Češi v zahraničí: Hašek konečně debutoval v Ekstraklase. Jak se dařilo Sáčkovi, Mackovi, Frýdkovi či Chalušovi?

Jak si vedli čeští krajánci působící v anglickém, německém, italském, švýcarském, řeckém, polském či nizozemském prostředí? Server Livesport Zprávy připomněl, že do střelecké listiny se zapsal pouze Pavel Kadeřábek z Hoffenheimu, ovšem gólové asistence zaznamenali Martin Frýdek z Luzernu i Václav Černý z Twente Enschede. Alex Král ze Schalke 04 se podepsal pod vlastník a za Wislu Plock odehrál svůj vůbec první zápas Martin Hašek.

Nizozemsko

Twente po nepovedeném závěru února, kdy prohrálo dvě utkání po sobě, opět prožívá lepší období. Bez porážky je už pět kol, naposledy si doma bez problémů poradilo s posledním Cambuurem 4:0. Nepřekvapí, že se znovu činil Václav Černý. V sedmé minutě si ve vápně navedl míč na levačku a zatočil jej těsně vedle šibenice. Krátce poté poslal přihrávku pod sebe na Rickyho van Wolfswinkela, jenž se nemýlil. Pod další góly už se český křídelník nepodepsal, což bylo ale dáno i mizerným zakončováním jeho spoluhráčů –⁠ třeba půl hodiny před koncem, kdy naservíroval balon na malé vápno přímo před Sema Steijna, jenž ale z malého vápna překopl bránu. Černý vyprodukoval šest střel, počet zásahů v sezoně však na 10 nezaokrouhlil.

Matěj Chaluš (25) byl v základní sestavě Groningenu dosud jen jednou, hned po svém příchodu na hostování z Malmö. Od té doby, tedy za dva měsíce, nasbíral v lize nicotných 12 minut. O to překvapivější bylo jeho zařazení do úvodní jedenáctky pro domácí utkání s Utrechtem. Odchovanec Příbrami hrál na pozici stopera do 81. minuty, krátce před vystřídáním dostal žlutou kartu a v hodnocení Livesportu dostal známku 5,8, s přehledem nejnižší ze všech aktérů. Utrecht se radoval z vítězství 2:1 a domácí po páté porážce v řadě ztrácejí alespoň na 16. příčku, z níž by šli do baráže o udržení, šest kol před koncem sedm bodů.

Třetí sezonu ve Vitesse kroutí Tomáš Hájek (31), o velké vytíženosti však hovořit nemůže. Po loňské sezoně, kdy naskočil do 24 zápasů, paběrkuje. V té aktuální zasáhl v lize do pouhých šesti utkání, z toho dvakrát figuroval v základní sestavě. V letošním kalendářním roce odehrál šest minut, jednu v únoru proti Utrechtu a zbylých pět v závěru sobotního klání 28. kola proti G.A Eagles. Celek z Arnhemu vyhrál 2:0, ovšem po letech hojnosti, kdy byl zvyklý na nejvyšší patra tabulky a účast v evropských pohárech, strádá. V lize je až třináctý s náskokem pouhých tří bodů na barážovou pozici.

Nehráli: Michal Sadílek (23), Twente

Švýcarsko

Vůbec poprvé v aktuální sezoně odehrál Roman Macek (25) celé utkání, jeho Lugano doma remizovalo s konkurentem v boji o poháry St. Gallenem 1:1. Zlínský rodák tentokrát nehrál na kraji zálohy, nýbrž v jejím středu. V 19. minutě vyslal technickou střelu zpoza šestnáctky, brankář ji ale vytěsnil. Tři minuty poté předcházel Mackův nákop gólu domácích, hosté vyrovnali až v 95. minutě z penalty. Lugano se momentálně nachází na pátém místě, v mimořádně vyrovnané tabulce švýcarské Superligy však třetí a sedmý tým dělí pouhé dva body.

Totožný bodový zisk a o pouhé dva góly lepší skóre má na čtvrté příčce Lucern, který v pondělní dohrávce slavil zisk tří bodů za vítězství 2:1 na půdě posledního Winterthuru. Zásadně k němu pomohl Martin Frýdek, který v 60. minutě přihrál na vítězný gól, když přesným pasem našel zakončujícího Dejana Sorgiće. Někdejší sparťan potvrdil, že v jarní části sezony se dostal do zatím nejlepší formy za své bezmála tříleté působení ve Švýcarsku. Z posledních sedmi zápasů má bilanci tří gólů a jedné asistence, v neděli si vysloužil i šestou žlutou kartu v ročníku.