Review: Aston Villa - Brighton. Villans se po 13 letech vrací do evropských pohárů

Aston Villa v posledním kole Premier League porazila na svém hřišti Brighton 2:1. Famózní start domácích do zápasu obstaral už v osmé minutě Douglas Luiz, autorem vítězné trefy však byl jeho spoluhráč Ollie Watkins, jenž krátce před odehranou půlhodinou prolomil svůj šestizápasový střelecký půst. Právě nejlepší střelec týmu tak symbolicky zajistil Villans konečnou sedmou příčku, díky níž se představí v příštím ročníku Konferenční ligy. Celek z Birminghamu svůj dosud poslední duel na evropské půdě sehrál v srpnu 2010.

Aston Villa - Brighton 2:1

Branky: 8. Douglas Luiz, 26. Watkins - 38. Undav

Dobíhající sezona měla u obou týmů společného jmenovatele, kterým byl tabulkový posun oproti minulému ročníku. Zatímco Brighton měl díky svému počínání jistou skupinovou fázi Evropské ligy, Villans museli o svou místenku v Konferenční lize bojovat až do posledního kola. Výhodou pro ně však bylo, že se v případě vítězství nemuseli spoléhat na zaváhání konkurence, neboť stěžejní sedmou příčku měli v držení před začátkem poslední rundy právě oni.

Villans na nic nečekali a hned ve čtvrté minutě byli blízko první brance v utkání. Nejlepší střelec domácích Watkins se ve vápně uvolnil svému obránci a slabší levačkou orazítkoval břevno. O čtyři minuty později se však Aston Villa už dočkala. Douglas Luiz potvrdil fanouškům a spoluhráčům, proč byl pár dní zpět zvolen nejlepším hráčem Villy této sezony, když si naběhl na přihrávku do vápna a vystřelil přesnou střelu, která zapadla do pravého dolního růžku branky. Brighton dokázal za chvíli odpovědět ve 20. minutě, když se Deniz Undav dostal k hlavičce, kterou vyrovnal na 1:1. Videorozhodčí ovšem správně rozhodl o předcházejícím ofsajdu, který tak anuloval branku Racků. O pět minut později naopak udeřil Watkins, jenž si v rychlém přečíslení počkal na přesnou přihrávku a do prázdné branky upravil na 2:0. Undav nenechal všechnu smetanu protihráčům a ve 38. minutě si naskočil na centrovaný míč, kterým vrátil Brighton zpátky do hry.

Jacob Ramsey mohl v 56. minutě Lvům opět navýšit vedení, ovšem z ukázkové pozice pár metrů před prázdnou brankou nedokázal ukočírovat rychlý přízemní centr a přestřelil. Nezavršil tak svůj skvostný výkon na hřišti třešničkou na dortu a ke svým dvěma asistencím nepřidal vlastní branku. Zbytek utkání se dohrál v ostrém tempu, což potvrzuje i to, že rozhodčí rozdal celkem osm žlutých karet.

Aston Villa poslední duel sezony zvládla, a zajistila si tak místenku v kvalifikaci Evropské konferenční ligy. Ještě o stupínek výš však skončili sezonu Racci, jimž šesté místo zajistilo účast ve skupinové fázi Evropské ligy.