Hašek září v Řecku štěstím, složil poklonu kouči Slavie. Promluvil i o tom, zda lituje rozchodu se Spartou

První gól ve druhé řecké lize a také premiérový rozhovor pro tamní média má za sebou osmadvacetiletý záložník Martin Hašek. Hráč, který se před lety v dobrém nerozešel s pražskou Spartou, přiznal, že ho nikdy nenapadlo, že získá angažmá ve druhé řecké lize v Soluni. Nyní je ale hráčem klubu Makedonikos a pro server Metrosport.gr se podělil o dojmy ze svého nového působiště. Řeč přišla na pražskou Spartu, trenéra Slavie i další kluby, kde působil.

Hašek září v Řecku štěstím, složil poklonu kouči Slavie. Promluvil i o tom, zda lituje rozchodu se Spartou

Rodák z Liberce na zmíněný rozhovor dorazil s půlhodinovým zpožděním kvůli píchlé pneumatice. Povídání s novináři to ale nezhatilo a jakmile se obě strany setkaly, byl Čech samý úsměv. Žertoval s fotografem o tom, zda se povedly snímky a u toho povídal a povídal. „Všichni v klubu jsou skvělí. Snaží se mi pomoci, kdykoliv něco potřebuji. Všechno jde skvěle a já věřím, že vyhrajeme co nejvíce zápasů. A všichni si ty zápasy užijeme. Na tom mi také záleží. Vyhrát nestačí, musí vás to bavit,“ vypálí Hašek na první dobrou.

Pochvaluje si také úroveň druhé řecké ligy. „Je velmi dobrá. Samozřejmě zázemí není na takové úrovni, jako když jsem byl v Německu nebo Turecku. Ani hřiště nejsou tak dobrá i fanoušků je méně. Ale úroveň je dobrá,“ zopakuje. Ve svém novém klubu je spokojený. „Hřiště i areál jsou fajn. Není tu tartanová dráha, tribuny jsou blíž,“ pochvaluje si. Je rád, že má možnosti využít posilovnu, saunu, ledové lázně. „Máme vše, co potřebujeme,“ říká stručně.

Okamžitě mě začali rozvíjet, hlásí Gabriel z Dánska. Klub víc zajímalo, co dělám ve volném čase

Když má prozradit, jak se do klubu dostal a jaké jiné nabídky zvažoval, přestane se Hašek na chvíli smát. Kluby, kam mohl zamířit, jmenovat odmítne. „To už je jedno. Chtěl jsem být tady,“ smete možné otazníky jednoduchou odpovědí. „Ostatní nabídky nebyly tím, co jsem hledal. Makedonikos a lidé v něm ukázali, jak moc mě chtějí. Důležité bylo i město, způsob života v něm. Nechtěl jsem jít někam, kde se nemluví anglicky, někam, kde bych nebyl šťastný,“ rozpovídal se Hašek.

V Řecku je zatím sám, i proto potřeboval být v místě, kde mu bude dobře i mimo fotbal. „A v Soluni je asi deset tisíc restaurací (směje se), jídlo je velmi dobré, lidé mluví anglicky. Na krásné pláže to mám půl hodiny. Tohle všechno hrálo roli,“ dodal Hašek s tím, že je zatím v Řecku maximálně spokojený. „Je úžasné, když skoro každý den svítí sluníčko. Zatím asi jen dva dny bylo zataženo. Vy Řekové to nedoceníte, ale pro mě je to důležité,“ rozesmál se záložník.

Když dostal Hašek otázku, který tým v Česku by přirovnal k jeho současnému působišti, zaznělo éterem, že Dukla Praha. „Je to klub s ohromnou historií, má věrné fanoušky,“ vysvětlil svou volbu. „Možná by ale mělo jít o klub z Brna nebo Ostravy, možná bych vybral Vítkovice,“ změnil názor.

foto: @ FK Dukla Praha

V Řecku už také působil Haškův bratr Filip. I s ním se o nové štaci bavil. „Na všechno jsem se ho ptal. Byl spokojený se životem v Řecku, ale ne s týmem. Klub mu stále dluží peníze,“ vyprávěl Hašek. S žádným krajanem, který momentálně v této zemi hraje fotbal, se prý nebavil. „S Brabcem, Daridou ani Hájkem jsem nikdy nehrál. Ze Sparty se znám jen s Karlssonem. Byl to hodný kluk, doufám, že spolu brzy zajdeme na kafe. Jednou jsme se už potkali,“ poznamenal Hašek s tím, že se mu náramně zamlouvá, jak lidé v Řecku nikam nespěchají, dají si kávu nebo víno a odpočívají. „Mám tu už i svou oblíbenou pláž, ale neřeknu kterou, aby tam najednou nebyla spousta lidí.“

Přišly i nepříjemné dotazy na předchozí působiště, kde se Haškovi tolik nevedlo a nehrál. Jako třeba v polské Wisle Plock. „Šel jsem tam až na konci února, tým byl dlouho pohromadě a trenér mě prostě nenechal hrát. Čekal jsem na šanci, nemohl jsem nic dělat. Týmu se nedařilo, ale stejně jsem nenastupoval. Vše nakonec skončilo sestupem. To je prostě fotbal,“ poznamenal Hašek.

foto: © Wisla Plock

Jeho předchozí štací byl turecký Erzurumspor, kde strávil rok a půl. „Podepsal jsem s nimi smlouvu po dlouhé době, co jsem nehrál. Čekal jsem nabídky z jiných lig, ale ty nepřicházely, takže možnost jít do Turecka byla tou nejlepší, co jsem dostal. Chtěli se vrátit do první ligy, ale nakonec se nedostali ani do play off. Druhá sezona už byla velmi těžká, klub měl pozastavené přestupy. Někteří hráči to vzdali a odešli, tým už nebyl tak dobrý,“ vzpomínal Hašek. Život tam prý byl složitý. Klub sídlil vysoko v horách v místě, kde je chladno a často fouká silný vítr. „Nemluví se tam anglicky, tamní lidé jsou muslimové a mají svou vlastní kulturu. Jsou to dobří lidé, ale kulturní rozdíl byl velký. Moc jsem si to tam neužil,“ přiznal Čech.

Turecká média tehdy psala, že se Hašek potýkal s depresemi a psychickými problémy. „Nechci zacházet do detailů, ale bylo to moc těžké období,“ odpověděl na dané téma.

Ještě před tureckou anabází byl Hašek hráčem druholigového německého Kickers. A na tuhle štaci pěje Hašek ódy „Bylo to moc fajn. Würzburg je krásné město v Bavorsku, je to město vinic. Byla škoda, že jsem tam byl během covidu a všechno bylo zavřené. Na fotbal nemohli fanoušci, přitom Německo je zemí, kde lidé chodí na zápasy. Pro mě to byla moc pěkná zkušenost, mluvím německy, takže nebyl problém,“ uvedl Hašek.

foto: © wuerzburger-kickers

Řeč musela pochopitelně přijít i na Spartu a odchod z ní. „Bylo to zajímavé období mého života a taky dost těžké. Ve fotbale najdete vždycky věci dobré, ale narazíte i na špatné stránky týmu. Byla to cenná zkušenost, kdy jsem poznal i skvělé lidi. Ale teď už je to minulosti a z té se snažím poučit. Nebudu nikoho obviňovat, ale tohle všechno mě dost naučilo. Mně jde o to, abych se neustále zlepšoval a k tomu jsou třeba i negativní zkušenosti. Když budete celý život sedět doma, nové zážitky mít nebudete, ani zkušenosti,“ podotkl.

Rozchod se Spartou každopádně nebyl příjemný. „Skončilo to tak, jak to skončilo. Už o tom bylo napsáno hodně. Je to historie. Podívejte se na to, co se děje ve světě. Je tu covid, války, slova na tom nic nezmění,“ tvrdí s tím, že měl v té době nabídky z Maccabi Haifa a maďarského Ferencvarose Budapešť. „Se Spartou teď nemám žádné zvláštní vztahy. Když jsem v Praze, tak jsem se svými přáteli. V kontaktu pak jsem i s některými bývalými spoluhráči,“ přiznal záložník.

Při dotazu, zda lituje toho, jak ze Sparty odešel, jen zakroutí hlavou. „Je zbytečné takhle přemýšlet. Znovu říkám, že minulost je minulostí a snažím se poučit ze svých zkušeností. Myslím na to, co bude zítra, takže nepřemýšlím o tom, co by se stalo, kdybych neodešel,“ tvrdí s tím, že chce stále ještě působit v zahraničí a na návrat do Česka nemyslí. „Teď si chci užít angažmá v Soluni.“

Novinářům prozradil, že je jeho nejlepším kamarádem Jan Vondra, s kterým hrál od deseti let ve Spartě a nyní působí v Bohemians. „Chodili jsme i na stejnou střední školu. Půl roku to taky zkoušel v cizině. Kdyby se mě zeptal, tak mu řeknu, ať to zkusí v Řecku,“ zasmál se Hašek.

Rozhodnuto! Nejvyšší soutěž bude dalších pět sezon vysílat O2 TV, celková cena za práva trojnásobně vzroste

Když se řeč stočí na nejlepšího hráče, s kterým nastupoval, honí se Haškovi v hlavě řada jmen. „Hrál jsem se Součkem, co je ve West Hamu, ale s tím nejsem v kontaktu. Pak tu byl Patrik Schick, s tím se znám z mládeže Sparty, ale ani s ním často nemluvím,“ vykládá Hašek, kterému se v Česku nejvíce dařilo v dresu vršovických Bohemians. „Těžko říct, jestli to byla nejlepší fáze mé kariéry, ale rozhodně to bylo krásné období. Odehrál jsem spoustu zápasů a mám na to hezké vzpomínky. Klubem navíc prošli také brácha s tátou."

S otcem prý má skvělý vztah a uznává i jeho trenérské kvality. Však jej také v minulosti vedl. „Samozřejmě se může stát, když je táta vaším trenérem, že někdo řekne, že hrajete, protože táta je trenér. Stalo se to i v Bohemce. Přitom jsem hrával i za předchozího trenéra a nikdo s tím problém neměl,“ diví se s tím, že byl pro kritiky snadným terčem.

Železný a cenný Hancko. Ve Feyenoordu je nepostradatelný a počtvrté mu v Nizozemsku stoupla hodnota

Slova chvály si během rozhovoru vyslechl od Haška i trenér Slavie Jindřich Trpišovský. „Jeho kariéra mluví sama za sebe. Se Slavií dokázal úžasné věci, vybudoval impérium. Slavia pod jeho vedením prodala také spoustu hráčů do Evropy. Je obdivuhodné, jak skvělou práci odvádí,“ hlásí Hašek. Ocenil i velezkušeného Miroslava Koubka. „Má za sebou skvělou kariéru, kdy získal i mistrovský titul s Plzní. Je to dobrý trenér. Byl velmi energický a na svůj věk nepůsobil vůbec unaveně. Byl zapálený pro fotbal,“ doplňuje. Pochvaly se dočkal i Václav Jílek za to, že Sigma Olomouc pod jeho vedením hraje dobrý fotbal a rozvíjí hráče, která pak prodává větším klubům.

Novinář měl pro Haška na závěr úkol, když měl sám sebe popsat třemi slovy. „To je těžké. Obecně se rád usmívám, jsem rád v pozitivním prostředí a snažím se chovat tak, jak bych si přál, aby můj život vypadal. Snažím se rozdávat štěstí, ale všichni máme špatné dny, nikdo z nás není dokonalý. Snažím se být šťastný a upřímný,“ odpověděl Hašek.