Sparta: Jílek dělá z facky výzvu. Slavii utekl Ngadeu, proč ale Trpišovský odmítá Jugase a preferuje Hovorku?

Liga začala rekordně brzo, protože kluby se správně rozhodly zvolit raději časný červenec než časný a mrazivý únor. Vyšlo to, i tropická vedra pominula. Pořádné horko je ale zase na Spartě, která přitom měla ze silné trojky nejlepší úvodní los, ovšem dopadla nejhůř. Slovácko, jež na Letné ani jednou nevyhrálo a jen jedinkrát remizovalo, tu v neděli zaslouženě zvítězilo 2:0 a mohlo to být i více.  Sparťanský (staro)nový trenér Václav Jílek sice zmínil, že to byla facka, ale také překvapil, když mluvil i o tom, že domácí prohra se Slováckem může být výzvou.

Sparta: Jílek dělá z facky výzvu. Slavii utekl Ngadeu, proč ale Trpišovský odmítá Jugase a preferuje Hovorku?

To se tedy věci mění, letenská porážka s průměrným celkem z Uherského Hradiště, byť skvěle vedeným koučem Martinem Svědíkem, se dá považovat jedině a pouze za ostudu. Výzvou může být zápas s Realem Madrid nebo s Chelsea.

Ono se toho na Letné ale hodně mění. Sparťanským kapitánem byl v sobotu nový útočník Libor Kozák. Aniž by v rudém dresu absolvoval jediný soutěžní zápas… Nic proti Kozákovi, ale když si sparťanský fanoušek vzpomene na slavné kapitány Jana Bergera, Jozefa Chovance, Ivana Haška či Jiřího Novotného, kteří pásku nedostali jen tak pro nic za nic, je mu i z tohoto detailu jasné, proč to tenkrát šlo a nyní to nejde.

Dlouho to už v sobotu ve Štruncových sadech nešlo proti Sigmě Olomouc ani Viktorii Plzeň, dokonce v první půli prohrávala gólem z penalty 0:1, ale záhy vyrovnala. A až když se ve druhém dějství zbytečně svou rozevlátou hrou rukama nechal po druhé žluté kartě vyloučit neohrabaný útočník Hanáků Yunis, rozhodla o své výhře 3:1.

Rozhodl údajně odkládaný Hušbauer

Nejtěžší úlohu měla mistrovská Slavia, která musela na půdu neoblíbeného Zlína, s nímž na jaře v dubnu po návratu z londýnského zápasu s Chelsea nečekaně prohrála. Nebýt zákroků brankáře Koláře a stopera Kúdely, prohrávala by zase, a to už po prvním poločase. Nakonec ji po přestávce vydřenou výhru zajistil Josef Hušbauer, o němž se spekulovalo a spekuluje, že se nemusí vejít na soupisku pro evropské poháry a že třeba i s Milanem Škodou bude muset odejít někam na hostování.  

Slávisté však teď řeší jiné problémy. Doufali, že se jim podaří udržet nejlepší stoperské duo v lize, tedy africkou dvojici Deli - Ngadeu. Maximálně se počítalo s tím, že odejde jeden z nich. Jenže po Simonu Delimu, který už dal v přípravě za Bruggy dokonce gól, nečekaně do Belgie (do Gentu) odchází i Michael Ngadeu. A přitom šéf klubu Jaroslav Tvrdík optimisticky naznačoval, že „Míšu“ vylepšenou nabídkou v Edenu udržel.

Nad ránem z pondělka na úterý ale přišel tento Tvrdíků tweet: „Simon odešel jako legenda, Michael jako uličník. Písemně odsouhlasená smlouva hráčem a agentem. Přílet hráče na slavnostní podpis. V noci místo oznámeného přespání útěk do Belgie. Byli jsme jen vyjednávací páka na vyšší kontrakt. Tohle nedůstojné divadlo si klub nezasloužil, Mišo.“

Matoušek v dárkovém balíčku pálí

To jsou holt ty výstupní klauzule, které už poučená Slavia do smluv nyní nedává. Teď se v Edenu dohadují co dál, jestli koupit dalšího stopera. V té souvislosti mi nějak nejde dohromady, proč slávisté v čele s trenérem Jindřichem Trpišovským tolik opomíjí služby bojovníka s vítěznou povahou Jakuba Jugase. Majitele stříbrné medaile z ME „19“ v roce 2011, účastníka finálového turnaje ME „21“ 2015 v Česku, který už dvakrát hrál i za reprezentační „áčko“. Na jaře musel na hostování do Mladé Boleslavi, v létě byl pro změnu vyhnán do Jablonce. V dárkovém baličku za Holeše a Hovorku šel do Peltova klubu ještě s dalším reprezentantem Sýkorou a talentem českého fotbalu Matouškem.

Tím Matouškem, který červenobílé loni v říjnu nesmírně důležitým gólem v Kodani posunul do jarní části Evropské ligy a který nyní hned dvěma brankami otevřel nový ligový účet a zajistil Jablonci výhru nad Bohemians 2:0. Když z minima vytěžil maximum, tedy přesně to, co Slavii, která na jediný gól ve Zlíně potřebovala asi pět či šest šancí, nešlo a nejde.

David Hovorka, jenž coby stoper nemá ani 180 cm a je tak téměř o deset centimetrů menší než Jugas (188), zatím nepřesvědčil (stejně jako před časem v rodné Spartě) v trnavském Česko-slovenském superpoháru ani ve Zlíně, kde se hned v úvodu nechal přehlavičkovat a byla z toho velká šance domácích. Třeba se ještě v sestavě zabydlí, chce to možná jen čas, ale také může následovat osud jiného oblíbence slávistického kouče, exlibereckého Lukáše Pokorného. Ten na jaře hostoval v Bohemce. Nebo jiného bývalého obránce Jablonce, Jaroslava Zeleného, který toho v červenobílém dresu dosud také moc neodehrál.

Ano, Jugas si v letní jablonecké přípravě způsobil svalové zranění, ale to by nemělo trvat věčně.

Pěkná sparťanská čtyřka z dusíku

Zpět ke Spartě, kde nyní řeší ještě mnohem větší problémy. Když už si z tohoto klubu utahuje i tisk letenského majitele Daniela Křetínského, v tomto případě úterní vydání deníku Aha“, je to na pováženou. Aha! připomíná postavu angažovaného dělníka Rouska ze známého filmu „Marečku, podejte mi pero!“, který v podání Jaroslava Weigla na adresu svého ve škole neúspěšného mistra Kroupy v podání Jiřího Sováka „kriticky“ tehdejší funkcionářskou mluvou konstatuje: „Musíme přiznat, že ten prospěch nemáme takový, jako jsme si slibovali, ale já bych to neviděl tak černě. Já myslím, že jsou tu už zárodky toho pozitivního. Mám na mysli tu pěknou čtyřku z dusíku.“

Jako pozitiva pak Aha! ironicky uvádí, že Sparta venku ještě neztratila ani bod, že po neděli ještě měla stejný počet bodů jako Slavia, že známý průšvihář Kanga nebyl vyloučen, že sparťané nedostali od Slovácka gól ze standardní situace, jak se jim stávalo často v minulém ročníku, a že Štetina, Hložek a Drchal mají brzy narozeniny.

Jílek jako pokladník Slavoje Houslice

Bylo v Aha! to osvěžující čtení. Na rozdíl od obsáhlého desetistránkového rozhovoru s trenérem Sparty Václavem Jílkem ještě před startem nového ligového ročníku v pátečním Magazínu deníku Sport.

Jak říkal zkušený trenér Stanislav Levý v červnovém interview pro HATTRICK, dnešní mladí koučové dovedou o fotbale moc hezky mluvit, skutek jim ale pak někdy utíká. Měl jsem co dělat, abych ty módní fotbalové fráze přelouskal až do konce. Povedlo se, ale byl jsem pak unavený, jako kdybych skládal do sklepa hodinu uhlí.

Některé pasáže mě však zaujaly. Třeba tahle: „Pokud nebudeme mít kvalitní represink, budeme muset víc bránit. Naopak si kluci musí uvědomit, že pokud budeme mít kvalitní a okamžitý represink, budeme mnohem častěji v útočné fázi.“ Nějak mi tím Václav Jílek připomněl právě nyní reprízovaný televizní seriál „Okresní přebor“, v němž pokladník Slavoje Houslice v podání Pavla Kikinčuka na klubové schůzi říká: „Udělal jsem si takovou powerpointovou analýzu a zjistil jsem z ní jednu zajímavost: že čím víc gólů dáváme, tím víc bodů získáváme.“

Tak asi tak. Ale věřme, že Sparta pod Jílkovým vedením navzdory špatným výsledkům v přípravě i v úvodním ligovém utkání půjde výkonnostně nahoru. Když zavede ten represink, tak určitě. V neděli na něj hráči ještě jaksi zapomněli.

První žluté karty trenérům

Jinak první kolo se už hrálo podle změněných pravidel. Takže noví trenéři Liberce, resp. Olomouce, tedy Pavel Hoftych a Radomír Látal, již viděli jako hráči za své protesty žluté karty. Což se jim pranic nelíbilo, protože se myslí, že by do toho měli mít rozhodčím co mluvit. Plzeňský Pavel Vrba se zase divil, proč se píská, když míč trefí rozhodčího. On ale novinky nikdy příliš nesledoval. Dřív se třeba divil změně posuzování ofsajdu, nevěděl ani přesně, co rozhoduje a nerozhoduje v lize při bodové shodě.

„Fotbal je jednoduchý a některé věci obměňujeme zbytečně,“ myslí si (nejen) Pavel Vrba.

Rozhodčí? Vyloženě to pokazil jedině Ondřej Berka v duelu Baník – Liberec (1:2), když ostravskému simulantovi Smolovi „spokl“ penaltovou komedii po kontaktu s Karafiátem. Hrubý ji naštěstí spravedlivě neproměnil.

Nováček je tentokrát jen jeden, z Českých Budějovic. A v souboji s tím loňským, Opavou, zjistil, že je to sakra těžká role – prohrál v domácí premiéře 0:1.