Luton je zpátky mezi velkými kluky. Pohádka pokračuje

Klub z malého města na severním kraji Londýna se po jednatřiceti letech vrací na nejvyšší úroveň když v sobotu dokázal v nervydrásajícím finále playoff Championshipu ve Wembley na penalty přetlačit Coventry. Web Flashscore se otáčí za nepravděpodobnou cestou trpaslíka s desetitisícovým stadionem mezi giganty typu Manchester City nebo Liverpool.   

Luton je zpátky mezi velkými kluky. Pohádka pokračuje

Je to vlastně symptomatické. Do Premier League se Luton dostává mimo jiné na úkor Southamptonu, který mu v listopadu odvedl oblíbeného manažera Nathana Jonese. Ten už na jižním pobřeží skončil, Saints exit z Premier League neodvrátili, Luton svízelnou situaci z konce podzimu vyřešil angažováním Roba Edwardse a ten nejen na Jonese navázal postupem do playoff o postup ale dokonce i ziskem samotného postupu.

Právě Edwards, jedna z obětí manažerského kolotoče v pro Luton arcirivalském  Watfordu, se se smlouvu na tři a půl roku stal posledním dílkem skládačky úspěchu Watfordu. Na začátku jeho angažmá přitom muselo vedení Lutonu obhajovat. "Buďme upřímní, kdybychom se vyhýbali každému, kdo je spojen s našimi protivníky, byl by náš výběr poněkud omezenější," hlásil tehdy generální ředitel klubu Gary Sweet. Zbytek už je historie. Luton skončil v Championship na třetím místě a díky čtrnáctizápasové sérii bez porážky se kvalifikoval do play-off. V semifinále pak po prohraném prvním zápase vyprovodil Sunderland a v nervy drásajícím finále ve Wembley porazil na penalty Coventry City a po 31 letech se vrátil do nejvyšší soutěže.

A nyní si bude užívat trefení jackpotu. Podle kalkulací společnosti Deloitte by třeba jen dva roky na nejvyšší úrovní mohlo v případě Lutonu vést k  zisku 290 milionů liber. Vedení klubu nicméně zůstává nohama pevně na zemi a ředitel Edwards tvrdí, že se budou chovat rozumně. "Nehodláme se zbláznit. Musíme hrát podle svých silných stránek," řekl Edwards. "Uvědomujeme si, že to bude největší výzva v historii. Je to nejlepší liga s nejlepšími manažery, nejlepšími hráči. Víme, jak těžké to bude. Fanoušci zažili temné, temné časy. Je skvělé, že jim můžeme věnovat úsměv."