Česká verze týmu Slavie předčila tu cizineckou. Je Sparta nejsilnější? Ukáže se. Frajer Svědík se usmířil s Kozákem

Vše při starém. Po víkendu ovládla čelo ligové tabulky pražská „S“ - první Slavia (po nedělní suverénní výhře 7:0 nad Pardubicemi) a druhá Sparta (po sobotním obratu v Mladé Boleslavi a vítězství 3:1). Jenže to bylo způsobeno i odklady – o odloženém utkání Viktorie Plzeň se Zbrojovkou Brno kvůli play off Ligy mistrů jsme už psali, sobotní duel Bohemians s Hradcem Králové ve vršovickém „Ďolíčku“ pak odložila velká voda, resp. silný pražský déšť (naštěstí jen do pondělka, do 19. hodiny, na kdy byl stanoven náhradní termín odloženého utkání). 

Česká verze týmu Slavie předčila tu cizineckou. Je Sparta nejsilnější? Ukáže se. Frajer Svědík se usmířil s Kozákem

Ligové odklady? Spíš východní praxe

Dlužno podotknout, že ze stejných důvodů jako Viktoria Plzeň měla právo odložit si svůj duel po čtvrtečním střetnutí Evropské konferenční ligy v Polsku i Slavia, ale neudělala to, stejně jako se na to nechystá Slovácko po čtvrteční odvetě EKL ve Stockholmu. 

„To se ještě uvidí, zda to Plzni prospěje,“  řekl v pořadu ČT Sport expert této stanice a trenér Erich Brabec. „Plzeňské rozhodnutí chápu, ale také Viktoria mohla svůj ligový zápas absolvovat s hráči, kteří zatím nedostávají tolik příležitostí,“ dodal Brabec.

Ano, i Karabach, stejně jako slávistický pohárový soupeř Raków, si svůj víkendový ligový zápas také odložil, ovšem tohle je spíš východní praxe. V Premier League či v bundeslize si takový odklad z důvodu předchozího nebo budoucího evropského pohárového zápasu nedovedu představit. „Tak to nehrajte, když na to nemáte,“ zněla by logická odpověď.

Mimochodem, o tom, že se v české nejvyšší soutěži chceme přibližovat bundesligovým standardům, slýchávám léta. Ale nejde to kvůli tuzemskému marketingovému amatérismu ani ve věcech, který by šly snadno a rychle zařídit i v Česku. 

Takový detail. Cestou z dovolené jsem si v Německu u pumpy koupil německý předligový speciál časopisu Kicker (s tradici již od roku 1963). Všechny týmy první a druhé bundesligy i třetí německé ligy v něm pěkně pózují na svých oficiálních snímcích, v Leverkusunu třeba stojí vzorně v horní řadě Hložek vedle Schicka. Česko? Osm týmů to pět dní do startu ligy (kdy byla uzávěrka) v magazínu HATTRICK vůbec nestihlo. A to se letos začínalo na přání klubů až poslední červencový víkend. Škoda mluvit, ve Slavoji Houslice by to dokázali zorganizovat lépe.

Trpišovský brání „hattrickáře“ Tecla, kritiku na jeho osobu nechápe

Raději zpět k neúplnému čtvrtému ligovému kolu.

Slavia si v Edenu po nevydařeném duelu v Polsku (1:2) spravila proti Pardubicím chuť, i když Východočeši hráli bez vyloučeného Hranáče (podle experta Brabce dostal druhého žlutou kartu od sudího Radiny velmi, velmi přísně) celý druhý poločas o deseti. Buď jak buď, Východočeši se bránili úspěšně jen půlhodinky a k Hranáčově vyloučení došlo až za stavu 2:0.

Čistý hattrick během osmnácti minut mezi 40. a 58 . minutou (druhý až čtvrtý gól) zaznamenal po delší době (potřetí ve své kariéře) Stanislav Tecl.

„Kritiku, kterou na jeho adresu občas slýchám, nechápu. Pro mě je Standa stále nadstandardním ligovým útočníkem se spoustou bonusů, které dokáže přenést na mužstvo,“ chválí Stanislava Tecla slávistický trenér Jindřich Trpišovský. „Navíc není vidět, co všechno klukům v týmu v týdnu mezi jednotlivými zápasy dává. Jak důležitý je pro celou kabinu,“ dodal Trpišovský.  Dlužno dodat, že Tecl mohl dát v neděli večer v Edenu tak pět až šest branek.

Pardubice byly však příliš slabé na to, abychom se dozvěděli, zda se mu může dařit i ve čtvrteční náročné pražské odvetě s Rakówem.  V každém případě však česká verze slávistického týmu byla lepší než ta cizinecká ve čtvrtek v Polsku.

Svědík Kozáka nechtěl, teď se mu omluvil

Jinak úspěšně si vedl i další český pohárový zástupce, který si neodkládal ligový zápas, Slovácko. To v neděli odpoledne ve druhé půli rychle otočilo výsledek svého utkání v Olomouci ( z 0:1 na 2:1). Rozhodující gól dala nechtěná letní posila, útočník Libor Kozák.

Trenér Slovácka Martin Svědík totiž po tomto střetnutí přiznal, že  Kozák v létě vůbec nefiguroval na jeho seznamu posil. Podle svých slov tak kouč bývalého reprezentačního útočníka opomíjel a napjaté situaci pomohl až sobotní rozhovor mezi oběma aktéry.

„Už to musím říct, leží to ve mně dlouho - já jsem Libora na svém seznamu posil neměl. Nicméně Libor přišel a mým úkolem je ho zapracovat do týmu, podpořit ho i psychicky. Nedokázal jsem ale potlačit svoje ego, což nebylo vůči Liborovi fér. Za to se mu omlouvám, včera jsme si to vyříkali a teď má moji plnou podporu,“ otevřeně vysvětloval Svědík na pozápasové tiskové konferenci.

„Žádný hráč by asi nešel do týmu, kdyby vysloveně věděl, že ho trenér nechce. Je to ale trochu komplikovanější, takže víc bych to nechtěl rozebírat. Jsem rád, že jsme si to vyříkali, i když to třeba nebylo lehké. Ale bylo to upřímné a díky tomu se vzduch vyčistil,“ řekl třiatřicetiletý útočník, jenž dokonal v Olomouci obrat v 73. minutě tečovanou střelou.

„Náš rozhovor se týkal lepší komunikace a důvěry vůči Liborovi. Jednoznačně to beru na sebe, byla to moje vina. Po tom rozhovoru se ulevilo nám oběma. Chybami se člověk učí, a jak jsem náročný na hráče, tak jsem náročný i sám na sebe. Nebojím se přiznat, když chybu udělám. Tady totiž byla zásadní už od prvopočátku,“ vysvětlil Svědík.

Tohle je základ, když něco nefunguje, tak je fajn si to vyříkat. Našli jsme společnou řeč, což je ve finále důležité. Je to samozřejmě úleva,“ dodal Kozák.

Co k tomu dodat? Podle mého názoru je trenér Svědík frajer a chlap, který zraje pro Spartu,  Slavii či dokonce pro národní tým. Odborně i lidsky.

Velebil Hoftych Spartu, aby omluvil své svěřence?

Spartu v tuhle chvílí ovšem vede Dán Brian Priske. Ten mohl být v sobotu večer spokojený poté, co jeho svěřenci po prohrané první půli po pauze třemi góly zaslouženě otočili – i bez Hancka, který přestoupil do Feyenoordu Rotterdam – i výsledek svého duelu v Mladé Boleslavi.

„Tahle Sparta je podle mého názoru nejsilnější za poslední roky, má i silnou lavičku,“ tvrdil pak trenér poražené Boleslavi Pavel Hoftych.

No, to se teprve ukáže až v utkáních se silnějšími soupeři než je to Hoftychovo, jestli těmito slovy kouč středočeského celku spíše neomlouval porážku svých svěřenců.