Slavia se po gólu Olayinky dotáhla Plzeň, Boleslav vydřela s Libercem remízu, Fortelný vystřelil Teplicím výhru, Sparta v Jablonci nenastoupila

Mladá Boleslav v přestřelce zachránila s Libercem remízu, Teplice zdolaly Karvinou, Plzni stačila v Budějovicích na výhru jedna šance. Duel Jablonce se Spartou se kvůli sněhové vánici odložil. Vršovické derby ovládla Slavia.

Gólově velmi chudý byl první chod 22. kola Fortuna ligy, když ve třech utkáních sobotního programu se diváci museli spokojit s dvěma jednogólovými výhrami a jednou bezgólovou remízou. Obě branky, jak na Baníku, tak ve Zlíně, navíc padly až v posledních deseti minutách zápasů. Stejnou tradici, jednogólové vítězství, pak fotbalisté dodrželi v podvečerním zápase, kde se pro změnu ale radovali hosté, když Budějovice prohrály s Plzní.

Fortuna liga - 22. kolo

Baník Ostrava - Olomouc 1:0 (0:0)

Mohlo to skončit vítězstvím obou stran, v "moravském derby" byli nakonec šťastnější domácí, kteří zápas urvali na začátku poslední desetiminutovky zápasu, kdy se prosadil Jakub Pokorný. A to po rohu Baníku, kde přetažený centr vrátil do ohně Klíma a v tomto ohni Pokorný, o jehož místě v základním sestavě a budoucnosti v Baníku vůbec se v posledních dnech spekulovalo, střihl efektní nůžky. Olomouc výsledek rozhodně může považovat za ztrátu, v Ostravě byla vyrovnaným soupeřem, tým Adolfa Jílka si vytvořil více příležitostí a minimálně bod si zasloužil.

Branky: 81. Pokorný

FC Baník Ostrava: Laštůvka (C) – Ndefe, J. Pokorný, Lischka, Fleišman – Ekpai (67. Jaroň), Kaloč, Kuzmanović (59. Jiří Klíma), Boula (59. D. Buchta, 90+3. Juroška), Falta – Almási
SK Sigma Olomouc: Stejskal – Chvátal (88. Poulolo), Jemelka, Beneš (C), Zmrzlý – Greššák (88. Zahradníček) – Breite, Zifčák (65. Navrátil), Daněk, P. González – Chytil (77. Růsek)

Pardubice - Hradec Králové 0:0

Východočeské derby Východočechy, alespoň ty co přijeli do Ďolíčku, kde Pardubičtí mají azyl, asi z fotbalového hlediska úplně nenadchlo. Zásadní moment celého zápasu se nenápadně odehrál už 25. minutě, kdy nejprve kapitán domácích Jan Jeřábek sice po přímém Tischlera a následně trmě vrmě dostal míč do sítě, sudí Petřík nejenže gól po konzultaci s VAR branku neuznal, ale navíc zkušeného záložníka domácích vyloučil. Což ovlivnilo celý zbytek utkání ve smyslu, že se hrálo na jistotu a ani výhoda muže v poli navíc nepřiměla Hradecké k vyšší ofenzivní aktivitě, když za celý zápas ani jednou netrefili prostor branky.

FK Pardubice: Letáček – D. Kostka (43. T. Čelůstka), Hranáč, Pojezný, Cadu – Jeřábek (C) – Tischler, Vacek (90+1. F. Čihák), Solil, Jakub Rezek (77. Lupač) – L. Matějka (77. Rayan).
FC Hradec Králové: Fendrich – Jakub Klíma, J. Král, Leibl (90+4. Kodeš) – Mejdr, Kučera, J. Rada, F. Novotný (46. Rybička) – Prekop (61. Kubala), Vašulín, Vlkanova (C)

Zlín - Slovácko 1:0 (0:0)

Východomoravské derby skončilo překvapivým, podle průběhu ale spíše zaslouženým vítězstvím domácích. Ti byli o kousek lepší, když na střely vyhrál 5:1 a při závěrečném stupňovaném "náporu" nakonec rozhodl Cedidla, který si po přetaženém centru Hrubého dokázal najít na brankové čáře míč a z nulového úhlu překvapit Fryštáka. Ten se mimochodem do brány dostal po třiceti minutách hry jako náhrada za zraněného Nguyena. Po Cedidlově brance měli solidní příležitosti ještě žolík Zlínských Vukadinovič a jejich ostrostřelec Tkáč, do statistik a - pro Martina Svědíka a jeho záměrů na závěrečný nápor - se zapsal jen Michal Tomič, který zbrousil Cheicka Condého a sudí Berka mu po konzultaci s VAR napařil rovnou červenou kartu.

Branky: 82. Cedidla

FC Fastav Zlín: Rakovan – Matejov, Procházka (C), Vraštil, Cedidla – Janetzký (64. V. Vukadinović), Tkáč, Conde, R. Hrubý (90+3. J. Kolář), Y. Dramé (71. Hloušek) – Fantiš (72. Jawo)
1.FC Slovácko: Nguyen (33. Fryšták) – Kalabiška, V. Daníček, Mich. Kadlec (C), Reinberk – Holzer (78. Tomič), Ljovin (78. S. Hofmann), Havlík, L. Sadílek – Kohút (10. O. Šašinka, 78. Cicilia), Jurečka

České Budějovice - Plzeň 0:1 (0:0)

Svou tradici jednogólových vítězství dodržela Plzeň a to i přesto, že na jihu Čech nebyla nikterak dominantní a vzhledem vyloženým šancím se dá spíše říct, že blíže k vítězství měli domácí. Ty potopila střelecká smůla Michala Škody, který si již v 10. minutě naběhl na zpětnou přihráku Brandnera a trefil Staňka, aby o zhruba patnáct minut později natáhl téměř z 30 metrů a rozezvučel břevno branky Plzeňských. A když pak po dalším vyrovnanějším průběhu dokázal krásný centr do vápna hlavou v gól proměnit Bucha a Plzeň se v posledních minutách nastavení ubránila tlaku domácích, mohou hosté jet na západ Čech opět jako vedoucí tým tabulky. Tedy minimálně dočasně.

Branky: 75. Bucha

SK Dynamo Č. Budějovice: Vorel – P. Novák (88. Hais), Králik (C), L. Havel, Skovajsa – Čavoš (80. Vais), M. Valenta – Van Buren, Michal Škoda, Mršić (80. Tolno) – Brandner (66. Hellebrand)
FC Viktoria Plzeň: Staněk – M. Havel, Kaša, Hejda (C), J. Sýkora (90. Káčer) – Bucha, Kalvach – J. Kopic (90+4. Potočný), Čermák (46. Libor Holík), Mosquera – Chorý (76. Beauguel)

FK Mladá Boleslav - Slovan Liberec 3:3 (1:2)

Gólové hody přinesl zápas Mladé Boleslavi se Slovanem Liberec. Hostující tým ještě v 68. minutě vedl 3:1, když se dvakrát prosadil Jan Matoušek. Jenomže Středočeši nesložili zbraně a duel dokázali srovnat. Hrdinou domácích byl Ewerton, který ve druhé minutě nastavení svou druhou trefou v utkání rozhodl o tom, že se body budou dělit.

Branky: 9. a 90.+2 Ewerton, 69. Hlavatý - 24. a 53. Matoušek, 29. Rondič.
Rozhodčí: Krejsa - Kubr, Machač - Franěk (video).
ŽK: Pech, Šimek, Matějovský - Štetina, Matoušek, Purzitidis.
Diváci: 1674 (omezený počet).
M. Boleslav: Šeda - Smrž (36. Horský), Šimek, Preisler - Matějovský, Dancák (71. Stránský) - Douděra, Ewerton, Pech - Mužík (60. Rolinek), Ladra (60. Hlavatý). Trenér: Jarolím.
Liberec: Knobloch - Gebre Selassie, Plechatý, Purzitidis, Mikula - Tiéhi, Havelka (75. Štetina) - Koscelník, Frýdek (65. Tupta), Matoušek (82. Višinský) - Rondič (82. Rabušic). Trenér: Kozel.

FK Teplice - MFK Karviná 1:0 (1:0)

Pro oba týmy ohrožené sestupem se jednalo o veledůležité utkání. Teplice potvrdily spanilou jízdu a třetí výhrou v řadě se Karviné vzdálily na 11 bodů. Jedinou branku domácím zajistil záložník Jan Fortelný, který v Teplicích hostuje z pražské Sparty.

Branka: 22. Fortelný.
Rozhodčí: Zelinka - Hájek, Leška - Štěrba (video).
ŽK: Trubač, Jukl - Zorvan, Holík.
Diváci: 2361 (omezený počet).
Teplice: Grigar - Kučera, Tijani, Vondrášek - Hyčka, Trubač, Fortelný (82. Knapík), Mareček, Boljevič (82. Shejbal) - Sejk (63. Jukl), Žák (90.+2 Mareš). Trenér: Jarošík.
Karviná: Bajza - Dramé (77. Papadopulos), Buchta, Kobouri - Látal (62. Sinjavskij), Jánoš, Qose (62. Túlio), Šehič - Zorvan (70. Holík), Durosinmi, Bartošák. Trenér: Páník.

Slavia Praha - Bohemians Praha 1905 1:0 (1:0)

Mistrovská Slavia porazila ve vršovickém derby Bohemians 1:0. Dominantní výkon z první půle korunoval akrobatickým kopem po vzoru Zlatana Ibrahimoviče Peter Olayinka. Poprvé od října se v bráně objevil také Ondřej Kolář.

Branka: 43. Olayinka.
Rozhodčí: Machálek - Paták, Mokrusch - Ondráš (video).
ŽK: Olayinka - Puškáč, Köstl, Vaníček.
Diváci: 9682 (omezený počet).