Místo stížností do médií si zápasy natáčejte, zní ze svazů do nižších soutěží

Fotbalová komise rozhodčích Středočeského krajského fotbalového svazu poslala jasný vzkaz svým klubům. Ne každá prohra ovlivněna chybou rozhodčího neznamená úplatky a ovlivnění zápasu za účelem zisku jiného klubu.

Místo stížností do médií si zápasy natáčejte, zní ze svazů do nižších soutěží

Právě komise rozhodčích Středočeského krajského fotbalového svazu proto nastolila od začátku právě končící sezony nový trend, kdy dohlíží na výkony rozhodčích (a delegátů). Ať už osobní formou, nebo skrze video. Pravidelně se oběma složkám věnuje v rámci online seminářů a každým hodnocením výkonu rozhodčího delegátem se zabývá Komise rozhodčích, která případně upravuje hodnocení a případně i trestá zákazem výkonu funkce nebo omezení delegací. 

„V každém zápise z Komise rozhodčích SKFS najdete, že řešíme výkony sudích. Není nám to jedno. V případě nutnosti známku zhoršíme, ale také zvýšíme, pokud se ukáže, že delegát v hodnocení pochybil. Primárně nám jde o to chyby pojmenovat a ukázat sudím, jak je neopakovat,“ upozornil předseda Komise rozhodčích SKFS a dodal: „Výkony našich rozhodčích bedlivě sledujeme.“

Podle Ondřeje Knoblocha, který ve středočeské komisi rozhodčích sedí, přibývají v posledních víkendech klubů, které si stěžují. „Většinou je to hned po zápase v emocích. Druhý den pak dotyční mluví jinak. Chtějí to vše hned řešit a nejlépe trestat od piva. Jenže to nejde. Musíme mít důkaz. Všem říkám, aby si zápasy natáčeli. To je cesta, jak docílit spravedlivého procesu pro všechny strany,“ zdůraznil Knobloch.

Zápasy si natáčejte. Stačí i mobil

Poslední případ z víkendového utkání I. B třídy, skupiny C byl už ale za hranou. Člen Ostré si totiž v regionálním Deníku postěžoval na výkon rozhodčího velmi nevybíravým a hanlivým způsobem. Urážel i soupeře. „Tohle není cesta. Nelze se vyjadřovat do médií hned po utkání takovýmto způsobem. Sám jsem fotbal hrál, sám jsem s rozhodčími dost zápasil, ale zkrátka se takto veřejně vyjadřovat nelze. Někdy je lepší odložit hodnocení na druhý den. Navíc jako bývalý novinář vím, že hned po utkání padají emotivní vyjádření, která pak autoři chtěli později mírnit. Pojďme zápasy natáčet a pak se bavme o chybách klidně i skrze média,“ reagoval na článek v Nymburském deníku PR manažer SKFS Michal Pavlík.

A Knobloch přidává, že natáčet mohou kluby i na hřišti soupeře, pokud domácí celek utkání nenahrává. „Stačí před utkáním zajít za rozhodčími a oznámit jim tuto skutečnost. Rozhodčí tuto informaci o nahrávání utkání zanesou do zápisu o utkání. Záznam pomůže v klubu vyhodnotit utkání po sportovní stránce a samozřejmě i Komisi rozhodčích pro hodnocení a hlavně poukazování na eventuální chyby rozhodčího tak, aby se jim příště vyvaroval. Pořadatel utkání musí kameramanovi zajistit adekvátní pozici kolem středu hřiště, aby bylo utkání na videu dobře viditelné. Neexistuje, že by domácí klub soupeři zakázal pořídit video.“

A v podobném duchu apeluje na kluby i předseda středočeské komise rozhodčích Petr Blažej. „Na každém setkání s kluby říkám, aby natáčeli své zápasy. Jen podle videí můžeme vše detailně vyhodnotit. Z dosud zaslaných videí se ve většině případů ukázalo, že měl rozhodčí pravdu a postupoval v souladu s Pravidly fotbalu.“

Zdroj: stredoceskyfotbal.cz

Chelsea zná jméno nového majitele. Klub z Londýna získal americký podnikatel. Peníze jdou na charitu