Vyžeňte hovada! Jiná cesta ke zkulturnění fotbalových tribun není

Krmenčík už zase dává góly. Jako loni na podzim. Plzeň zase vyhrává a zase těsně, o gól, jako loni. Sparta zase tápe, jako loni. A Slavia? Taky jede jako loni, i když s Olomoucí měla kliku, s níž hostující Houska zahozenou penaltou neuloupil u mistra v nastavení dva body. Takže silná trojka silně kopíruje model předchozí sezony. Přesto je na české ligové scéně něco nového. Dlouho proklamovaný, ale mnohdy povrchní boj s chuligány v hledištích nabral po nedělních událostech jasný, přímý a nekompromisní směr. V čele tohoto šiku stojí Slavia, jako viník a zároveň postižený v tomto zatím nekončícím boji.

Vyžeňte hovada! Jiná cesta ke zkulturnění fotbalových tribun není

V 81. minutě zápasu s Olomoucí musel sudí Proske duel přerušit, neboť pár chuligánů zapálilo zakázanou pyrotechniku a naházelo je do sektoru hostí. Zbytek stadionu je počastoval voláním „hovada“, hráči po zápase nepřišli na tradiční děkovačku, do magorů ze sešívaného kotle se pustil na sociálních médiích slavistický boss Jaroslav Tvrdík.
Podle Slavie šlo ze strany chuligánů o předem připravenou akci. Ti se pod choreem převlékli a zamaskovali, po vhození pyra zase změnili zevnějšek a maskování obličeje, aby znemožnili identifikaci. Čili žádný náhodný čin jedinců s nízkým IQ, ale spíše sofistikovaná příprava a provedení, za čímž nelze hledat snahu o podporu vlastního týmu, ale spíše přesný opak.
Jak známo, Slavia byla na zápas s Olomoucí v podmínce, měla zavřenou Tribunu Sever. Co jí čeká teď? Zřejmě zavření stadionu na další zápas, osud má v rukou disciplinárka.
Přesto je v této kauze něco nového, co se v české fotbale zatím tak moc nenosilo. Proti několika jedincům se zvedla vlna nevole, proto to skandování „hovada“, čin odsoudili i samotní hráči a dali jasně najevo, že o takové fanoušky nestojí.
V pondělí večer se přidal i samotný klub. Mimořádně se sešlo představenstvo klubu a s okamžitou platností přijalo nový návštěvní řád. „Při incidentech ohrožujících bezpečnost a zdraví bude udělen trest doživotního zákazu vstupu na stadion. Sankcionována peněžitými tresty a zákazy vstupu budou i další konkrétní porušení bezpečnostních pravidel,“ citoval web isport.cz Jaroslava Tvrdíka.
Slavia se vydala na jedinou možnou cestu, jak podobné excesy z tribun vyhnat. Z úst nejvyššího vedení padají slova jako „doživotní zákaz“, „tvrdé peněžité tresty“. Možná něco podobného mělo přijít už dřív, po derby se Spartou či během play off Evropské ligy. Nehledě na to, kolik milionů už Slavia musela na pokutách zaplatit.
A jestli se teď sparťanští fans potutelně smějí pod vousy, jak je jejich rival v nesnázích, tak je brzo smích přejde. Sparta už totiž stadion zavřený má. Za loňský incident, kdy po zápase se Suboticí vnikli na hřiště podobná „hovada“, jaká zapalovala světlice v neděli v Edenu. UEFA se se Spartou nijak nepárala. Předkolo Evropské ligy s Trabzonsporem bude bez diváků a ještě zaplatila 100 000 euro. Jestli se stejně rozhodne i česká disciplinárka v případě Slavie, to uvidíme záhy. Ale jak známo, aby se člověk mohl dostat vysoko, je mnohdy lepší odrážet se ode dna.

„Hovada“ v Edenu a „hovádka“ v Jablonci?

Na střelnici vstoupil do českých ligových dějin Petr Rada. Žádný jiný trenér totiž po výhře 6:0 na tiskové konferenci tak neběsnil, jako jako impulsivní šedesátník. Na paškál si vzal „fanoušky“, kteří během zápasu dávali najevo svoji nevoli s výkony některých jednotlivců, chtěli jejich střídání, navzdory tomu že tým pak nasypal trapnému Slovácku šest kousků.
Ne, nelze srovnávat fanoušky tradičního a více než sto lety pestré a někdy i pohnuté historie formovaného klubu z hlavního města s provinčním sídlem na severu Čech, které vytáhl na výsluní až v posledních letech „Velký čáp“ Pelta. I kdyby nakrásně přivedl na Střelnici nějaké hráčské eso, stejně by na Střelnici pokladník nevyvěsil cedulku „vyprodáno“.
Už legendární Ivánek v odposleších z roku 2004 přece říkal: „Trochu úcty by to chtělo, trochu úcty“. Ano, úcty k trenérské práci, k hráčskému umění a zvláště v případě, kdy jde o klub, jemuž se fandí. Vyhrát 6:0 a hulákat na své hráče, to je fakt akt hodný hovádek. Petr Rada je odhalil přesně.