Nastartuje Andreho Onanu vychytaná nula z Burnley?

Kariéra Andreho Onany na Old Trafford nezačala tak, jak by si kamerunský gólman asi představoval. Ale sobotní výhra 1:0 v Burnley by mohla být začátkem jeho znovuzrození.  

Nastartuje Andreho Onanu vychytaná nula z Burnley?

Tolik potřebné vítězství Manchesteru United na Turf Moor ukončilo sérii tří porážek v řadě. Onana tři body doprovodil čistým kontem. Svým prvním od úvodního vítězství nad Wolves. Na ten zápas se přitom nejvíce vzpomíná nikoliv kvůli jeho první vychytané nule na Old Trafford, ale kvůli tomu, že podle mnohých měl být potrestán penaltou za to, že v závěru zápasu srazil Sašu Kalajdžiče. V daný moment se trestu vyhnul, ale v následujících týdnech jej i ve světle toho propírali fandové i experti ve světle nevýrazného začátku jeho kariéry v Manchesteru United.

A před sobotním triumfem na domácím hřišti souboru Vincenta Kompanyho inkasovali United s Onanou v brance čtrnáct gólů v pouhých pěti zápasech. A nedalo se zrovna říci, že by bývalá hvězda Interu měla ohledně dané statistiky čisté svědomí. Chyby Onana udělal jak proti Taiwu Awoniyiovi z Forest, tak proti Declanu Riceovi z Arsenalu a Joau Pedrovi z Brightonu.

"Musím toho hodně dokázat," řekl Onana minulý týden, když se zamýšlel nad svými prvními měsíci v klubu. "Můj start v Manchesteru nebyl dobrý ani takový, jaký bych si přál." Málokdo by s ním nesouhlasil. Je zřejmé, že individuální chyby musí rychle přestat. Na druhé straně, Onanův start v klubu byl objektivně ztížen špatnými výkony obrany.  Koneckonců na základě údajů Premier League Post-shot xG (PSxG), což je metrika "očekávaných gólů" založená na kvalitě střely na branku, Onana v této sezóně i přes občasné zaváhání zatím předvádí v podstatě vyrovnané výkony, když podle Fbref dostal 10 ligových gólů (z toho jeden vlastní) z PSxG 9,4. A pokud se v analýze pomocí stejného modelu pustíme ještě dál, Onana sběhem 107 vystoupení v pěti domácích sezonách v letech 2018-23 v dresech Ajaxu a Interu zabránil o šest branek více, než by se od průměrného brankáře očekávalo. Nemělo by se zapomínat ani na Onanovu roli, kterou pomohl Interu Milán v minulé sezoně zajistit osm čistých kont v Lize mistrů, čímž vytvořil nový klubový i soutěžní rekord.

Skutečnost je zkrátka taková, že bez ohledu na Onanovy individuální chyby se před něj soupeři United dostávají příliš snadno a obrana mu neposkytuje takový servis, jakou byste od klubu s ambicemi na Ligu mistrů očekávali. Pouze pět týmů Premier League - Fulham, West Ham, Sheffield United, Wolves a Bournemouth - tak  v této sezóně čelilo více střelám na branku než Manchester United (33). V důsledku toho si Onana připsal čtvrtý nejvyšší počet zákroků (24). Erik ten Hag totiž zatím nedokázal po většinu dosavadní sezóny najít ve svém týmu správnou rovnováhu. Což je jeho zodpovědnost.

Ano, nepomohla mu zranění klíčových hráčů. Sofyan Amrabat, který měl pomoci zpevnit zálohu United, si zatím nekopl do míče. Raphael Varane, Luke Shaw a Tyrell Malacia také tráví delší dobu mimo hru, což oslabilo obranu. Jejich návrat by měl pomoci a sobotní výkon byl rozhodně krok správným směrem. Proti Burnley bylo xG United 1,1 nejnižší v této sezóně, zatímco čtyři střely na branku byly také nejnižší v celé kampani. Více takovýchto solidních výkonů může Onanovi poskytnout odrazovou plochu, aby na Old Trafford našel svou parketu a začal ukazovat, proč z něj United v létě udělali svoji jedničku.