Češi v zahraničí: Hašek konečně debutoval v Ekstraklase. Jak se dařilo Sáčkovi, Mackovi, Frýdkovi či Chalušovi?

Jak si vedli čeští krajánci působící v anglickém, německém, italském, švýcarském, řeckém, polském či nizozemském prostředí? Server Livesport Zprávy připomněl, že do střelecké listiny se zapsal pouze Pavel Kadeřábek z Hoffenheimu, ovšem gólové asistence zaznamenali Martin Frýdek z Luzernu i Václav Černý z Twente Enschede. Alex Král ze Schalke 04 se podepsal pod vlastník a za Wislu Plock odehrál svůj vůbec první zápas Martin Hašek.

Německo

S dávkou cynismu lze konstatovat, že Alex Král dal v Bundeslize už tři góly. Jenže o dva, listopadový proti Werderu a únorový do sítě Hoffenheimu, přišel po intervenci videorozhodčího. A ten třetí, kterého dosáhl v nedělním zápase 27. kola znovu proti celku Pavla Kadeřábka, dal do vlastní sítě. Smolný moment přišel ve 22. minutě, když Angeliño opřel střílený centr z rohu malého vápna přímo do nohou reprezentačního záložníka, který neměl nárok reagovat. V závěru, kdy domácí vedli už o dvě branky, se mohl prosadit i na správné straně hřiště, jenže přízemní střelu mu pohotovým zákrokem zlikvidoval Oliver Baumann.

Král tak má i po 22 utkáních v nejvyšší německé soutěži v kolonce gólů a asistencí nulu, Schalke se po porážce 0:2 znovu ocitlo na dně tabulky a v dalším kole musí doma bezpodmínečně porazit Herthu, jinak bude jeho situace kritická. Naopak Hoffenheimu se po sérii tří výher, kterou v tomto ročníku vytvořil podruhé, a díky níž opustil zónu sestupu, dýchá lépe. Kadeřábek odehrál v neděli pošesté v řadě celý zápas a byl druhým nejlépe hodnoceným hráčem vítězů. Do statistik se ale na rozdíl od minulého utkání, kdy přihrál na vítězný gól proti Werderu, nezapsal. V aktuálním ročníku má ve 23 ligových utkáních bilanci 1+1.

Dlouho se zdálo, že Jiří Pavlenka (30) si v Mohuči jde pro páté čisté konto sezony. Werder podržel několika skvělými zákroky. Po hodině hry zlikvidoval hlavičku Ludovica Ajorqueho, krátce poté vyrazil střelu Edimilsona Fernandese a dvakrát během minuty vychytal i Jae-Sunga Leeho. I díky hlučínskému rodákovi byl ještě v 84 minutě stav 0:0, nakonec však padly čtyři góly, po dvou na každé straně. Brémy dokázaly pokaždé bleskově odpovědět na zásahy domácích. Při prvním byl Pavlenka bez šance, Ludovic Ajorque jej propálil zblízka, při druhém si mohl a měl počínat lépe, když slabou hlavičku Jae-Sunga jen vyrazil před dorážejícího Nelsona Weipera. I tak se český brankář, jenž zakročil proti osmi střelám, dostal ve známkování Livesportu na hodnotu 8,1, nejvyšší ze všech účastníků zápasu.

Nehráli: Patrik Schick (27) a Adam Hložek (20), Leverkusen, Tomáš Koubek(30), Augsburg, Lukáš Ambros (18), Wolfsbrug

Itálie

Fiorentina doma překvapivě jen remizovala 1:1 se Spezií a přerušila tak působivou sérii devíti soutěžních výher v řadě, kterou započala 23. února v Evropské konferenční lize proti Braze. Antonín Barák (28) se v lize podruhé za sebou dostal na hřiště až na poslední minuty, tentokrát jich od trenéra Vincenza Italiana dostal k dispozici 20. V samém závěru se přimotal k šanci Luky Joviće, při níž ale srbský útočník netrefil bránu. Víc toho někdejší záložník Verony či Udinese nestihl. Fialky sice ztratily, nicméně díky zmíněné sérii se přiblížily na dostřel pohárovým příčkám a ve zbývajících osmi kolech Serie A tak mají o motivací postaráno.

Nehráli: David Zima (22), FC Turín, Daniel Samek (19), Lecce, Lukáš Vorlický(21), Atalanta