Víkendové nůžky Garnacha budí pozornost. Přihlásil se argentinský mladík o gól roku?

Fanoušci Manchesteru United měli vždycky slabost pro šikovná křídla. George Best, Ryan Giggs, Cristiano Ronaldo... Ve výčtu výjimečných postav, které bavily hrou v Divadle snů nejčastěji na krajích hřiště, se dá pokračovat až do současnosti. Na výrazné postavy historie v čele s legendárním Portugalcem by mohl navázat i Alejandro Garnacho (19), jenž si fantastickými nůžkami "prostřihl" cestu mezi fotbalové celebrity.

Víkendové nůžky Garnacha budí pozornost. Přihlásil se argentinský mladík o gól roku?

S cenovkou 25 milionů eur (610 milionů korun) patří mezi 30 nejdražších teenagerů fotbalového světa. Narodil se v Madridu, ale slavný Real na něj upřel pohled až poté, co prošel akademií konkurenčního Atlétika a přesunul se na Britské ostrovy.

V mládežnických kategoriích oblékl Garnacho dres rodného Španělska i Argentiny, odkud pochází jeho maminka. A vybírat by si mohl i na klubové scéně, přestože se zdá, že v Manchesteru zakotvil. "Sice k nám přišel ve svých 16 letech ze Španělska, ale myslím, že ho lidé považují za svého. Naši fanoušci ho viděli v jeho začátcích, sledovali, jak roste, a tu jeho cestu si užívají s ním," vyprávěl Nick Cox, šéf akademie United v jarním rozhovoru pro goal.com.

Garnachův projev podle něj přesně zapadá do letité fotbalové filozofie a DNA slavného klubu. "Fotbal Manchesteru United byl vždycky navržený tak, aby zvedal fanoušky ze sedadel. Vybíráme kreativní hráče, kteří hrají s citem i emocemi. Alejandro takový je a chápe to, co publikum žádá," dodal Cox.

Námluvy za covidu

Garnachův přestup do Manchesteru se zrodil díky aktivitě španělského fotbalového skauta Gerarda Guzmana. Ten křídelníka, který se vyžívá v soubojích jeden na jednoho, sledoval v akademii Atlétika. Námluvy ale nebyly bezproblémové, svět totiž zrovna ochromila pandemie koronaviru, kvůli níž byla osobní setkání přísně omezena. Všechny rozhovory United s Garnachem tak v roce 2020 probíhaly prostřednictvím videohovorů.

Nakonec ale stejně rodák z Madridu zabalil kufry a vyrazil do sychravé Anglie. "Viděli jsme, jak je posedlý fotbalem a jakou má chuť hrát Premier League," zmínil Cox.

PŘEKVAPIVÝ OFENZIVNÍ TAH REALU? ICARDIHO AGENT SE POCHLUBIL DIALOGEM S LÍDREM LALIGY

První šanci v Divadle snů dal Garnachovi v dubnu 2022 rakouský trenér Ralf Rangnick. Byla to jediná minuta v utkání s Chelsea a Garnacho, tehdy ještě s číslem 75 na zádech, se na hřišti potkal i s Cristianem Ronaldem. Portugalskou superstar a svůj vzor v jedné osobě pak pomaličku začal nahrazovat v sestavě.

"Nebojí se a ve světovém fotbale není takových hráčů mnoho. Nezdobí ho jen driblink a schopnost obejít hráče, má i skvělou fyzičku. Je rychlý a vydrží hrát 90 nebo klidně 120 minut," chválil vycházející hvězdu nizozemský trenér Erik ten Hag, který United po Rangnickovi převzal. 

V další sezoně už Garnacho dostával právě od něj daleko více prostoru. Naskočil do 19 zápasů a dal tři góly. To už oblékal dres s číslem 49 (tedy opět odkaz na oblíbenou sedmičku – neboli sedm krát sedm). A kdyby si v březnovém utkání se Southamptonem v souboji s Kyle Walker-Petersem neporanil kotník, mohlo být zápasů i gólů ještě víc. 

Španělsko, nebo Argentina?

Nepříjemný střet připravil fotbalistu s blonďatým přelivem i o premiérový start v národním týmu Argentiny. Trenér úřadujících mistrů světa Lionel Scaloni ho totiž na jaře povolal k přípravným utkáním s Panamou a Curacaem. Zjevně si chtěl křídelního hráče pojistit dřív, než by přišla pozvánka ze Španělska. Pokud se ale bude Garnacho i nadále rozvíjet, přijdou jistě i další šance, jak si vedle Ronalda zahrát i s Lionelem Messim.

V aktuální sezoně už je Garnacho stále častěji v základní sestavě United. Naposledy exceloval na hřišti Evertonu, když dal výstavní gól nůžkami. Mnozí sice parádní trefu přirovnávali k báječnému a téměř identickému gólu Wayna Rooneyho v derby s Manchesterem City, stále teprve devatenáctiletý mladík ale spíš připomíná Ronaldův odkaz.

Indicie jsou jednoduché – dres s číslem 17 (a další odkaz na CR7) i ikonická oslava "Siu", kterou proslavil právě slavný Portugalec. Po gólu, který v neděli obletěl celý fotbalový svět, ji Garnacho vystřihl u rohového praporku, na což reagovaly i zaplněné ochozy Divadla snů: Místo tradičního "Viva Ronaldo, running down the wing, hear United sing", se Old Trafford neslo: "Viva Garnacho, running down the wing, hear United sing"

Foto: AFP