Polarizující Oscar. Zamířil za penězi do Šanghaje, loni odmítl Barcelonu. Vše kvůli rodině

Pamatujete? Je zhruba rok 2016 a čínská Superliga se dme pýchou – vítá totiž hvězdy světového fotbalu. Ezequiel Lavezzi, Hulk, Carlos Tévez, Axel Witsel, Javier Mascherano, Alexandre Pato. Na lavičkách trenéři jako Luiz Felipe Scolari či Manuel Pellegrini. V tom momentu přišel i Oscar.

Polarizující Oscar. Zamířil za penězi do Šanghaje, loni odmítl Barcelonu. Vše kvůli rodině

Tehdy mu bylo 25, válel za Chelsea, se kterou vyhrál Premier League i Evropskou ligu. Vstupoval do nejlepších let kariéry, ale v Anglii mu najednou pšenka nekvetla. Řešil se odchod jinam, po šikovném Brazilci toužila půlka Evropy.

"Byl jsem blízko přestupu do Atlétika, ale Chelsea mě odmítla prodat," řekl brazilskému webu UOL. "Žádali 50 nebo 60 milionů eur a tolik tehdy nikdo neplatil.“

V tom mu na stole přistála nabídka z čínské Šanghaje. Ta v té době neměla problém splnit požadavky Chelsea a do Londýna z Číny putovalo 60 milionů eur. Škodný nebyl ani Oscar, jeho plat podle webu The Athletic vyrostl o 400 % na zhruba 24 milionů eur ročně čistého. Tehdy se z něj stal jedním z nejlépe placených fotbalistů světa.

„Nebylo to snadné rozhodnutí, ale byl jsem na lavičce, což se mi moc nelíbilo,“ dodal Oscar. "Čína má neuvěřitelnou finanční sílu a někdy dává nabídky, které se těžko odmítají.“

Bombarďák Schick dál šokuje po návratu Německo. Podpora, jakou mám od kolegů, to je útočníkův sen, lebedí si

Fanoušci si tehdy klepali na čela. Mladý hráč, který může v Evropě udělat dokonalou kariéru a stát se legendou, zněly některé myšlenkové pochody. Vše má ale širší kontext. Stejně jako mnoho jiných brazilských fotbalistů i Oscar vyrůstal v chudobě. Jeho otec zemřel při dopravní nehodě, když mu byly tři roky. Jeho matka Sueli vychovávala Oscara a jeho dvě sestry sama a vydělávala na živobytí prodejem oblečení. Fotbal byl spásou nejen pro něj, ale i pro ty, které miloval.

Oscar jednal pragmaticky. A navíc se k tomu postavil čelem.

"Všichni fotbalisté chtějí vydělávat peníze, aby pomohli svým rodinám," řekl. "Když jsem se rozhodl do Číny jít, myslel jsem spíš na rodinu než na kariéru,“ přiznal. 

V té fázi se však Oscar zdál být přesvědčen, že jde jen o dočasnou záležitost. "Doufám, že za dva nebo tři roky se budu moci vrátit do velkého týmu v Evropě," přál si tehdy. "Nejvíc mě baví hrát na vysoké úrovni. Jsem stále mladý. Můžu se vrátit."

Nicméně toto se nikdy nestalo. Oscar v prosinci 2019 prodloužil smlouvu na dalších pět let a v podstatě tím zabil světovou kariéru. Na mistrovství světa 2014 nastoupil ve všech zápasech Brazílie, nicméně od svého odchodu z Chelsea už žlutý dres neoblékl. "Jsou tu velké předsudky vůči těm, kteří hrají v Číně," zlobil se. "Nemělo by to tak být.“

On sám však měl několikrát možnost z Číny odejít. 

Talentovaný český gólman si užívá mezi rakouskou elitou. Je nejmladší jedničkou v lize, věří v záchranu

Konkrétní zájem prý přišel na začátku roku 2023, kdy mu brazilský gigant Flamengo nabídl hostování. O rok dříve se o něj zajímala také Barcelona. Oscar se netajil tím, že by ho přestup na Camp Nou lákal. "Je super, když o vás usiluje tak velký klub," řekl pro TNT Sports Brasil. "Byla by to neuvěřitelná příležitost a velmi dobrá pro mou kariéru."

Kde byl tedy háček? V jeho povaze a pohodlnosti. V Číně si zvyknul, výplata mu chodila a klubu byl vděčný. "Mám ještě smlouvu a Šanghaj pro mě dělá hodně, nemám si na co stěžovat,“ vysvětloval.

Na čínskou ligu navíc v pohodě stačí, nemusí se přetrhnout. V této sezoně má zatím v třiceti zápasech bilanci 8+13, což jsou po hubenějších letech konečně pořádná čísla. Vynikají hlavně ročníky 2018 (12+18) a 2019 (9+13). Na kontě má dva mistrovské tituly, má prostě „splněno“. 

Pokud v lednu nedojde k překvapivému přestupu, zdá se nyní nevyhnutelné, že Oscar v Šanghaji dotáhne do konce smlouvu, která platí do konce čínské sezony 2024 v listopadu příštího roku.

A pak? Oscarovi bude 33 let. Trenér Edward Still, který s Oscarem pracoval před dvěma lety, se domnívá, že kondice by neměla být problém. "V té době ještě mohl hrát v Evropě," říká. "O tom nepochybuji. Je jasné, že mezi Čínou a Evropou je rozdíl v tempu, intenzitě a síle, takže by mu trvalo několik týdnů, než by se dostal do tempa, ale stále by na to měl."

Sám Oscar je podobného názoru. "Se svým tělem a stylem hry si myslím, že mám velkou šanci vrátit se a hrát za velký klub v Evropě," řekl pro UOL.

Dočká se ještě?

Bombarďák Schick dál šokuje po návratu Německo. Podpora, jakou mám od kolegů, to je útočníkův sen, lebedí si