Sudí škodí Spartě. Ta si prý nekoupila jízdenku, a jede až ve 3. třídě. Chřestýš se má údajně zase motat kolem Plzně

Máme sice reprezentační pauzu, ovšem v zákulisí se objevují nové informace o údajném dění v lize a kolem ní. Třeba kolega Stanislav Hrabě, mj. jediný český novinář hlasující v prestižní anketě časopisu France Football „Zlatý míč“, na serveru Ruik.cz napsal, že Spartě v nové sezoně škodí sudí prý hlavně proto, že si nezakoupila tradiční „jízdenku“. A autor tohoto komentáře se zase dozvěděl, že protřelý fotbalový šíbr Martin „Chřestýš“ Svoboda, známý svým přátelstvím s plzeňským ředitelem Adolfem Šádkem, po odchodu Františka Myslivečka z vedení Viktorie údajně zintenzivnil svou činnost a měl prý obnovit své kontakty. O těch se před lety zmiňoval i sparťanský majitel Daniel Křetínský.

Sudí škodí Spartě. Ta si prý nekoupila jízdenku, a jede až ve 3. třídě. Chřestýš se má údajně zase motat kolem Plzně

„Okolo Sparty se dějí věci nebývalé – stěžuje si na rozhodčí. A oprávněně, zářez v Liberci (před tím ovšem i v Českých Budějovicích) už vyvolal reakci. Předseda fotbalové asociace Martin Malík se snažil rozjitřené vášně omluvit, že všichni jsou omylní, i rozhodčí. To všichni víme, jejich omylnost je ovšem často vystavěna na bezchybnosti v plnění zadání… Současná potíž Sparty Praha spočívá v tom, že si letos dle informací nezakoupila tradiční ´jízdenku´, která by ji dovedla do kýženého cíle. A kdo se takto cuká, bývá trestán, cestuje ve 3. třídě. A pozor, může skončit i v ´dobytčáku´,“ napsal Stanislav Hrabě na serveru ruik.cz.

Pokud jde o Spartu, chtěl v ní pracovat i Martin „Chřestýš“ Svoboda. Byl to jeho celoživotní sen. „Jsem od dětství sparťanem. Řeknu to na rovinu, jak jsem byl vychovaný tátou, můj cíl byl pracovat ve Spartě Praha,“ svěřoval se Svoboda před pěti lety médiím. 

Někdejšímu funkcionáři Satalic, Čáslavi či Táborska, přezdívanému kvůli jeho oblíbeným řetězům na krku „Chřestýš“, se ale jeho sen už těžko vyplní. „Nyní, co z vedení Plzně odešel František Mysliveček (bývalý sportovní ředitel Viktorie odchází do Slavie. V jejím
sportovním úseku bude  odpovídat za plánování a rozvoj hráčských kariér, hlavně mladých hráčů a talentů včetně jejich vyhledávání - pozn. red.), točí se kolem klubu zase Chřestýš,“
sdělil serveru efotbal.cz informovaný zdroj.

Úřadoval v Avionu, v areálu Křetínského vydavatelství

Vzpomněl jsem si v této souvislosti, jak mi jeden z novinářských kolegů před časem sdělil, že se s Martinem „Chřestýšem“ Svobodou nečekaně setkal v restauraci „Avion 58“. Ta sídlí v Praze-Holešovicích přímo v areálu vydavatelství Czech News Center, patřícímu Danielu Křetínskému, jenž vydává mj. deník Sport, Blesk, Aha!, Reflex atd. „Chřestýšovým“ společníkem u stolu měl tehdy být známý ligový rozhodčí Pavel Franěk a Martin Svoboda se nijak neskrýval, naopak. Jít do jámy lvové přímo do oblíbené novinářské hospody vedle Křetínského vydavatelského domu, tomu říkám „mít koule“. Pavel Franěk mimochodem zápasy často Plzně píská, bylo tomu tak třeba i v posledním ligovém kole v Příbrami (2:1 pro Viktorii).

„Kauza mi vzala nervy i vizi“

Jak bylo několikrát konstatováno, život „Chřestýšovi“ zkomplikovalo jeho přátelství s plzeňským ředitelem Adolfem Šádkem. Detaily řešila před lety policie a případ se dostal až přes soud, který ovšem nakonec Svobodu obvinění, že uplácel rozhodčí, zprostil.

Co se tenkrát stalo? Sudí Adámek koncem roku 2012 prohlásil, že jej Svoboda před ligovým zápasem Jablonec-Plzeň oslovil s úplatkem 200 000 korun, když vyhrají hosté. S tím, že po výhře Viktorie 2:0 mu prý ty peníze opravdu vyplatil. Svoboda všechno popřel, za vším viděl komplot, který měl očernit Viktorii Plzeň.

„Celé to vnímám tak, že to byl mocenský souboj mezi Plzní a Spartou. Byl jsem vtažen do hry, ve které jsem nehrál,“ prohlásil „Chřestýš“ v roce 2014 u soudu. „Kauza mi vzala nervy. Vzala mi moji vizi. Stoupal jsem po schodech, nejezdil jsem výtahem,“ cítil se Svoboda ublíženě.

A nedělal žádnou senzaci ani z toho, že si v období, které měla podchyceno policie, hned 96krát volal s generálním ředitelem Viktorie Plzeň Adolfem Šádkem. „Já se tím netajím, že se známe a jsme kamarádi. My si nejen voláme, ale scházíme se normálně dál,“ tvrdil Martin Svoboda.

„To je pravda, vypadají někdy jak teplí bratři,“ pravil v této souvislosti s nekorektní homofobní nadsázkou zdroj mající k Viktorii Plzeň velice blízko. Blesk zase v minulosti Martina Svobodu opakovaně vyfotografoval na zájezdech klubu v pohárové Evropě či ve VIP prostorech při oslavách plzeňského titulu.

Pod svícnem bývá tma

Už v době takzvané „Křetínského tašky“ z přelomu let 2012 a 2013 sparťanský majitel Daniel Křetínský uvedl: „Měl jsem informace o tom, že probíhá ovlivňování ve prospěch jednoho mužstva, a to Viktorie Plzeň, a že hlavní spojkou je pan Svoboda, který komunikuje s panem Šádkem. Šlo o informace od osob, kterým jsem věřil. S tím jsem šel za předsedou FAČR panem Peltou a zároveň to předal policii. Nikdy jsem ale neměl nějaký technický nosič informací s důkazy.“ 

Nevím, jak je na tom s technickými nosiči Křetínský teď, ale na rozdíl od „dob tajemné tašky“, kdy ještě deník Sport v rámci švýcarského koncernu Ringier bývával mediálním partnerem Viktorie Plzeň, vlastní dnes nejen Spartu, ale i deník Sport.

Možná by nebylo od věci začít zase bedlivě sledovat chřestění řetězů v blízkosti ligových stadionů a rozhodčích. A třeba i občas prověřit, kdo jedná v hospodě v jeho vydavatelském areálu. Pod svícnem prý bývá největší tma.