Češi v zahraničí: Hašek konečně debutoval v Ekstraklase. Jak se dařilo Sáčkovi, Mackovi, Frýdkovi či Chalušovi?

Jak si vedli čeští krajánci působící v anglickém, německém, italském, švýcarském, řeckém, polském či nizozemském prostředí? Server Livesport Zprávy připomněl, že do střelecké listiny se zapsal pouze Pavel Kadeřábek z Hoffenheimu, ovšem gólové asistence zaznamenali Martin Frýdek z Luzernu i Václav Černý z Twente Enschede. Alex Král ze Schalke 04 se podepsal pod vlastník a za Wislu Plock odehrál svůj vůbec první zápas Martin Hašek.

Řecko

Účast ve skupině o titul je pro Aris tak trochu za trest. Ze čtyř zápasů vydoloval jen bod za venkovní remízu s Olympiakosem, naposledy padl v Aténách na hřišti AEK 1:3 a v tabulce ztrácí z pátého místa propastných 19 bodů na čtvrtou příčku, z níž by se kvalifikoval do předkola Evropské konferenční ligy. I při posledním nezdaru byli v základní sestavě celku ze Soluně Vladimír Darida (32) a Jakub Brabec (30), první odehrál celé utkání, druhý byl ve 29. minutě kvůli zranění střídán. Darida začal angažmá v Řecku skvěle, v jedenácti zápasech zapsal tři góly a stejný počet asistencí, počínaje nadstavbou se ale bodově odmlčel. Do konce zbývá odehrát šest kol.

Polsko

Martin Hašek (27) se sice Wisle Plock upsal už poslední únorový den, nicméně nastoupit za ni vinou administrativních nedorazů na straně svého bývalého zaměstnavatele Erzurumsporu mohl až o uplynulém víkendu. A v domácím utkání proti Zaglebie si debut skutečně odbyl, byť naskočil až na posledních pět minut už za rozhodnutého stavu 2:0 pro domácí. Pro Haška jde o třetí angažmá od neslavného rozvodu se Spartou z ledna 2021, ovšem poprvé v nejvyšší soutěži. Jak v Turecku, kde měl v 45 zápasech bilanci 6+4, tak předtím v německém Wurzburgeru (1+1 ve 13 utkáních) hrál jen druhou ligu.

Ve Slasku mohou bít na poplach, vratislavský celek totiž na svém stadionu prohrál s Piastem Gliwice 0:1 a po páté ztrátě v řadě se ocitl na patnácté, poslední nesestupové příčce. Petr Schawrz (31) podruhé v řadě absolvoval plnou minutáž, k ničemu zásadnímu se ovšem nedostal. To platí pro celý domácí tým, jehož hráči ani jednou nevystřelili na bránu a dostali se k jediné kloudné příležitosti. Zatímco v předminulé sezoně skončil Slask čtvrtý a kvalifikoval se do předkola EKL, v té minulé se zachránil o pouhé tři body a boj o setrvání v Ekstraklase bude podstupovat i v každém ze sedmi zbývajících zápasů letošní sezony.

Zatímco před startem jarní fáze sezony mohl Widzew pomýšlet na umístění garantující předkola evropských pohárů, po deseti kolech je zpátky na zemi. Uhrál v nich pouze devět bodů a na vítězství čeká od poloviny února. Naposledy i s Markem Hanouskem (31) v základní sestavě nestačil na domácím stadionu na Stal Mielec, s nímž prohrál 0:2. Bývalý středopolař Dukly či Plzně se svezl s (pod)průměrným výkonem celého týmu, nicméně vyslal tři střely, což je na jeho poměry vysoce nadprůměrný počet. Také se ale podepsal pod první gól hostů, když se v úvodu utkání nechal v šestnáctce předskočit zakončujícím Bartlomiejem Ciepielou.

I Cracovia prožila solidní podzim a i ona je na jaře z formy. Na výhru čeká šest zápasů, v nichž uhrála jen tři remízy, a sesunula se do středu tabulky. Poslední utkání na hřišti Pogonu Štětín prohrála 2:3, přitom ho měla slušně rozjeté. Od třetí minuty vedla, a přestože soupeř skóre otočil, dokázala po přestávce znovu srovnat. Už krátce předtím měl ke změně stavu na 2:2 blízko Jakub Jugas (30), který s kapitánskou páskou odehrál celý zápas. V 54. minutě si nikým nehlídán naskočil na centr z rohového kopu a vystřelil hlavou pod břevno, ale brankář Karol Niemczycki míč pohotově vyškrábl. Tým z Krakova pět minut před koncem pohrdl vyloženou šancí na vítězný gól a záhy za to pykal, v 88. minutě přiřkl tři body domácím Alexander Gorgon.

O záchranu bojující Jagiellonia si v pondělí připsala důležité tři body za výhru 1:0 nad Lechií Gdaňsk. Pomohl k ní i oba Češi, Michal Sáček (26) nastoupil v základní sestavě a odehrál 62 minut, Tomáš Přikryl (30) šel ze hřiště 12 po něm. Domácí soupeře přehrávali i přestříleli, ale neproměňovali ani vyložené šance. Tu největší španělský útočník Jesus Imaz, jenž v nastavení prvního poločasu nedal penaltu mizerným pokusem o vršovický dloubák. Vítězného gólu se tak Jagiellonia dočkala až v 84. minutě, je už pět zápasů bez prohry a v tabulce se posunula na 12. místo. Na sestupovou 16. příčku má momentálně náskok čtyř bodů.

Do posledních tří ligových zápasů Tomáš Petrášek (31) nezasáhl a v základní sestavě Rakówa chyběl i při pondělní dohrávce 27. kola na hřišti Radomiaku Radom. Po zranění srbského stopera Milana Rundiće však do hry zasáhl už ve 21. minutě. Zápas nabídl dietní podívanou, k vidění byly jen tři střely, všechny v podání hostujícího celku. Gól padl jeden, čtvrt hodiny před koncem jej dali domácí, ale záhy ho odvolal VAR. O historicky první titul usilující celek z Čenstochové tak podruhé za sebou klopýtl, po porážce ve Varšavě jen remizoval 0:0 a dal druhé Legii šanci snížit ztrátu na čtyři body.

Jenže tým z polské metropole ji nevyužil, na půdě poslední Legnice překvapivě zaznamenal pouze plichtu 2:2 a ztratil poprvé po čtyřech vítězných ligových zápasech. Tomáš Pekhart (32) odehrál 78 minut a dostal se ke dvěma střelám, v největší šanci ve 24. minutě pálil hlavou z malého vápna vedle. Za bod mohla být Legia ráda, dvakrát totiž musela dotahovat ztrátu a podruhé vyrovnala až v páté minutě nastavení z penalty. Poté se hrálo ještě dalších sedm minut a právě v čase 90+12 se domácí dočkali vítězné trefy, tu ale anulovalo video. Hosté tak na lídra z Rakówa i po 27. kole nadále ztrácejí šest bodů.

Nehráli: Martin Doležal (32), Zaglebie, David Jablonský (31), Cracovia