Nejzásadnější letní přestupy? Superkauf ve slevě i zpackaná výměna

Letní přestupní období roku 2020 si budeme navždy pamatovat jako to „nejdivnější“. Ceny některých hráčů srazil covid-19 na polovinu (Werner), ale jiných se reálně ani nedotkl (Pjanič, Arthur). Někteří hráči navzdory očekáváním zůstaly ve svých klubech, protože na ně zájemci najednou neměli peníze (Sancho), a jiní zase museli odejít, aby jejich klubu přežily (Havertz). Jak se ty nejsledovanější přestupy (a dvě bonusová hostování) jeví s odstupem dvou měsíců?

Nejzásadnější letní přestupy? Superkauf ve slevě i zpackaná výměna

Kai Havertz

21 let, Bayer Leverkusen > Chelsea, 80 milionů eur

Bylo překvapením, že právě on se nakonec stal nejdražším německým fotbalistou historie. Navíc v době, kdy bundesligu opouštěl Timo Werner. Oba německé poklady se spolu sešli na Stamford Bridge, kde teď nad rozdílem v jejich cenách kroutí hlavami ještě intenzivněji. Pomineme-li hattrick v EFL Cupu, jeden gól a dvě přihrávky za sedm zápasů v Premier League je na ofenzivního záložníka prostě málo. Anglická média se shodují, že talent a schopnosti mladému box-to-box záložníkovi nechybí, ale aby dostál své ceně, musí přidat.

Arthur

24 let, Barcelona > Juventus, 72 milionů eur

Stal se takovým mini symbolem diletantské barcelonské přestupní politiky. „Prodáte mladého perspektivního fotbalistu a za skoro stejnou cenu koupíte na jeho pozici třicetiletého (Pjaniče),“ nechápali fanoušci. Juventus si od něj sliboval hodně, ale zatím z toho neviděl ani desetinu. Z dvanácti zápasů Arthur odehrál jen dvakrát celých devadesát minut (průměrně třicet na zápas), kanadský bod v nich nenašel ani jeden a zdá se, že kouč Andrea Pirlo bude sázet na jiné borce. A že je v kádru má… S výměnou Pjaniče za Arthura nemůže být spokojená ani jedna strana.

Victor Osimhen

21 let, Lille > Neapol, 70 milionů eur

Jeden z nejtalentovanějších útočníků minulého ročníku francouzské Ligue 1 na sebe upozornil třinácti brankami v sedmadvaceti zápasech a během jediné sezony zpětinásobil svou tržní cenu. V Neapoli se mladý Nigerijec uvedl hattrickem v prvním přípravném zápase a v jeho vlasti začala padat silná slova o tom, že pod Vesuvem zboří všechny Maradonovy rekordy. Je brzy, ale zatím tomu nic nenasvědčuje. A to přes to, že Osimhen získal výsadní postavení na hrotu „nad“ trojící Insigne, Lozano, Mertens. V Itálii o jeho nákladném přestupu píší jako o „kalkulovaném risku“, doba hájení je prý dva roky.

Rúben Dias

23 let, Benfica > Manchester City, 68 milionů eur

Portugalský stoper byl už od dvaceti let stálicí Benfiky a nyní by měl – coby pátý nejdražší obránce všech dob – pozvednout defenzivu Manchesteru City. A zatím se mu to daří. Citizens se sice po osmi neúplných kolech nachází na ostudném desátém místě, ale zároveň se mohou pochlubit nejmenším počtem inkasovaných branek v celé Premier League. A Dias u toho nechyběl ani minutu. „Rúben s Nathanem (Aké) zkrátka nedělají chyby. A co víc, Rúben je přirozený lídr, takže brzy povede celý mančaft,“ chválí ho kouč Pep Guardiola. Takže asi takhle: Přestup Diase se prostě povedl.

Miralem Pjanič

30 let, Juventus > Barcelona, 60 milionů eur

Třicetiletý záložník, jenž svými čísly oslnil naposledy před pěti lety (ještě v dresu AS Řím), je za šedesát milionů eur prostě drahý a neperspektivní. V konkurenci defenzivní stálice Sergia Busquetse a talentovaného krajana kouče Koemana Frenkieho de Jonga nedostává Pjanič příliš prostoru, ať už se hraje 4-4-2 nebo 4-2-3-1. V lize odehrál jen jeden celý zápas a v průměru i s Ligou mistrů nastupuje jen na třicet minut. Kanadský bod nemá žádný a omlouvat ho s tím, že „má čas“ u hráče jeho věku tak snadno nelze. Z jeho transferu, stejně jako ze všech dalších, na Camp Nou nemohou být nadšení.

O druhé pětici nejvýraznějších letních posil a dvou „největších“ hostovačkách si přečtete v novém čísle časopisu HATTRICK se Zlatanem na titulní straně, které je právě teď na stáncích.