - Mijailovič (73. Mladenovič), Ilič (67. Vlahovič), Gudelj (46. Tadič), Živkovič - Samardžič (46. Jovič), Mitrovič, Lukič (87. S. Milinkovič-Savič). Trenér: Stojkovič.