Dvanáctý hrací den: Češi padli s Anglií, Chorvati je výhrou nad Skotskem poslali na třetí místo

Předposlední červnové úterý se v londýnském Wembley a v glasgowském Hampden Parku uzavřelo dění ve skupině D. Zatímco v britské metropoli bojovaly výběry Anglie a Česka, o něco málo severněji si to mezi sebou rozdaly reprezentace Skotska a Chorvatska.

V úvodních minutách zápasu mezi Českem a Anglií diktoval tempo Albion. Již ve 2. minutě se prezentoval slibným střeleckým pokusem Sterling, ale míč skončil pouze na tyči Vaclíkovy brány. Ve 12. minutě už se skóre měnilo a znovu u toho byl Sterling, který doklepl míř za záda Vaclíka po centru Grealishe. Ve 28. minutě se do první velké šance dostali také Češi, když se solidní střelou z dálky prezentoval Tomáš Holeš, avšak brankář Anglie Pickford míč vyrazil na rohový kop. Ve 36. minutě našel odražený míč v pokutovém území Anglie Souček, vystřelil však pouze těsně vedle levé tyče.

Po změně stran jsme žádnou vyloženou šanci ani na jedné straně neviděli. V 62. minutě však dostal žlutou kartu Jan Bořil, který tedy nebude k dispozici pro osmifinále. V 87. minutě Anglie dostala míč mezi tři tyče, gól byl však odvolán kvůli ofsajdu po přihrávce Bellinghama.

V zápase Chorvatska se Skotskem šli do vedení v 17. minutě Chorvaté, který si naběhl na přihrávku Perišiče a střelou k levé tyč nedal brankáři Marshallovi šanci. Ve 24. minutě si důležitý zákrok připsal chorvatský brankář Livakovič, který vychytal nebezpečnou střelu z voleje McGinna. Skotům se přesto do konce první půle podařilo vyrovnat, když se z hranice pokutového území trefil McGregor k levé tyči.

Vedení vrátil Chorvatsku v 62. minutě kapitán Luka Modrič, který vystřelil z hranice vápna k levé tyči po přihrávce od Kovačiče. Nepříjemný gól pro Českou republiku a navýšení na 3:1 přidal v 77. minutě Perišič, který se trefil hlavou po přihrávce od Modriče.

Z důvodu prohry Česka s Anglií a výhry Chorvatska nad Skotskem o dva góly se posouvá na druhé místo skupiny D Chorvatsko a Česko postupuje až ze třetího místa. Své osmifinále tedy můžeme potencionálně odehrát v Glasgow nebo v Budapešti.