Měsíc bez Ronalda. Hvězdu Juventusu doběhl Covid

Poprvé od odchodu z Realu Madrid měl změřit síly s tím, kdo mu brání v užívání titulu „nejlepší fotbalista planety“. Do ostře sledovaného utkání Ligy mistrů mezi „jeho“ Juventusem a „Messiho“ Barcelonou ale Cristiano Ronaldo nezasáhl, protože už dva týdny vycházel pozitivní na covid, a místo se svým úhlavním nepřítelem nakonec bojoval jen s „pos*anými PCR testy“ a italským ministrem.

Měsíc bez Ronalda. Hvězdu Juventusu doběhl Covid

Podle Vincenza Spadafory, jenž z pozice ministra šéfuje italskému sportu, (a některých italských médií) totiž Ronaldo porušil pravidla karantény, když začátkem října odcestoval na reprezentační sraz, přestože moc dobře věděl, že hráči Juventusu mají být v karanténě poté, co se dva členové realizačního týmu nakazili koronavirem. Portugalec ale jeho prohlášení smetl s tím, že jde jen o snůšku lží a že žádná nařízení neporušil, načež ministr reagoval slovy, která v uších Ronaldových odpůrců silně zarezonovala, neb přesně odpovídala tomu, co si o sebestředném fotbalistovi myslí. „Schopnosti některých hráčů je neopravňují k tomu být arogantní a neuctiví k institucím ani k lhaní,“ využil Spadafora Ronaldův mediální obraz arogantního narcise, poštval proti němu část italské veřejnosti a státnímu zastupitelství předal podnět k vyšetření celé záležitosti.

K obvinění z krácení daní ve Španělsku a údajného znásilnění tak portugalské superstar přibyl další delikt.

Co na tom, že reprezentační povinnosti si kromě Ronalda odletělo plnit ještě dalších šest hráčů turínského klubu. Jen „CR7“ je tak výrazný, aby na něm šly vytřískat nějaké ty politické body, a jen on vyšel na následném „izolovaném“ srazu pozitivní. Před tím přitom stihl ještě týmovou večeři, sedmdesát minut proti Španělsku (0:0) a celý zápas proti Francii (0:0). Na Švédy už ale se svým týmem nevytáhl. Stejně tak na Crotone (1:1) v následujícím ligovém zápase, který sledoval jen z domácí izolace, ani na Dynamo Kyjev v rozjíždějící se Lize mistrů (2:0), a ani na Veronu (1:1) v dalším ligovém kole. Juventus byl bez něj sotva poloviční.

„PCR testy jsou sra*ka,“ napsal Ronaldo na svém instagramu poté, co mu už dva týdny vycházel pozitivní výsledek.

To už se ale blížil onen velký zápas proti Barceloně, o který Ronaldo v žádném případě nechtěl přijít. Věděl, že má formu. V posledních čtyřech zápasech v barvách „Staré dámy“ nasázel šest branek, zatímco jeho argentinský sok v pěti zápasech jen tři. A věděl, že Barcelona se v lize trápí, plácá se kdesi ve druhé polovině španělské tabulky a v kancelářích na Camp Nou to není o nic veselejší. Jestli měl Ronaldo někdy pořádnou šanci to Messimu tváří v tvář opravdu „nandat“, tak právě tady a teď. Byť na prázdném stadionu.

Celá situace pro něj byla o to nepříjemnější, že byl asymptomatický – cítil se skvěle, úplně zdráv, individuálně trénoval, cvičil a běhal ve své prosklené domácí posilovně, a dokonce měl úplně nový „účes“, který chtěl celému světu ukázat… ale PCR testy mu každý den ukazovaly, že v jeho vysportovaném pětatřicetiletém těle s metabolickým věkem třiadvaceti let stále přežívá virus, který by se v kontaktu s dalšími lidmi mohl dál šířit. I když by o tom bez nich ani nevěděl.

V předvečer onoho velkého zápasu, kdy už měl Cristiano na kontě více testů (čtrnáct) než gólů v této sezoně (osm), to nevydržel a na svém instagramu se pustil do mezinárodně tolik kritizované spolehlivosti testů: „PCR testy jsou sra*ka,“ napsal k příspěvku o svém zdravotním stavu a podpoře Juventusu v nadcházejícím zápase, který ale jeho spoluhráči (stejně jako většinu zápasů bez „Cristyho“) nezvládli a prohráli 0:2. Hlavní událostí večera se namísto souboje dvou nejlepších fotbalistů poslední dekády stal jen Moratův hattrick VARem odvolaných gólů. Samotný zápas aleza moc nestál.

„Schopnosti některých hráčů je neopravňují k tomu být arogantní a neuctiví k institucím ani k lhaní,“ vzkázal Ronaldovi italský ministr sportu Vincenzo Spadafora.

Následující den byl nervózní Ronaldo stále pozitivní. A další den znovu…

Až v pátek 30. října přinesla italská média zprávu, že se po dlouhých devatenácti dnech konečně vyléčil (jeho spoluhráči Paulo Dybalovi to během první italské vlny trvalo více než dvakrát déle), a nic už tak nebrání tomu, aby v neděli proti Spezii po více než měsíci znovu vyběhl na trávník v dresu Juve. Posilněn vědomím, jak důležitým pro svůj mančaft je.

Během října se totiž naplno ukázalo, že i ve svém věku je stále nepostradatelným, a to i přes přítomnost takových hvězd, jakými jsou Alvaro Morata, Paulo Dybala či talentovaný Dejan Kulusevski. Ze čtyř zápasů bez něj Juventus vyhrál jen jeden, přestože do třech z nich šel jako jasný favorit. Fanoušci tak logicky očekávali, že jejich modla v neděli naskočí hned od první minuty, ale kouč Andrea Pirlo byl v otázce „zvláštního zacházení s hvězdami“ stejného názoru jako ministr Spadafora a Portugalce posadil jen na lavičku.

19 – tolik dní si musel Ronaldo počkat na negativní výsledek testu. Paulo Dybala na něj během první italské vlny čekal přes šest týdnů.

„Určitě bude s týmem, ale od začátku nejspíše nenastoupí. Každopádně je pro nás velmi důležitým hráčem. Doma se poctivě připravoval, ale ještě není na sto procent fyzicky připraven, proto nejspíš celý zápas neodehraje,“ avizoval před zápasem jedenačtyřicetiletý italský kouč a svým slovům dostál.

Natěšený Ronaldo se tak dostal na trávník až v 56. minutě, za stavu 1:1, a už o tři minuty později slavil. Po krásné průnikové přihrávce Moraty (jehož dva góly mimochodem znovu zkoumal VAR a uznal jen jeden) nasprintoval do vápna a po kličce brankáři skóroval do prázdné branky. Třítýdenní izolace na něm nebyla vůbec znát. 

Poté, co na 3:1 zvýšil Rabiot, ještě Ronaldo „po panenkovsku“ proměnil penaltu a potvrdil, že neomylným suverénem Serie A je Juventus hlavně díky němu. A že, co tě nezabije, to tě posílí. „Stál jsem dlouho, přestože jsem neměl žádné příznaky a cítil se dobře, a konečně jsem se mohl vrátit k tomu, co mám rád. Cristiano je zpět, to je hlavní!“ vzkázal světu po svém návratu.

Více se můžete dočíst a aktuálním vydání magazínu Hattrick...