Raków nejsou Pardubice, styl Poláků Slavii vůbec neseděl, varuje Brabec. Jak by naložil se Sorem?

Čeká je zápas podzimu, svým způsobem i celé sezony. Fotbalisté Slavie budou v odvetě play-off Evropské konferenční ligy čelit ve čtvrtek polskému celku Raków Čenstochová, který si do Prahy přiveze jednogólový náskok. Sešívaní ale o víkendu srazili 7:0 Pardubice, Stanislav Tecl se blýsknul hattrickem. Měl by nastoupit v základu? A jak to bude s odchodem Yiryho Sora? I o tom promluvil bývalý kapitán mužstva Erich Brabec v rozhovoru pro eFotbal.

Raków nejsou Pardubice, styl Poláků Slavii vůbec neseděl, varuje Brabec. Jak by naložil se Sorem?

Může se výhra o sedm gólů pozitivně projevit proti Rakówu?
Takový výsledek Slavii samozřejmě pomůže, to je jasné. Na druhou stranu, nijak zásadní vliv to na odvetu s Rakówem mít nebude. Půjde o úplně jiný zápas. Ostatně viděli jsme to už v Polsku, kde styl domácích Slavii vůbec neseděl.

Takže zcela jiná kvalita soupeřů?
Přesně tak. Navíc Pardubice hrály celou druhou půli o desíti, tam už to bylo jenom o tom, kolik gólů dostanou. To hráči Čenstochové ukázali, že jsou fakt vyspělým týmem. Věděli, kdy jít dopředu, kdy se naopak zatáhnout. Svým rychlým dostupováním byli hodně nepříjemní. Slavii znepříjemňovali jakoukoli konstruktivní rozehrávku. A nutno říct, že ta si s tím za celý zápas neuměla poradit.

Hodně se řeší, zda Slavii trochu neubližuje až příliš cizinců v kádru. Je to podle vás problém?
Slavia už delší dobu sází na linii hráčů z Afriky, k nim začleňuje svoje vlastní talenty. Že se z toho teď stalo celkem téma, tomu bych já osobně nepřikláněl velkou váhu. Hodně kluků z ciziny tam přece bylo už i v loňské sezoně. Spíš se domnívám, že Slavii teď zcela nefunguje vnitřní klima v kabině. Nejsou tam jasně daní lídři, co by to měli vést. I Standa Tecl po výhře nad Pardubicemi zmínil, že konečně šlo o skvělý týmový výkon. Tahle slova mluví za vše. Osobní si ale myslím, že buď daný hráč dobrý prostě je, nebo není. A trenér Trpišovský tohle jistě umí rozpoznat.

Zmínil jste Tecla, který proti Pardubicím zaznamenal hattrick. Měl by být v základu i proti Čenstochové?
Standa je dlouhodobě pod kritickým pohledem některých fanoušků i expertů. On je ale duší celé kabiny, to je jeho hlavní role. Ještě donedávna ji plnil i Přéma Kovář, teď především on. O víkendu ale Standa jasně ukázal, že má stále na to být oporou i na hřišti. Jestli ovšem dostane šance i ve čtvrtek, to si v tuhle chvíli netroufám odhadovat. Třeba půjde na plac až jako střídající hráč. Tak jako tak si ale myslím, že to nebude zápas o jednom hráči. Slavia musí uspět hlavně jako tým.

Když mluvíme o duši kabiny, může Slavii odrazit vzhůru návrat Jana Bořila, jenž po těžké operaci začal zvolna nabírat zátěž?
Honza teď prožívá těžké období. Pro Slavii ale bude velkou posilou, na hřišti i v kabině. Tak snad to zvládne a vrátí se co nejdříve.

A co říkáte na možný ochod Yiryho Sora, za něhož belgický Genk údajně nabízí až čtvrt miliardy? Pustil byste ho?
Tohle si musí vyhodnotit Slavia, ne já. Jestli za něj má adekvátní náhradu, jestli už odvedl to, co od něj čekala, tak proč ne. Třeba Dávid Hancko odešel za podobné peníze a u něj to dle mého byla win-win situace. Je možné, že to samé nastane i u Sora.