Záchrana Newcastlu? Nejen peníze, ale taky know-Howe

Dění v Premier dominuje souboj titánů, tedy klání dvou neoddiskutovatelně nejlepších týmů v soutěži, Liverpoolu a Manchesteru City. Neprávem opomíjené jsou některé silné příběhy, které přinesl vrcholící ročník, jako třeba záchranu Newcastlu. Jednou se asi bude vyprávět, že Straky vyklouzly ze sestupové sítě čistě díky saúdským majitelům. Jenže realita je trochu jiná…

Záchrana Newcastlu? Nejen peníze, ale taky know-Howe

V kategorii Great Escapes, Velkých útěků ze sestupových příček, se až mýtického výkladu dostává hlavně zázračným záchranám týmů, které čistě sportovně měly sestoupit, ale nějakou krajně nepravděpodobnou shodou okolností se nakonec udržely v nejvyšší soutěži. Fanoušci si tak z generace na generaci předávají příběhy například West Bromu ze sezóny 2004/2005, kdy se na Hawthorns slavila záchrana navzdory statisticky nedostatečnému zisku pouhých 34 bodů. Více než na kahánku měl v sezóně 2011/2012 taky Wigan, než ho kouč Roberto Martínez v závěru ročníku dovedl k zisku 21 z 27 možných bodů, včetně šokujících výher nad Manchesterem United a na Arsenalu. 

U těchto záchran v hodině dvanácté platí, že si je fotbalová veřejnost moc neumí racionálně vysvětlit. Soudím, že záchranářské práce Newcastlu United v druhé polovině této sezóny do téhle škatulky nepatří. Magpies z posledních 15 zápasů desetkrát zvítězili a dvakrát remizovali, což je řadí na 3.místo hned za hegemony současného ostrovního klubového fotbalu. Tým, který v první polovině sezóny působil nesebevědomě a rozklíženě, se během pár týdnů změnil v obávaného soupeře,   s vyrovnanou obrannou a útočnou fází, jasnou vizí a opticky kompaktní kabinou. 

12. prosince 2021 si Toons přivezli z Leicesteru čtyřgólovou nadílku, když nastoupili ve složení: Dúbravka - Manquillo, Schär, Lascelles, Lewis - Shelvey, Willock, Almirón, Saint-Maximin - Joelinton, C.Wilson. 6 nebo 7 hráčů patří do základní sestavy, kterou realizační tým decentně rotuje, i teď. Zatímco na podzim se novinové tituly plnily články o strkanicích v tréninkovém areálu, najednou se ze šatny United po víkendové výhře 3:0 na norwichské Carrow Road linul potlesk a oslavný popěvek. “Je to bláznivý obrat,” popsal poslední 4 měsíce pro Chronicle Live Sean Longstaff. “ Obrat hlavně ve smyslu individuálních výkonů, což jde jednoznačně za realizační týmem,” dodal záložník. 

Eddie Howe a jeho málo známí asistenti Jason Tindall, Stephen Purches a Simon Weatherstone dostali tým se slavnou historii nejen do horní poloviny tabulky, což se jevilo jako totální sci-fi, ale taky do zcela odlišného stavu mysli. Jasně, saúdskoarabský státní investiční fond “pustil chlup” a rozšířil hráčskou základnu v lednu o fantastického padesátimilionového záložníka Bruna Guimaraese, jemuž byla dopřána delší aklimatizace, Chrise Wooda, Kierana Trippiera a hostujícího Matta Targetta. Rozhodně se ale nekupovala celá nová jedenáctka ani nešlo o nechvalně proslulé “panic buys,” panické nákupy uskutečňované zoufalými kluby v bezvýchodné situaci.     

“Internal improvement and imported class.” Vnitřní zlepšení a dovezená kvalita jsou podle The Athleticu klíče k nevšední a nevšedně rychlé proměně Newcastlu. Importovanou kvalitou je hlavně už zmiňovaná posila z Lyonu Guimaraes, která by se klidně už v příští sezóně mohla zařadit mezi nejzářivější hvězdy Premier League. Zapomenout bychom neměli ani na někdejšího hráče základní sestavy anglické reprezentace a jejího jediného střelce v semifinále posledního mistrovství světa Kierana Trippiera. Než ho vyřadila zlomená zánártní kůstka, poslal do soupeřovy sítě dva “přímáky” a podle dobře informovaných zdrojů postavil v šatně pár lidí “do latě” podobně, jako trio Fraser, Ritchie, Callum Wilson, které Eddie Howe vedl dříve v Bournemouthu.  

Vnitřní zlepšení dirigované Howeovým know-how jde kromě evidentního posunu ve fyzické připravenosti hráčů nejlépe ilustrovat na příkladu dlouho až vysmívaného Brazilce Joelintona. Ten byl přitom před časem dokonce považovaný za jeden z největších přestupních omylů v Premier League poslední dekády. Podobně jako kdysi v Tottenhamu profitovali z nápadu udělat z belgického křídelníka Mousy Dembélého středního záložníka, na severovýchodě Anglie v prosince stáhli Joelintona z útoku do zálohy a dali mu větší roli bořiče, než kreativce. Úspěch se dostavil ještě dřív, než si pochybovači stačili začít ťukat na čelo. Trenér Howe, který by neměl chybět mezi finalisty výběru nejlepšího trenéra sezóny, je nadšený z toho, že “Joe” může hrát samozřejmě i středního útočníka, druhé útočníka, křídlo nebo na pozici osmičky. 

Na 44letém Eddiem Howeovi, který si vybudoval dobrou reputaci dlouhým působením ve výše zmíněném Bournemouthu a který se stal předmětem vážného zájmu například Tottenhamu, je fascinující, že dokázal skomírajícím Strakám vdechnout život tak nějak za pochodu, bez koncepční práce v letní přípravě. Současně je třeba připomenout, že se svým realizačním týmem musel být Howe pod brutálním tlakem odvrácení sestupu za každou cenu, protože Saúdové jistě nekupovali Newcastle s tím, aby ho viděli plácat se minimálně rok ve druhé nejvyšší soutěži.     

United do Championship nespadnou, ba dokonce možná skončí v první polovině tabulky. Není navíc vyloučeno, že uvolnění Howeovi boys promluví do boje o titul. Tedy ne, že by sami na trofej aspirovali, ale už teď v sobotu hostí v St.James`Parku  Liverpool a za týden pak jedou na Etihad. 

Liverpool potvrdil prodloužení smlouvy s Kloppem. Ten klub označil za svěží

Jiří Hošek - novinář a bývalý zpravodaj Českého rozhlasu v Londýně, který se dlouhodobě zajímá o Premier League