Newcastle si v odvetě zajistil historický postup, proti Southamptonu chytil gólovou slinu Longstaff

Newcastle zvládl odvetu semifinále EFL Cupu, když porazil Southampton 2:1, a může se tak těšit na své historicky první finále v této soutěži. Hrdinou Magpies se stal sváteční střelec Sean Longstaff, jenž měl už ve 21. minutě na kontě dvě branky. U té první asistoval kapitán mužstva Kieran Trippier, a náležitě tak oslavil nedávný podpis nové smlouvy. Straky nakonec nemusel mrzet ani první inkasovaný gól na domácím stadionu od 8. srpna, který zaznamenal výstavní trefou Ché Adams.

Newcastle - Southampton 2:1

Branky: 5. a 21. Longstaff - 29. Adams. ČK: 82. Guimaraes (Newcastle). První zápas 1:0, postoupil Newcastle.

Magpies se díky úspěšnému prvnímu duelu pořádně přiblížily premiérové účasti ve finále ligového poháru od roku 1976. Vděčit za velmi dobré výsledky z posledních týdnů mohly zejména brankáři Nicku Popeovi, jenž ve svých posledních 10 zápasech udržel čisté konto. Proti Saints mohl klidně přidat další nulu do sbírky, neboť hostující celek v předešlých třech soutěžních střetnutích skóroval jen v FA Cupu proti druholigovému Blackpoolu.

Roli favorita navíc začal Newcastle naplňovat již velmi brzy po úvodním hvizdu. Na začátku páté minuty přiťukl Trippier ve vápně míč Longstaffovi, který pohotovou střelou pod rukama gólmana poslal svůj tým do vedení. Anglický záložník mohl jen několik chvil poté přidat i druhou branku, střelou z podobné pozice ovšem tentokrát těsně minul. Ve 21. minutě sehráli domácí nádhernou akci, kterou korunoval Miguel Almirón přihrávkou pod sebe na Longstaffa, a tentokrát se již místní odchovanec nemýlil. Jenže ani v tuto chvíli to nebylo z nabité první půle vše. O osm minut později vystihli hosté domácí rozehrávku, balonu se zmocnil Adams a prudkou ranou zpoza vápna k zadní tyči snížil poločasový rozdíl ve skóre na jednu branku.

Svatí se na hřiště vrátili s jasným cílem zdramatizovat zbytek utkání, okamžitě se usadili na míči a svého soupeře s ním až na výjimky nepouštěli za polovinu hrací plochy. Ani tato dominance ovšem dlouho nevedla ke gólovým šancím. To se změnilo až zkraje poslední dvacetiminutovky, kdy Romeo Lavia narýsoval milimetrovou kolmici na Adama Armstronga, ten ale tváří v tvář Popeovi neuspěl. Čtvrthodinu před koncem se po závaru ve vápně hosté osvobodili jen zdánlivě, do míče se totiž z druhé vlny opřel hrdina duelu Longstaff, neuspěl však ani on, ani Alexander Isak z dorážky. V závěru ještě viděl červenou kartu za ostrý šlapák Bruno Guimaraes, ani to ale Southampton ke konečnému náporu nevyburcovalo.

Newcastle zvládl vítězně také odvetu a může se těšit na velké finále. Závěrečný duel turnaje je v plánu 26. února a Straky se v něm velmi pravděpodobně střetnou s Manchesterem United, který ve svém prvním semifinálovém klání porazil Nottingham rozdílem třídy.