V Glasgow měl Kotal pro strach uděláno, v Plzni se bál. Proto nechal sedět Karabce místo neviditelného Dočkala

Sláva! Liga se zase po druhé koronavirové přestávce mezi 5. říjnem a 5. listopadem 2020 rozjela, byť musí kvůli říjnovému rozkazu zdravotnického plukovníka ve výslužbě Romana Prymuly dohánět tři odložená kola. Mohlo to být o kolo méně, kdyby exministr neporušil svá vlastní pravidla, uvolňovací výjimka tak mohla být kvůli jeho vyhazovu udělena až o týden později. Ale aspoň, že tak. Na jaře koronavirová pauze pomohla mistrovské Slavii. Nyní, zdá se, přišla k duhu vicemistrovské Viktorii Plzeň, která v nedělním večerním šlágru porazila ve svých Štruncových sadech zcela zaslouženě Spartu 3:1, a sesadila ji tak z prvního místa.

V Glasgow měl Kotal pro strach uděláno, v Plzni se bál. Proto nechal sedět Karabce místo neviditelného Dočkala

V tabulce pravdy je stále první Sparta

Na to se dostala s jednobodovým náskokem pražská Slavia, když dvě a čtvrt hodiny před plzeňským zápasem v Edenu zdolala Mladou Boleslav 1:0. Červenobílí tak v reprezentační pauze vedou po 7. kole Fortuna:ligu o bod před Spartou a o tři bodíky před třetí Viktorkou. Ovšem pozor, v tabulce pravdy jsou stále o dva plusové body v čele Letenští, kteří na rozdíl od svých největších soupeřů hráli jen třikrát doma a čtyřikrát venku. 

Slávisté se díky Olayinkovi dostali do kýženého vedení už v 7. minutě a do pauzy měli vést 3:0, jako se to pak večer povedlo Plzeňským proti Spartě. 

Jenže červenobílí jako v některých předešlých duelech dojeli na svou nepřesnou či nedůraznou koncovku (opět Olayinka, dvakrát Stanciu, dvakrát Kuchta). Takže se v herně horší druhé půli, jak přiznal i trenér Jindřich Trpišovský, obávali, aby Boleslavští z nějakého útoku nevyrovnali. 

Jelikož ale ani brankář Kolář v neděli neudělal svou podzimní „minelu“, brali mistři „povinné“ domácí tři body.

„Never change a winning team“ nebylo dodrženo

„Never change a winning team“, tedy „Nikdy neměň vítězné mužstvo“. Tak zní známé anglické heslo a také jedna píseň. Trenér Sparty Václav Kotal to po čtvrteční glasgowské výhře 4:1 v Evropské lize nad Celtikem zcela udělat nemohl, protože jeden z nejlepších hráčů tohoto duelu, Švéd David Moberg Karlsson na Instagramu v pátek sám oznámil, že dostal covid-19. Místo něj v Plzni nastoupil Ladislav Krejčí starší a tím mohly veškeré změny skončit. 

Internacionál Ladislav Vízek se v sobotu ve svém pravidelném komentáři v deníku Sport nad sparťanským zkušeným koučem rozplýval. „Podívejte se, jak Kotal v Celtic Parku nechal sedět Dočkala s Láďou Krejčím starším. To by snad nikdo neudělal. Hlavně v případě Bořka, kapitána nároďáku. Fakt jsem čuměl, ukazuje to Kotalovu velikost, má pro strach uděláno. Mám pocit, že v neděli pojede Sparta do Plzně jako favorit,“ básnil den před utkáním olympijský vítěz z Moskvy 1980.  

Ano, po dvou porážkách 1:4 s Lille a 0:3 s AC Milán neměl sparťanský kouč v Evropské lize co ztratit, takže zdravě zariskoval a vyšlo mu to. Jenže v lize se dalo přijít o první místo. Nemocného Karlssona sice postavit nešlo, ovšem mladíček Karabec místo neviditelného a nevýrazného Dočkala opětovně hrát v základní sestavě mohl – a měl. Jenže nehrál...

A Sparta, které pro dlouhodobé zranění mj. chybí i další výborný talent Hložek, záhy po Plechatého kiksu prohrávala 0:1. 

Kotal: „Nejhorší výkon pod mým vedením“

Byl to nejhorší výkon pod mým vedením. Podle výsledku a hry ano,“ souhlasil Václav Kotal po prohře 1:3, jež ovšem mohla také vypadat 0:4, kdyby v závěru za stavu 3:0 proměnil Bucha penaltu. Sparta tak od roku 2011 a tzv. „Křetínského tašky“ v deseti předchozích zápasech na hřišti Viktorie nevyhrála a neuspěla ani v tom nedělním, jedenáctém. 

„Za všechno mluví to, že do přestávky byl z našeho mužstva nejlepší Polidar, který se alespoň snažil podržet míč. Od zkušených hráčů jsem rozhodně čekal lepší výkon. Chyběl nám pohyb a snaha hrát dopředu, ztráceli jsme spoustu míčů, namísto přihrávek dopředu jsme posílali balony zpátky, křížné míče úplně scházely, i když prostor k tomu byl. Stává se, že za chybu zaplatíte brankou, ale nevím, proč nás inkasovaný gól tak zbořil,“ kritizoval svůj tým Václav Kotal. 

A proč neposlal Karabce a další své svěřence na hřiště hned po přestávce?

Za stavu 0:3 jsem nechtěl hned házet do vody nové hráče. Měli se z toho pokusit dostat ti, co se do toho dostali,“ vysvětlil sparťanský trenér. 

Moc se o to ale nepokusili… 

Staré struktury pískají dál, jako by to někdo řídil z vazby

Bořek Dočkal po utkání namítl, že sudí Franěk asi měl tvrdě hrajícím plzeňským fotbalistům rozdávat žluté karty o něco dřív. To možná mohl, ale v tom sparťanská nedělní prohra nevězela.

I když nominace hlavního rozhodčího Fraňka, známého to oblíbence Plzeňáka Berbra a účastníka „jeho“ únorového plesu Plzeňského fotbalového svazu, jako by dala všem lidem kolem fotbalu vědět, že se jede pořád po starém, i když mocný exmístopředseda FAČR sedí ve vazbě (nyní kvůli onemocnění covidem nikoli v Praze-Ruzyni, ale v Brně).

Pokud jde ale o Dočkalův výkon, zdá se, že tento zkušený internacionál Spartě pomůže hlavně v domácích zápasech s týmy ze slabší poloviny tabulky, ovšem v náročných duelech se špičkovými celky či v mezinárodních kláních již tak prospěšný není. 

Třeba si toho před zápasem v Německu (ve středu v Lipsku) a dvěma závěrečnými utkání Ligy národů s Izraelem a Slovenskem (v neděli a další středu v Plzni) všiml i trenér národního týmu Jaroslav Šilhavý. 

Covid-19 a fotbal nemají v Česku logiku

To slovenský kouč Viktorie Plzeň Adrián Guľa díky výbornému výkonu svých svěřenců proti Spartě patrně v západočeské metropoli přežil možný vyhazov. Mluvilo se o něm ještě před říjnovou koronavirovou pauzu po olomoucké ligové remíze 2:2 a po předchozích dvou vyřazeních v předkolech LM i EL.

Kdyby k měsíční přestávce vynucené ministerstvem zdravotnictví nedošlo, třeba by Sparta pokračovala i v Plzni ve své ligové krasojízdě a Guľa by byl teď v listopadu už zase doma na Slovensku. 

Na jaře mu v dostizích se Slavií první vlna koronaviru uškodila, nyní mu ta druhá před odloženým zápasem se Spartou zase pomohla. 

Covid-19 je v současném fotbale po celém světě víc než dvanáctý hráč. Často je to spíš klíčový hráč. Přitom ani on jako fotbal nemá logiku. 

Tedy spíš některá česká epidemická opatření proti němu. Když bylo v říjnovém týdnu českým profesionálním sportovcům, tedy i pečlivě a pravidelně testovaným fotbalistům, zakázáno chodit do práce, činily denní přírůstky nakažených v Česku maximálně přes pět tisíc. V době, kdy jim to konečně bylo po měsíci povoleno, stouply až třikrát tolik. 

Profifotbal bez diváků se mohl hrát nepřetržitě, teď se ale na něj zase můžeme v televizi těšit i v čase (před)vánočních pohádek…