Místo Ligy mistrů Konferenční liga. Slavie totálně nezvládla předkola. Plzeň v Evropě po kolapsu končí. Potěšil jenom Jablonec

Tři české kluby bojují poslední srpnový čtvrtek o základní skupiny evrospkých klubových soutěží. Fotbalisté Jablonce mohou slavit postup do základní fáze Konferenční ligy poté, co v Žilině vyhráli 3:0. Katastrofa nastala pro Plzeň, která zcela selhala a bulharskému soupeři dovolila srovnat vývoj dvojutkání a nakonec mu v poslední minutě prodloužení dala lístek do podzimních bojů v Evropě. Nejhůře, jak mohly, dopadly předkola evropských soutěží i pro Slavii, která v Polsku sice vedla, ale Legia proti oslabenému soupeři otočila vývoj utkání a do Evropské ligy jde nakonec poslký celek.

Jako první vsoupil do bojů Severočeský Jablonec, který doma Žilinu porazil vysoko 5:1 a na Slovensko si tak vezl pěkný náskok. Po třiceti minutách odvety se navíc trefil Dominik Pleštil a poslal Severočechy prakticky téměř jistě do dále do Evropy. V závěru celého dvojutkání v 86. a v 88. minutě pak přidli ještě dva góly Antonín Vaníček a Tomáš Čvančara. Jablonec tak celé dvojutkání zcela ovládl a po celkovém vítězství 8:1 putuje do základní skupiny Konferenční ligy.

To plzeňská Viktoria si sice ve čtvrté minutě odvetného utkání s CSKA Sofia vytvořila velkou šanci, kdy šel Tomáš Chorý sám na brankáře, ale poté, co šanci neproměnil, bulharský celek plzeňské ztrestal a dostal se do vedení 1:0. Ve druhé půli se CSKA podařilo vstřelit ještě druhý gól, čímž se podařilo smazat náskok týmu z města Plzně z prvního utkání. Plzeň si tak bude muset zahrát o Evropu a 75 milionů v nejistém prodloužení...

Starosti čekaly po neúspěchu ve třetím předkole Ligy mistrů a domácí remíze 2:2 s Legií Varšava i Slavii.  Slavie navíc nevstoupila do odvetného utkání vůbec dobře. Už ve třetí minutě zápasu se neobratným zákrokem nechal vyloučit Tomáš Holeš a sešívání tak odehráli celý zbytek zápasu o deseti! V závěru první půle se ale "sešívaní" dostali do vedení přesným zásahem Ekpaie. Ve druhé půli se ale domácí Legii povedlo utkání otočit a po dvou přesných zásazích Emreliho si Slávie nakonec zahraje na podzim pouze Konferenční ligu.

MŠK Žilina - FK Jablonec 0:3 (0:1)
První zápas: 5:1 (4:0)
Postupuje: Jablonec s celkovým skóre 8:1.
Branky: 30. Pleštil (Holík), 86. Vaníček, 88. Čvančara
Žluté karty: 34. Slebodník, 68. Paur (ŽIL) – 28. Pleštil (JAB), 37. Kratochvíl (JAB), 40. Rada (JAB).
Domácí: Belko – Anang, Minárik (C), Kiwior, Sluka (75. Kaprálik) – Slebodník, Gono, Bičachčjan (75. Myslovič) – Rusnák (83. Goljan), Jibril (83. Jambor), Ďuriš (57. Paur).
Náhradníci: Teplan, Petráš – Myslovič, Kaprálik, Paur, Jambor, Goljan, Němčík, Kopas, Suľa, Mráz.

Hosté: Hanuš – Holík, Kubista, Zelený, Krob – Pleštil (73. Vaníček), Kratochvíl (85. Martinec), Považanec (85. Hübschman), Houska, Pilař (85. Malínský) – Doležal (C) (50. Čvančara).
Náhradníci: Vajner, Hrubý – Vaníček, Hübschman, Štěpánek, Malínský, Čvančara, Smejkal, Martinec, Surzyn.

Rozhodčí: Tohver – Koiv, Klaasen (všichni Estonsko).
Diváci: 5 122.

CSKA Sofia - FC Viktoria Plzeň 3:0 (1:0), po prodloužení
První zápas: 2:0 (1:0).
Postupuje: CSKA Sofia s celkovým skóre 3:2.
Branky: 6. Carey (Vion), 63. Jomov, 119. Mattheij (Geferson).
Žluté karty:  52. Turicov, 61. Jomov, 67. Caicedo, 79. Mattheij, 100. Lam (SOF) – 51. Šulc, 80. Janošek, 117. Havel (PLZ).
Červená karta: 111. Caicedo (SOF).
Domácí: Busatto – Turicov, Antov (C), Mattheij, Mazikou – Vion (59. Lam), Geferson, Carey – Jomov, Caicedo, Wildschut (90. Ahmedov).
Náhradníci: Jevtimov – Ahmedov, Catakovič, Dončev, Lam, Nzila, Petrov.
Hosté: Hruška – Havel, Pernica (C) (106. Brabec), Kaša, Řezník (89. Hybš) – Janošek – Mosquera (106. Falta), Bucha, Šulc (63. Káčer), Ba Loua (89. Kayamba, 114. Beauguel) – Chorý.
Náhradníci: Tvrdoň, Staněk – Hejda, Kayamba, Beauguel, Hybš, Hlavatý, Falta, Brabec, Matějka, Káčer, Ndiaye.

Rozhodčí: Palabıyık – Sesigüzel, Olguncan (všichni Turecko).

Legia Varšava - SK Slavia Praha 2:1 (0:1)
První zápas: 2:2 (2:2)
Postupuje: Legia Varšava s celkovým skóre 4:3.
Branky: 59. Emreli, 70. Emreli – 45. Ekpai.
Žluté karty: 30. Holownia, 44. Mladenović, 75. Lopes (LEG) – 73. Ekpai, 82. Kúdela, 88. Bořil (SLA).
Červená karta: 3. Holeš (SLA).
Domácí: Boruc – Nawrocki, Wieteska, Holownia (56. Pekhart) – Jedrzejczyk (C), Slisz, Martins (25. Lopes), Mladenović – Josué, Luquinhas – Emreli (80. Muci).
Hosté: Kolář – Bah (71. Sima), Kúdela, Zima, Bořil (C) – Hromada (71. Traoré), Holeš – Ekpai, Stanciu (81. Olayinka), Schranz (81. Krmenčík) – Tecl (65. Lingr).
Rozhodčí: Artur Dias – Rui Tavares, Pedro Ribeiro (všichni Portugalsko).