Sparta podruhé během pár dnů přetlačila Bohemians, Červenkův Zlín opět neinkasoval a loupil v Pardubicích

Hráči Zlína zvítězili ve 14. kole Fortuna ligy na hřišti Pardubic 1:0. Přestože utkání dvou celků namočených do záchranářských starostí více než fotbal místy připomínalo boj, několik pohledných situací k vidění na východě Čech bylo. Tou nejvýraznější byla jen několik chvil před poločasovou pauzou střela teprve 19letého Alexandra Bužka, jenž se v základní sestavě ligového utkání objevil vůbec poprvé. Jeho trefa přispěla k potvrzení výborného startu jejich nového kouče Bronislava Červenky, který v prvních třech soutěžních duelech na lavičce žlutomodrých ještě neprohrál, jeho tým navíc ani jednou neinkasoval.

Výsledkově se Pardubicím dařilo. Po třech remízách v řadě se v minulém kole konečně dočkaly kýženého vítězství v Českých Budějovicích, za každou cenu jej ale potřebovaly potvrdit doma proti poslednímu Zlínu. Ten zůstával v mysli všech fotbalových fanoušků zejména kvůli nedávné rekordní prohře s Mladou Boleslaví, od té doby však stihl vyměnit trenéra, remizovat v Olomouci nebo vyřadit z poháru Baník.

V úvodu utkání byli aktivnější domácí, první větší možnost si ale vypracovali až ve 24. minutě. Tomáš Zlatohlávek ovšem nedokázal prostřelit vyběhnuvšího Stanislava Dostála. O osm minut později sice Ševci dokázali dostat míč do branky, jenže hlavní rozhodčí těsně před tím odpískal útočný faul, a skóre se tak neměnilo. Před změnou stran mohl bezbrankový stav prolomit Tomáš Čelůstka, ve velké příležitosti ale střílel pouze vedle pravé tyče. Gólu před poločasovou pauzou se však diváci přece jen dočkali, rána Bužka byla nešťastně sražená jedním ze stoperů Pardubic, a Zlínští tak šli do kabin s výhodou jednobrankového vedení.

V 56. minutě se v největší pardubické šanci objevil znovu Zlatohlávek, jeho střela z výborné pozice ale nemířila mezi tři tyče. Stejně skončila i příležitost Tomáše Solila, který se dostal k hlavičce po rohovém kopu, jenže branku netrefil. Ke konci zápasu se hra vyrovnávala a do větších šancí se ani jeden z týmů nedostával, Ševci se dopředu příliš nehnali a naopak Východočechům se nedařilo překonávat obranu soupeře. V závěru utkání mohl remízu pro hosty zařídit Marek Icha, jeho nebezpečně tečovaný nákop do vápna ale vynikajícím zákrokem zlikvidoval Dostál.

Zlín tak utnul pardubický optimismus a získal první ligovou výhru pod novým trenérem. V příštím kole vyzve 11. listopadu doma Jablonec, Pardubice zamíří do Boleslavi.

Klokani to odskákali i na Letné. Sparta po pohárovém postupu pokořila Bohemku i v lize

Sparta zvítězila nad Bohemians 2:0, a navázala tak na tři dny starý úspěch, kdy Klokany vyřadila z boje o český pohár. Malé pražské derby se ovšem pro Letenské nevyvíjelo příliš dobře, když si hodinu nevytvořili prakticky žádnou gólovou šanci. V 69. minutě je ale vysvobodil z nařízeného pokutového kopu Veljko Birmančevič. Srbský křídelník pak v závěru ještě připravil pojišťující branku pro střídajícího Lukáše Sadílka, jenž stvrdil výhru svého týmu a také jeho momentální návrat do čela tabulky.

Sparťané první část dvojzápasu s Bohemians zvládli, když je v pohárovém utkání porazili 2:1. Tentokrát přijeli Klokani na Letnou, kde z posledních čtyř vzájemných klání dvakrát bodovali. Rudí ovšem měli o motivaci postaráno, jelikož chtěli napravit zaváhání z minulého kola v Boleslavi, kde prohráli 1:3. Do duelu šli navíc z pozice jediného týmu soutěže, který před vlastními fanoušky ještě neztratil ani bod.

V úvodu byli na útočné polovině překvapivě častěji hosté, nebezpečné zakončení si ale nevypracovali. Sparta se výraznější šance dočkala až ve 20. minutě, kdy však střele Jana Kuchty scházela razance. Po půlhodině zkusil své štěstí z osy hřiště Kaan Kairinen, jenže ani on diváky ze sedaček nezvedl. Chvíli před odchodem do šaten chtěl na druhé straně otevřít skóre duelu Erik Prekop, symbolicky však zakončil poločas nepřesných pokusů zblokovanou střelou.

Klokani dělali sparťanům problémy i po změně stran a ve 48. minutě se mohli po ráně Matěje Hybše dostat do vedení, jenže nadějný pokus zkušeného obránce skončil v náruči gólmana. Sparta znovu ohrozila soupeřovu bránu dalekonosnou střelou z kopačky Kairinena, finský reprezentant ale jen protáhl Michala Reichla. Bezradný obhájce titulu si nadále nevytvářel šance, po hodině hry ovšem dostal dárek v podobě pokutového kopu. Hybš ve vápně důrazně atakoval Kuchtu, jenž se ochotně skácel k zemi a po chvíli váhání sudí ukázal na penaltový puntík. Nabízenou možností nepohrdl ranou do protipohybu brankáře Birmančevič. Odpovědi byli zelenobílí blízko po akcích Roberta Hrubého, pevná defenziva Rudých ale zvládala hasit nebezpečí. Naopak uklidňující trefu zařídil v 81. minutě Sadílek, jemuž do střelecké pozice nahrál výborný Birmančevič.

I ligový zápas tedy ovládla Sparta, která se minimálně do nedělního večera vyhoupla zpět do čela ligy. V příštím kole se Letenští 12. listopadu střetnou s Baníkem Ostrava, Klokani změří o den dříve síly s Karvinou.

Boleslav zůstala ve stínu předchozích duelů. Teplická Stínadla rozjasnil gól Knapíka

Teplice zvítězily nad Mladou Boleslaví 1:0 a po pěti ligových duelech konečně naplno bodovaly. Na domácích fotbalistech byla od počátku vidět velká snaha – v jejich dresu vynikal třeba bývalý reprezentant Lukáš Mareček, který posílal skvělé centry do vápna soupeře. Zúročit jeden z nich však dokázal až na začátku nastavení druhé půle Jan Knapík. Skláře tak nakonec nerozhodilo ani takřka hodinové přerušení hry zapříčiněné výpadkem elektřiny.

Mladá Boleslav se stala hitem posledních ligových týdnů, když nejprve uštědřila historický debakl Zlínu a poté na svém hřišti zdolala do té doby vedoucí tým soutěže Spartu. Na straně Teplic nebyly gólové festivaly něčím, na co by fanoušci byli zvyklí. Sedm z posledních osmi soutěžních duelů Sklářů nabídlo maximálně dvě branky, jen jednou to přitom vedlo k plnému bodovému zisku Severočechů, a to když uspěli v Karviné.

Úvodní příležitost si Tepličtí vypracovali hned v 11. minutě, nicméně Štěpán Chaloupek na pěkný centr Marečka do vápna nedosáhl. Po 20 minutách mohl nedůraz domácí obrany potrestat Lamin Jawo, nicméně na poslední chvíli se žlutomodrým povedlo míč odkopnout do bezpečí. Skláři se naopak mohli o pár momentů později radovat. Michal Bílek poslal z hranice vápna balon do šibenice, ale navrátilec z Portugalska Matouš Trmal ho nádherně vytáhl na břevno. Chvíli před poločasem poslal Mareček další nádherný centr přímo před branku Bolky, nicméně ani jeden z jeho dvou nabíhajících spoluhráčů ho neusměrnil do prázdné sítě.

Skláři nastoupili na svého soupeře i po změně stran, nicméně žádná větší šance v úvodu druhé půle k vidění nebyla. Utkání však bylo v 67. minutě přerušeno kvůli nefunkčnímu osvětlení na stadionu Na Stínadlech. Oprava reflektorů zabrala kolem hodiny, nicméně pak se úspěšně pokračovalo. Herní vzestup soupeře po restartu mohl dramaticky utnout střídající Petr Hronek, který si naběhl za obranu a napálil míč do brány. Jeho trefu ale zrušil videorozhodčí. V závěru ale přece jen o výhře domácích rozhodl Knapík, který do sítě usměrnil centr Marečka.

Středočeši tak přišli o pětizápasovou sérii neporazitelnosti ve vzájemných ligových střetnutích. V příštím kole 11. listopadu přivítají Pardubice, Teplice se tentýž den představí v Českých Budějovicích.

Hradec opět pocítil křeč při venkovních zápasech. Slovácko úspěšného střelce nenašlo

Hráči Slovácka remizovali s Hradcem Králové 0:0. Oba celky se především v prvním poločase trápily směrem dopředu a k jediné střele se dostal Jan Kalabiška. Po změně stran se hra otevřela o něco více, žádný z hráčů však přesný nebyl. Tým z Uherského Hradiště tak na domácí půdě bodoval již pošesté v řadě. Východočeši naopak potvrdili zmar na venkovních hřištích, kde v letošní sezoně ještě nezvítězili.

Oslavy 20. výročí otevření Stadionu Miroslava Valenty neproběhly o předešlém víkendu dle plánu, když Slovácko pouze remizovalo s Libercem. Třízápasová série domácích výher tak byla u konce. Nadále však platilo, že jediným týmem, který si z Uherského Hradiště odvezl všechny body, zůstala Sigma. To chtěl změnit Hradec Králové, jeho forma ovšem měla k ideálu daleko a na nějakou dobu navíc přišel o zraněného Ladislava Krejčího.

Po velmi vlažném začátku utkání byla první zajímavější příležitost k vidění až ve 27. minutě, kdy se o otevření skóre pokusili fotbalisté Slovácka. Chytrá přihrávka Rigina Cicilii našla uvnitř pokutového území Kalabišku, jehož střela však prolétla pouze kolem spojnice levé tyče a břevna. Ani tato ojedinělá šance dění na trávníku nezměnila, a do kabin se tak odcházelo za bezgólového stavu.

Do druhé půle vstoupili aktivněji domácí, z obléhání soupeřovy šestnáctky však vzešla pouze hlavička Cicilii doprostřed branky, kterou bez problémů lapil Pavol Bajza. Hosté se k vůbec první střele dostali o malou chvíli později, Lukáš Čmelík ale pálil z dobré pozice vysoko nad. Votroci byli k první brance ještě o něco blíže po hodině hry, když nadýchaný cetr Václava Pilaře našel hlavu Daniela Haise, ten ovšem zamířil jen kousek vedle pravé tyče. V 70. minutě měl po rohovém kopu na kopačce gól Pavel Juroška, jeho ránu však stačil před brankovou čárou zblokovat kapitán Východočechů Petr Kodeš. Domácí záložník se zanedlouho probojoval k další střele, tentokrát jej ale vychytal pohotový Bajza.

Hradec tak po třech po sobě jdoucích porážkách z tohoto stadionu dokázal v Uherském Hradišti bodovat. V příštím kole 11. listopadu přivítá Liberec, Slovácko se o den později představí v Plzni.

Poslední výhra Hanáků v Jablonci slaví plnoletost. Sigma při remíze doplatila na kiks brankáře

Sigma Olomouc remizovala s Jabloncem 1:1 a její 18leté čekání na výhru na Střelnici trvá. Utkání pro ni nezačalo dobře, když chvíli po úvodním hvizdu selhal brankář Tomáš Digaňa, jenž neudržel v rukou vysoký míč, a přihrál tak na jednoduchý gól Davidu Štěpánkovi. Chyby se ovšem dopustili i Severočeši, když po ztrátě u půlící čáry z přečíslení vyrovnal Lukáš Juliš. Bod Hanáky minimálně na chvíli dostal na třetí příčku, zelenobílí zůstali na barážové pozici.

Olomouci jako by nevyhovovala role favorita a po remíze z Pardubic zapsala nerozhodný výsledek také se Zlínem. V zápase si přitom vypracovala množství šancí, v té asi největší však selhal uzdravený Juliš. Na Andrově stadionu se tak zrodilo jedno z mnoha překvapení minulého kola, přičemž další takové měl na svědomí Jablonec. Severočeši se totiž na hřišti Baníku radovali ze druhé výhry v sezoně, o což se jedinou brankou utkání postaral Jan Chramosta.

Do úvodní šance se po akci Juraje Chvátala dostal Jan Navrátil, z hranice vápna ale jabloneckou bránu přestřelil. Chvíli nato se do příležitosti propracovali také domácí, a to zásluhou Štěpánka, jenž vybojoval faul na středu hřiště. Ze standardky hledal Matěj Polidar hlavičkáře. Míč si sice ze vzduchu sebral brankář Digaňa, ten mu ovšem vypadl z rukou právě před Štěpánka, který pohotovou ranou skóroval. Přímého kopu se dočkala také Olomouc, jenže nadějnou ránu Filipa Zorvana do dolního rohu vyrazil Jan Hanuš a z následné dorážky trestuhodně netrefil odkrytou síť Denis Ventúra. Severočeši byli aktivnější, v 18. minutě ale museli vstřebat krutou ránu. Po chybě Davida Housky na polovině hřiště se Hanáci dostali do přečíslení, které zakončil střelou na zadní tyč Juliš.

Po smršti šancí byli diváci na Střelnici svědky ostré hry, která se přenesla i do druhé půle. Se žlutou kartou hrající Miloš Kratochvíl mohl chvíli před odehranou hodinou děkovat rozhodčímu, že jej po tvrdém zákroku na Jana Vodháněla nechal na trávníku. Olomoucký záložník měl pár minut nato blízko ke gólu, po výborném pasu Zorvana jej ale skvěle vychytal Hanuš. Domácí brankář zůstal poté stejně jako jeho kolega na druhé straně dlouho nezaměstnán, jelikož střely útočníků při snaze rozhodnout míjely cíl. V samotném závěru ovšem zachránil bod Jablonci Hanuš ve spolupráci s Nemanjou Tekijaškim, který po ráně Zorvana vykopnul míč z brankové čáry.

Čekání na výhru v podání Olomouce tak po remíze ze severu Čech narostlo na tři zápasy. V příštím kole přivítá 12. listopadu Slavii, Jablonec se o den dříve představí ve Zlíně.

Sobotní program 14. kola FORTUNA:LIGY:

Sparta Praha - Bohemians Praha 1905 2:0 (0:0)

Branky: 68. Birmančevič z pen., 81. Sadílek. Rozhodčí: Radina - Nádvorník, Machač - Adámková (video). ŽK: Birmančevič, Wiesner, Sörensen - Prekop, Shejbal, Köstl. Diváci: 17.411.

Sparta: Vindahl - Vitík, Panák, Sörensen - Wiesner, Kairinen, Laci (73. Sadílek), Zelený (60. Pešek) - Karabec (60. Ševčík), Birmančevič (82. Haraslín) - Kuchta (72. Olatunji). Trenér: Priske.

Bohemians: Reichl - Hybš, Vondra (36. Křapka), Hůlka - Köstl, Hrubý, Smrž (90.+3 Jindřišek), Dostál (75. Shejbal) - Beran (75. Puškáč), Hála - Prekop (90.+3 Mužík). Trenér: Veselý.

FK Teplice - FK Mladá Boleslav 1:0 (0:0)

Branka: 89. Knapík. Rozhodčí: Berka - Hrabovský, Slavíček - Petřík (video). ŽK: Jukl - Suchomel, Matějovský, Kadlec. Diváci: 3387.

Teplice: Grigar - Knapík, Chaloupek, Mičevič - Radosta, L. Mareček, Jukl, Beránek (33. Hronek) - Trubač, Bílek (64. Hora) - Vachoušek (88. Cykalo). Trenér: Frťala.

M. Boleslav: Trmal - Kadlec, Suchý, Karafiát, Suchomel (54. Fulnek) - Sakala, Matějovský (54. Pulkrab) - Jawo (54. Kušej), D. Mareček, Solomon (88. Poulolo) - Hilál. Trenér: Kulič.

FK Pardubice - FC Zlín 0:1 (0:1)

Branka: 45.+2 Bužek. Rozhodčí: Vokoun - Mokrusch, Volf - Machálek (video). ŽK: Kukučka, Solil - Slončík, Cedidla, Didiba, Dostál, Černín. Diváci: 2816.

Pardubice: Budinský - Icha, Kukučka, Ortiz, Tischler (86. Černý) - Vacek - Daněk, Hlavatý (67. Mukwelle), Darmovzal (46. Solil), Míšek (46. Helešic) - Zlatohlávek (73. Krobot). Trenér: Kováč.

Zlín: Dostál - Cedidla, Černín, Didiba, Čelůstka - González (52. Tkáč), Bužek - Fantiš (87. Pidro), Slončík (74. Simerský), Bartošák (74. Reiter) - Vukadinovič (87. Žák). Trenér: Červenka.

FK Jablonec - Sigma Olomouc 1:1 (1:1)

Branky: 5. Štěpánek - 18. Juliš. Rozhodčí: Kotala - Bureš, Žurovec - Kocourek (video). ŽK: Kratochvíl, Hurtado - Chvátal, Vodháněl. Diváci: 2387.

Jablonec: Hanuš - Štěpánek, Tekijaški, Hurtado, Polidar (46. Krulich) - Čanturišvili, Kratochvíl, Martinec, Houska (69. F. Souček), Alégué (82. Pleštil) - Chramosta (69. Jovovič). Trenér: Látal.

Olomouc: Digaňa - Chvátal, Pokorný, Vraštil, Zmrzlý - Breite, Ventúra - Vodháněl (78. Fortelný), Zorvan, Navrátil (78. Sláma) - Juliš (86. Zifčák). Trenér: Jílek.

1. FC Slovácko - FC Hradec Králové 0:0

Rozhodčí: Zaoral - Dobrovolný, Dohnálek - T. Klíma (video). ŽK: Čihák, Bajza, Vašulín (všichni Hradec). Diváci: 4093.

Slovácko: Fryšták - Reinberk, Hofmann, Kadlec, Kalabiška (86. Mihálik) - Havlík, Daníček - Petržela (68. Juroška), Trávník (68. Doski), Holzer (46. Kim Sung-pin) - Cicilia. Trenér: Svědík.

Hradec: Bajza - J. Klíma, Čihák, Čech, Horák - Kodeš, Kučera - Juliš (83. Harazim), Pilař (90. Šašinka), Čmelík (90. Pudhorocký) - Hais (64. Vašulín). Trenér: Kotal.

V létě chválil posily, teď si neví rady. Hapal není v Baníku mužem na svém místě, říká Petržela

Sparta poznává pravého Ševčíka. Zjistil, o čem velký klub je. Rozhodně maká víc, chválí ho Zavadil