Komentář: Měla by Premier League pustit na hřiště zahraniční rozhodčí?

Obrovská chyba, která vedla k nesprávnému rozhodnutí o ofsajdu Liverpoolu v sobotním utkání proti Spurs, v Angli stále rezonuje. A web Flashscore ve svém komentáři nastoluje otázku, jak zvýšit úroveň rozhodování v nejvyšší anglické soutěži.    

Komentář: Měla by Premier League pustit na hřiště zahraniční rozhodčí?

Anglická komise rozhodčí PGMOL připustila "významnou lidskou chybu" když díky v chybě v komunikaci s VAR neuznali gól Luise Diaze, který by Liverpoolu zajistil vedení proti Tottenhamu. Chvíli předtím přitom VAR také sporně zvýšil žlutou kartu Curtise Jonese na červenou poté, co byl zákrok na Yvese Bissoumu hodnocen obzvlášť přísně a je sporné, zda byla červená oprávněná. Pak tu byla červená karta pro Jotu - a jakkoliv byla druhá žlutá z jeho strany hloupost, tu první opět neměl dostat. Ale byla to především kolosální chyba při neuznání Diazova gólu - který byl v tu chvíli i během opakovaných záběrů pouhým okem a bez jakéhokoli rýsování jasně vidět jako regulerní - která přilila olej do ohně spekulací, že úroveň rozhodčích v údajně nejlepší lize světa prostě není adekvátní. V nedělním prohlášení se orgán rozhodčích PGMOL omluvil a Liverpool zase  vydal vlastní ostré prohlášení, v němž naznačil, že "byla narušena sportovní integrita", a pohrozil nějakými dalšími kroky tím, že "prozkoumá své možnosti".

Co by to však mělo znamenat? Co by Liverpool očekával, že z této situace získá víc než omluvu, kterou již dostal? K opakování zápasu prostě nedojde - trestat nebo jakkoli kriminalizovat Tottenham za špatný výkon rozhodčích by bylo směšné. Žalovat Premier League o nějakou kompenzaci by byla také fraška - je velmi nepravděpodobné, že by to obstálo. I když, pokud by v důsledku tohoto incidentu Liverpool nyní přišel o titul v Premier League nebo o účast v Lize mistrů, možná by měl v budoucnu větší šanci na základě finančních ztrát. Zároveň by to ale začalo vytvářet neudržitelný precedens podobný tomu, co jsme již viděli v případě žaloby Sheffieldu United kvůli působení Carlose Teveze ve West Hamu. Nicméně chybující rozhodčí byli postaveni mimo hru po zbytek víkendových zápasů a měli by být skutečně trvale vyloučeni ze zápasů Premier League po zbytek sezóny. A to jak pro jejich osobní bezpečnost a prospěch, tak pro bezpečnost všech ostatních.

Je však na čase jít dál a podívat se do vzdálenější budoucnosti. Premier League se už dlouho stylizuje do role nejlepší, nejzábavnější, nejlukrativnější a nejkonkurenceschopnější ligy v profesionálním fotbale. A to především díky své schopnosti přilákat nejlepší fotbalisty, manažery a trenéry z celého světa. Možná je načase uznat, že rozhodčí v Anglii potřebují drastickou a radikální revizi - podobně jako program grassroots zavedený ke zvýšení konkurenceschopnosti národního týmu, který v roce 2014 zavedla FA - a zatímco se tento úkol bude plnit, možná by Premier League měla začít najímat špičkové rozhodčí ze zahraničí- Na Blízkém východě je pravidelným zvykem dovážet na domácí zápasy rozhodčí z nejlepších evropských lig. A i ti nejpovolanější fanoušci anglického fotbalu, kteří sledují zápasy Ligy mistrů, Evropské ligy nebo mistrovství světa, si jistě všimli rozdílu nejen v úrovni rozhodčích na hřišti, ale také v účinnosti systému VAR v akci.

Je nejvyšší čas začít zkoumat nějaký model dovozu rozhodčích a asistentů VAR, kteří jsou skutečně vhodnější pro tak vyhrocená utkání, jaké se v Premier League hrají? I kdyby to mělo být jen dočasné opatření, které by umožnilo FA, Premier League a PGMOL udělat si po deseti letech pořádek doma. Je třeba také více urychlit vývoj a automatizaci nástrojů, které se v současnosti používají k rozhodování. Je směšné, že v roce 2023, kdy jsou technologie na vrcholu a umělá inteligence je stále dostupnější  stále spoléháme na skupinu lidí sedících v místnosti uprostřed ničeho a subjektivně kreslících čáry ručně na obrazovku. Celé volání po VAR mělo původně za cíl zavést strojové, nezpochybnitelné, stoprocentně věcně správné rozhodnutí rychle, jasně a efektivně. To, co máme nyní, je prostě více kuchařů v kuchyni, kteří mluví jeden přes druhého a vytvářejí větší zmatek než dříve.

Před zavedením VAR by byl gól Luise Diaze označenjako ofsajd, odborníci, manažeři i fanoušci by několik následujících dní reptali a všichni bychom to přešli a přičetli "jedné z těch věcí". Nyní však máme mít drahý systém, který funguje, a přesto se zdá, že je nějak rozbitější než kdykoli předtím - pravděpodobně proto, že máme neschopnější rozhodčí než kdykoli předtím, kteří dělají více špatných rozhodnutí než kdykoli předtím, když mají vlastně více užitečných nástrojů, jak to udělat správně, než kdykoli předtím. Nyní se stalo nanejvýš důležitým, že jde o problém, který drasticky potřebuje nápravu. Od začátku sezony 2021/22 se jedná již o 13. omluvu ze strany PGMOL týkající se nesprávného rozhodnutí VAR - žádná jiná velká liga se nedopustila zdaleka tolika drastických chyb. PGMOL musí uznat, že v současné době není způsobilý k použití, a Premier League i FA musí zaujmout tvrdý postoj, který jim pomůže napravit problémy, které si nyní rozhodčí orgán čistě zavinil sám.