Polák duel Slavia-Plzeň předčasně ukončil! Měl nastavit o 6,5 minut víc! Grégr: „Penaltu na 1:1 odpískal radostně“

Dvakrát Slavia ve 2. kole nadstavby (2019 a 2020 – 3:1 a 1:0) rozhodla v duelu s Plzní o svém titulu, v neděli 1. května 2022 ovšem po penaltovém VAR-NeVAR závěru v režii zoufalých polských sudích s Viktorií jen remizovala 1:1. Takže tři kola před koncem Fortuna:ligy vedou Západočeši před červenobílými stále o dva body a když vše vyhrají (doma se Spartou, v Mladé Boleslavi s Hradcem Králové a doma s Baníkem), stanou se pošesté v historii českými mistry (zatím 2011, 2013, 2015, 2016 a 2018). Sparťané, kteří se mohli dotáhnout, s pomocí penalty s Hradcem Králové v sobotu večer na Letné jen remizovali 1:1, takže na první místo ztrácejí stále šest bodů. Nervózní duel o první místo svými výkony zkazili nejen hráči, někteří trenéři, funkcionáři či diváci, ale především polští rozhodčí v čele s Bartoszem Frankovským a jeho VARem Krzysztofem Jakubikem.

Čeho si však média vůbec nevšimla, je nezpochybnitelný fakt, že Frankowski skandálně zápas zkrátil o šest a půl minuty. Mělo se totiž nastavovat nikoli pět, ale devět minut. A z těch pouhých pěti chybně nastavených minut se totiž téměř přesně pět minut kvůli zahrávání penalt, oslavám gólů a vzájemných strkanicím vůbec nehrálo.

Sudí však duel zápas ukončil už v čase 97:28. Tedy místo pěti dalších minut přidal jen dvě a půl minutky.  Suma sumárum: místo devíti minut navíc se hrálo jen dva a půl minuty. Podrobně si to ještě rozebereme. Ale pokud se něco takového stane,  znalci vám potvrdí, že si sudí v takových případech přeje, aby zápas skončil výsledkem, který zrovna svítí na tabuli.

Michal Bílek – mistr taktiky

K samotnému zápasu. Plzeňský trenér Michal Bílek svůj tým na duel opět výborně připravil. Co na tom, že Slavia měla na svých kopačkách míč v 76 procentech, Západočeši hráli to, co potřebovali a občas i dost nebezpečně zaútočili.

Už potřetí v této sezoně to i kvůli této taktice nebyla žádná oslava fotbalu, jen nepěkní bitva se spoustou soubojů, nedůstojných strkanic a hádek mezi hráči, hráči a rozhodčími i mezi lavičkami za asistence neukázněných diváků (jeden z nich dokonce vnikl na plochu v závěru první půle, když se kvůli kouři z dýmovnic z Tribuny Sever několik minut vůbec nehrálo, přesně podle vyvěšeného transparentu: „Byl 1. máj – byl pyra čas.“).

To vše v režii velmi nervózního a přeúzkostlivého sudího Frankowského, který zápas vyloženě rozkouskoval, což vyhovovalo i podle tvrzení expertů ve studiu O2 TV Sport bránící Plzni. Často a dlouze si telefonoval se svými VARem Krzysztofem Jakubikem a nakonec v nastavení, jehož čas ovšem ani nedokázal správně stanovit, z utkání udělal penaltovou bramboračku s obří kompenzací na závěr.

Takhle to zmrskat se dalo za méně než 300 tisíc korun

„Tak zkušený rozhodčí utkání vůbec nezvládl, působil velmi nervózně,“ konstatoval pro efotbal.cz zkušený mezinárodní rozhodčí FIFA Ivan Grégr, který mj. rozhodoval i utkání s Maradonou, Gullitem či Van Bastenem a stal se v posledních letech hlavní tváří protiberbrovské iniciativy Výzva 2021.

„Penaltu  pro Slavii, kterou pak v první půli odvolal na správný pokyn VARu, po střetu plzeňského brankáře Staňka se slávistickým útočníkem Teclem vůbec pískat neměl, to měl vidět. Pokutový kop Slavie v závěru utkání po dalším zásahu VAR? Pokud by Beauguel Juráska nohou netrefil, měl by to být jen nepřímý kop, pokud ano, tak penalta musela být nařízena.  A ta plzeňská vzápětí? Kompenzace. Tu polský rozhodčí nařídil doslova s radostí. S píšťalkou v puse běžel hned přímo k penaltovému bodu. Přitom nám naši učitelé v minulosti vždy říkali, že přesně takhle to nemáme dělat, aby nebylo na první pohled vidět, jak si tu penaltu přejeme odpískat,“ dodal Grégr.

O tom, že sudí běžel s píšťalkou v puse hned na penaltový bod, mluvil po utkání i slávistický kapitán Ondřej Kúdela. „Tak to jsem neslyšel. Ale je to pravda. Za našich dob by rozhodčí za tak slabý výkon stál velmi dlouhou dobu. Jediné, co na tom bylo dobré, že se mladí čeští sudí přesvědčili o tom, že by takové utkání zvládli lépe. Účast polských arbitrů jsem ostatně kritizoval už před zápasem Slavie s Plzní a věřím, že to bylo naposledy a že příště už dostanou příležitost Češi. Jen v takových duelech totiž mohou nabrat potřebné zkušenosti, “ řekl efotbalu.cz Ivan Grégr.

Pravdou je, že takto pokazit utkání se dá za mnohem méně peněz, než je něco přes 300 tisíc korun, co tahle legrace s Poláky stojí. Ano, přiznávám, po ligovém zápase Slavia-Sparta (2:0) jsem účast polských sudích při důležitých ligových utkáních za dané „postberbrovské“ situace v Česku podporoval. Ostatně derby kvalitně a s nadhledem rozhodoval ostřílený mezinárodní sudí Marciniak (ten mj. ve středu řídil i semifinále LM Liverpool-Villarreal).

Ale už po střetnutí Plzeň-Slavia (1:1) v základní části, které se hrálo přesně před čtyřmi týdny ve Štruncových sadech v neděli 3. dubna 2022 a řídil ho Raczkowski, jsem změnil názor a přimlouval se za to, aby polský experiment v nadstavbě skončil, pokud tedy komise rozhodčích není schopna zajistit vždy Marciniakovu účast. A měl jsem velkou pravdu, sestupná tendence s Frankowským pokračovala. Teď ve shodě s Ivanem Grégrem jen doufám, že už vyvrcholila.

Jinak slávisté nejspíš udělali chybu, že i po prvním letošním duelu s Plzní s Poláky souhlasili. I bez paranoidního vidění se mohli zamyslet nad tím, kdo odkud pochází, do jakého VIPu chodil a jaké komise byl či stále ještě je členem.

Polemika o závěrečných penaltách

Jinak musím v něčem polemizovat i s názorem Ondřeje Humla, který zde na efotbale po utkání Slavia-Plzeň napsal ohledně penaltového závěru. Už řadu let se prezentuji tvrzením, že penalty i vzhledem k historickému kontextu, proč byl pokutový kop do pravidel dodatečně včleněn, by se měly nařizovat jen za jasné zmaření šance. Což ani v jednom případě na konci utkání nebylo, takže bych ani jeden z těch dvou závěrečných pokutových kopů nenařídil. Ale když vstoupil do hry VAR, začal neúprosně odhalovat právě tyto pravidlové nedostatky.

A pokud polský VAR Jakubik viděl Beauguelovo kopnutí do Juráska, musel Frankowského k videu poslat - ne, že ne. A ten musel pokutový kop chtě nařídit, nic jiného mu nezbylo.

Navíc, jak si všimli i komentátoři O2 TV Sport, sám Beauguel dobře věděl, co se děje, protože hned po svém zákroku, ještě v době, kdy ho nikdo vůbec neřešil, zvedal ruce nad hlavu ve stylu „já nic, já muzikant“. Čímž se paradoxně vlastně přiznal.

Ale to, co se pak dělo na druhé straně, to byla učebnicová kompenzace. Jak říká Ivan Grégr, polský sudí radostně běžel nařídit „vyrovnávací“ penaltu. A odmítl konzultace s VARem, který zřejmě už neměl „koule“ na to, aby potřetí v utkání kolegovi jeho verdikt zásadně změnil.

Původně jsem si na novinářské tribuně myslel, že Frankowski píská útočnou ruku plzeňského náhradníka Trusy. Ten si s ní totiž malinko pomohl při zpracování míče a i potom mu balon po pádu spadl na ruku. Ale nějak se mi nedařilo najít Oscarův faul, Liberijec ve službách Slavie totiž podle Frankowského srazil Trusu k zemi tělem. No, nevím, asi musím zajít k očnímu léakři, ale pokud jsem v téhle situaci viděl nějaký ostřejší kontakt, tak spíš v případě předchozího hlavičkového souboje Hejdy s Hovorkou, v němž si plzeňský kapitán, jak dokládá záznam, pomohl rukou.  Ale i to bych asi nechal být.

Neregulérně dlouhé zkrácení zápasu

A teď ještě podrobněji k tomu nastavení. Akce, při niž Beauguel kopl Juráska, skončila v čase 85:53. Až do času 88:10 ji sudí Frankowski řešil s VARem přes telefon, pak odešel k televizi, a až v čase 89:27 rozhodl, že Slavia bude kopat penaltu. Tu Kúdela po arbitrově instrukcích střelci a brankáři Staňkovi  zahrál až v čase 90:50. To znamená, že bez tří vteřin polský rozhodčí tuto penaltovou situaci řešil a zkoumal celkem pět minut! Přitom už před koncem utkání rozhodl o tom, že za druhý poločas nastaví právě o pět minut. O pět minut, protože ve druhém dějství byla spousta přerušení, faulů, střídání a hlavně i předtím si Frankowski opakovaně telefonoval a konzultoval situace s VARem.

Jenže k těm svým pěti minutám měl po penaltové videoanabázi přičíst ještě čtyři minuty, které strávil řešením slávistické penalty, ta pátá uběhla už během toho pětiminutového nastavení (85:53 až 90:50). Takže se mělo nastavovat celkem devět minut. Ovšem i při těch nastavených pouhých pěti minutách se právě téměř pět minut nehrálo. Celkem 4,51 minuty. Protože kromě 50 vteřin před Kúdelovovou penaltou se po ní stálo kvůli oslavám a strkanicím za branou 1.55 minuty (začalo se hrát až v 92:45). V čase 93:37 byla nařízena plzeňská penalta a než ji Beauguel zahrál (95:00), uteklo dalších 1,23 minuty. Po oslavách a diskusích byla hra znovu zahájena až v 96:23, tedy po dalších 1,23 minuty. A už v čase 97:28 Frankowski utkání za stavu 1:1 ukončil.

Shrnuto, podtrženo: místo pěti nastavených minut se hrálo jen 2,37 minuty.  A dohromady: místo devíti minut to tedy bylo navíc jen dvě a půl minuty. Zápas tak byl v podstatě zkrácen asi o šest a půl minuty, což je skandálně neregulérní zkrácení fotbalového utkání v podání polských arbitrů.

Shrnuto, podtrženo ještě jednou: Frankowski v české lize nikdy více!

Chování slávistických asistentů je zralé na řešení

Znovu zarazilo i chování obou táborů na lavičce. Zvlášť výlevy tria slávistických asistentů Houštecký, Řehák, Köstl jsou už na pováženou a zralé na nějaké ráznější řešení. A je dobře, že je slávistický šéf Jaroslav Tvrdík již před tímto duelem kritizoval.  Jenže by měl přijít i nějaký čin. I když Köstl by mohl být potrestán i za něco jiného.

Ve chvíli, kdy červenobílí slavili gól při strkanici s plzeňskými hráči za bránou, dostal kapitán Kúdela z lavičky papír s úkoly pro zbylou část zápasu, kterou ještě na ploše předčítal hráčům. Nebylo to v utkáních Slavie poprvé a nevím, jestli je to tohle vůbec povoleno.  V každém případě slávisté ty úkoly z papíru nesplnili, protože na něm určitě stálo, co udělat, aby Slavia zabránila vyrovnávacímu gólu.

Šádek coby kolotočář Fredy Boháček z reklamy Fio banky

Samostatnou kapitolou je pak chování  plzeňského majitele, člena výkonného výboru FAČR a místopředsedy LFA Adolfa Šádka ve stylu ve stylu kolotočáře Fredyho Boháčka ve skvělém podání ostravského herce Štěpána Kozuba, reklamní to tváře Fio banky v populárních reklamních klipech.

Promenovat se po utkání po ploše, a provokovat tak diváky není zrovna dobrý nápad, zvlášť, když to mezinárodní předpisy UEFA funkcionářům nedovolují.  Ovšem v Česku to možné je, a to i proto, že vedení LFA s Šádkem ve významné pozici to umožňuje. Házení lahví po lidech odsuzuji, ovšem Adolf Šádek tomu mohl zabránit. Plast jej netrefil, takže plzeňský boss, jak na Twitteru doložil pohotový snímek Pavla Mazáče z deníku Sport, vyslal do hlediště posměšného „fakáče“.

V zahraničí by z toho byl obří skandál. Ukazovat fanouškům soupeře pravou rukou nanejvýš vulgární symbol a levou v ruce svírat svůj růženec, to je vrchol nevkusu, neúcty a buranství. Jako by pravá ruka nevěděla, co dělá ta levá…. Pro neznabohy: slovo růženec označuje křesťanskou pomůcku složenou z korálků a zakončenou křížem, která měla věřícím usnadňovat počítání jednotlivých částí opakující se modlitby (označovanou rovněž právě slovem růženec).

Není divu, že český ligový fotbal je s takovýmito lidmi v čele tam, kde je. A Šádkovo ovlivňování nominací rozhodčích či jejich „masírku“ před zápasy i během nich ani na základě zcela jasných důkazů v podobě policejních odposlechů Disciplinární komise LFA stále neřeší nebo se řešit bojí. Přestože jsme jí na základě výzvy předsedy DK LFA Richarda Bačka poslali už před týdny konkrétní a přesné údaje.

Jak by vypadal duel s Plzní, kdyby předtím proti Hradci chytal Mandous?

Ovšem za nedělní remízový neúspěch si samozřejmě může hlavně Slavia sama, resp. její realizační tým v čele s Jindřichem Trpišovským.

Troufám si tvrdit, že kdyby v minulém kole v Mladé Boleslavi proti Hradci Králové postavili do brány místo Koláře Mandouse, který, jak uznal i slávistický kouč, chytal předtím proti Feyenoordu až na svůj rozehrávkový kiks výborně, červenobílí by východočeského nováčka porazili. A šli by do zápasu s Plzní s jednobodovým náskokem, takže by 1. Slavii k udržení pozice stačila i nedělní remíza, 2. viktoriáni by museli na „Bílkův autobus“ před svou brankou zapomenout a otevřeli by mnohem více svá vrata.

Navíc i základní slávistická sestava s Hromadou či Traorém vypadala až příliš defenzivně, Provod či Sor přišli na hřiště až v průběhu druhé půle.

A přiznejme si, že Slavia po Stanciově a Kuchtově odchodu není tak silná a suverénní jako dřív. Teď musí vše vyhrát (doma se Slováckem, v Ostravě a v Edenu proti Spartě) a spoléhat alespoň na jednu plzeňskou remízu (jak jsme již uvedli, Viktoria ještě hraje doma se Spartou, v Mladé Boleslavi s Hradcem Králové a v Plzni s Baníkem).

Uvidíme, jak to dopadne.

Stojí tahle liga za víc peněz?

Jinak slávistický předseda Jaroslav Tvrdík správně bojuje za zvýšení částek za televizní práva i za jméno titulárního ligového sponzora.

Ono je to však v českém ligovém fotbale obtížné s lecčím.

I v obecné rovině si těžko dovedu představit případ, že manažer, který ligový fotbal řídí, jde za svým klubovým majitelem a nadřízeným požadovat, aby televizní společnost, jež patří matce majitelovy přítelkyně, zaplatila víc...

Kvarteto si přeje zrušení baráže

Jinak pro pořádek: po 2. nadstavbovém kole je už jasné, že z ligy přímo sestoupí Karviná (nahradí ji Zbrojovka Brno).  Ostatní, nyní 15. Bohemians (27 bodů), 14. Teplice (28), 13. Jablonec (29) a 12. Pardubice (30), sledují úpěnlivě vršek druhé ligy a přejí si, aby se baráž mezi čtrnáctým a třetím z F:NL a patnáctým a druhým z F:NL vůbec nehrála.

Tedy, aby na barážových příčkách skončila Sparta B (nyní tři kola před koncem čtvrtá, 45 bodů), jež do nejvyšší soutěže nemůže,  a aby se případně Vlašim (nyní třetí, 46) boje o první ligu, na kterou nemá stadion, vzdala.  Zlobit ale ještě mohou Líšeň (druhá, 47) či Opava (pátá, 45), jež by vyhovující stánek v brněnské Srbské ulici, resp. v opavských Městských sadech k dispozici měly.

Titul v režii Karviné?

A pokud Viktoria Plzeň získá titul, bude to hlavně velký triumf neprávem podceňovaného trenéra Michala Bílka. Vyhrát ligu se zadluženým klubem, který je sice na prodej, ale stále se to nedaří, by byl možná světový unikát. Docela by mě zajímalo, co by se dělo,  kdyby teď někdo viktoriány poslal do insolvence.

Buď jako buď, šestý titul by se počítal a na to, že k němu Západočeši došli, aniž by v ročníku Slavii jedinkrát porazili (0:2, 1:1, 1:1),  by se brzy zapomnělo. Stejně jako na to, že by jim k tomu výraznou měrou pomohla poslední Karviná, která slávisty v sezoně 2021/2022 připravila o pět bodů (3:3 na podzim doma, 1:0 na jaře v Edenu).

Fraška v Edenu! VAR hlavnímu nejdříve pomohl, pak ho zcela zazdil. Proč bylo v nastavení všechno špatně?!