Mapa Kataru: Co jsou zač města kde se hraje Mundial? Čtěte v posledním Hattricku

Nejmenší pořadatelská země v historii světového šampionátu bude turnaj hostit v pěti městech a na osmi supermoderních arénách (což je nejméně od roku 1978, kdy se však do Argentiny sjelo jen šestnáct týmů). Jak daleko jsou města od sebe a co byste o nich měli vědět?  

Mapa Kataru: Co jsou zač města kde se hraje Mundial? Čtěte v posledním Hattricku

 

Dauhá

Počet obyvatel: 2,4 milionu

Stadiony: Stadion 974, Sumáma

Největšímu a nejluxusnějšímu městu Kataru se přezdívá „malá Dubaj“. V moderním a futuristicky střiženém městě žije přes osmdesát procent obyvatel celé země, přičemž Katařané jsou zde národnostní menšinou. V roce 2020 se v Dauhá narodilo devatenáct tisíc dětí a patnáct tisíc z nich do rodiny expatů z Asie, Afriky, Evropy i Ameriky. 

 

Chúr

Počet obyvatel: 140 tisíc

Stadion: Stadion Al Bajt

Díky blízkosti severních ropných a plynových nalezišť žijí v Chúru především zaměstnanci ropného průmyslu, a podle toho město také vypadá. Kromě toho, že 94 % zdejších obyvatel jsou muži (v průměrném věku 32 let) tady už v roce 1952 byla otevřena první škola mimo Dauhá a v roce 2005 první všeobecná nemocnice mimo Dauhá. 

 

Vakra

Počet obyvatel: 180 tisíc

Stadion: Stadion Al Janoub

Původně malá rybářská vesnice prošla díky bezprostřední blízkosti Dauhá rapidním vývojem a dnes patří mezi největší a nejmodernější města Kataru, do kterého z Dauhá už tři roky jezdí i metro. Právě k někdejším místním rybářům a lovcům perel odkazuje design stadionu od Zahy Hadid, který připomíná jejich plachetnice.

 

Lusail

Plánovaný počet obyvatel: 250 tisíc

Stadion: Lusail Iconic Stadion

Lusail je patrně jedno z nejmladších měst na světě. Plány o jeho založení byly oznámeny teprve v roce 2005 s tím, že půjde o vůbec první katarské město, kde budou cizinci smět vlastnit nemovitosti. V roce 2018 už bylo údajně dokončeno 80 % plánované infrastruktury a veškerých projektů a v roce 2021 se zde jela historicky první katarská Grand Prix. Jestli nějaké město rozhodně stojí za návštěvu, tak tohle!

 

Rajján

Počet obyvatel: 270 tisíc

Stadiony: Chalífův mezinárodní stadion, Stadion Education City, Stadion Ahmeda bin Aliho

Město dvou tváří. Ještě před tím, než došlo k masivnímu rozvoji města, tvořily Rajján dvě části: Starý a Nový Rajján. Ve Starém městě žili „běžní obyvatelé“ v tradičních vesničkách a v Novém městě členové vládnoucí rodiny v honosných vilách. Dnes je „okres“ Rajján po Dauhá největší municipalitou v zemi, do které z Dauhá jezdí metro a která zároveň sahá až na úplný západ Kataru.

 

Zajímavosti z Kataru

  • Katařané jsou v Kataru menšinou, netvoří zde ani pětinu obyvatel, zato jsou ohromně privilegování.
  • Z pohledu HDP na obyvatele je Katar po Lucembursku, Singapuru a Irsku čtvrtou nejbohatší zemí světa (2022). Všechno kromě ropy ale musí importovat. (Před objevením ropy se Katařané živili lovem perel, zemědělství tu neexistuje).
  • Průměrný roční příjem rodilého Katařana činí v přepočtu 3 miliony korun. Lékařskou péči, vzdělání, stravu pro školou povinné děti a vodu jim navíc platí stát, který částečně sponzoruje i nákup oblečení, pozemků a MHD. Cizincům samozřejmě ne a občanství získat nelze.
  • Nejoblíbenějším „domácím“ mazlíčkem Katařanů je sokol (před gepardem a hroznýšem). Cena za mladého zdravého sokola se přitom může vyšplhat až k 5 milionům korun!
  • Katar má největší uhlíkovou stopu „na hlavu“ na světě, protože téměř každý tu vlastní auto a litr benzínu stojí kolem 12 korun. Takže se jezdí všude.

 

Další zajímavosti a celou mapu Kataru najdete ve speciálním čísle časopisu Hattrick k mistrovství světa!