Cenu prezidenta UEFA dostane legendární trenér Sacchi

Celoživotní přínos fotbalu je něco obdivuhodného a rozhodně by se nemělo zapomínat na každého, kdo pomohl fotbalu nemalou měrou. Přesně takový je legendární trenér Arrigo Sacchi.

Cenu prezidenta UEFA dostane legendární trenér Sacchi

Legenda, která vlastně nikdy fotbal nehrála. Abych byl přesný, Arrigo Sacchi nikdy nebyl profesionálním fotbalistou, jeho kariéra došla jen do amatérské části. Několik let dokonce dělal obchodníka s obuví.

Jako trenér však patří k legendám tohoto sportu a zvlášť v 80 a 90 letech patřil k tomu nejlepšímu, co světový fotbal nabízel. Během své kariéry vystřídal dohromady jen tři kluby a to Parmu, AC Milán a Atlético Madrid. 

S AC Milán vyhrál Serii A a dvakrát Pohár mistrů evropských zemí (dnešní Liga mistrů). S italskou reprezentací získal stříbro na mistrovství světa v roce 1994. S trénováním skončil v roce 2001, avšak jeho kroky vedly do Realu Madrid, kde v sezóně 2004/2005 dělal sportovního ředitele.

"Jen málo lidí změnilo filozofii hry tak, jak to dokázal Arrigo Sacchi. Fotbal lze sledovat ve dvou érách - před a po Sacchim. Nekonečné taktické inovace, které zavedl, jsou dnes základem každé fotbalové příručky. Ovlivnil generace trenérů, kteří jej následovali," uvedl šéf UEFA Aleksander Čeferin.

Cenu prezidenta UEFA udělovanou od roku 1998 dostali velcí hráči jako Paolo Maldini, Bobby Charlton, Eusébio nebo dokonce v roce 2014 Josef Masopust. V minulém roce ji dostal lékařský tým a Simon Kjaer, kteří pomohli zachránit život Christianu Eriksenovi po jeho kolapsu na Euru. 

Zdroj: Uefa.com