Hložek už načal v Bayeru druhou padesátku soutěžních zápasů. Více než polovinu z nich ale začal z lavičky

Když se stabilní český reprezentant Adam Hložek přesunoval ze Sparty do Bay Areny, kde je doma Bayer Leverkusen, řada lidí tleskala, že si vybral ohledně důležitého rozjezdu v zahraničí správný klub.

Hložek už načal v Bayeru druhou padesátku soutěžních zápasů. Více než polovinu z nich ale začal z lavičky

Tehdy se objevovaly hlasy, že pokud by zamířil rovnou do elitního velkoklubu, hrozilo by přišpendlení k lavičce náhradníků a zastavení růstu.

Ideální destinací na to měl být právě Bayer. Už jen z toho důvodu, že to až tak obrovitý gigant není, že mu v začátcích pomůže krajan Patrik Schick a že v něm určitě dostane nejednu šanci.

Při jeho loňském transferu do Bundesligy však tehdy ještě nebyl u kormidla současný španělský trenér Xabi Alonso, pro nějž sice členem prvního týmu je, nicméně s jedenáctkou vyvolených už to až tak slavné není.

Dosavadní misi však však určitě nejde nazvat neúspěšnou. Za uplynulých čtrnáct měsíců už totiž stihl překonat metu padesáti soutěžních vystoupení za Bayer, což je bilance, na kterou by žádný nezdárek nedosáhl.

V Bundeslize nastoupil k tomuto datu čtyřiatřicetkrát, Německý pohár si vyzkoušel dvakrát a na kontě už má také 15 startů v evropských pohárech.

Adam Hložek v Bay Areně:

Přestupová cena: 13 milionů eur
Současná cena. 18 milionů eur
Smlouva do 30. června 2027

Jen pro srovnání - když ještě byl jednadvacetiletý ofenzivní univerzál s pětadvaceti mezinárodními zápasy ve Spartě, duelů v Evropě stihl nasbírat jen třináct.

Zatím se mu podařilo rozvlnit síť desetkrát. Mnozí sice namítnou, že je to na 51 absolvovaných utkání málo, nicméně protože figuroval v základní sestavě jen pětadvacetkrát, v dotyčném kontextu to žádná ostuda není.

Deset klání v řade neporažený Leverkusen, který momentálně sídlí na druhém místě tabulky se stejným bodovým ziskem jako vedoucí Bayern, ho navíc vzhledem k nabitému kalendáři určitě bude využívat dál (jen do říjnové repre pauzy se Bayer utká s Mainzem, Molde i Kolínem nad Rýnem).

A i kdyby ne - již za tři měsíce se otevře zimní přestupové okno a pokud vedení Leverkusenu uzná za vhodné, klidně ho může v rámci německého prostředí vyslat na půlroční zkušenost jinam.

Do klubu, který nebude ohrožovat ambice Bayeru a ve kterém potřebné minuty dostane. Na teprve druhou sezonu v zahraničí jde pořád o situaci, jež pro něj nebude špatná za žádných okolností.

Průměrná divácká návštěvnost v Evropě? Druhá Bundesliga poráží nejen Ligue 1, ale i LaLigu a Serii A