Vicemistr, jakého Anglie neviděla, německé drama a francouzský komparz

V novém čísle časopisu hattrick, které vyšlo ve čtvrtek 13. června 2019, najdete mimořádnou přílohu k nejlepším evropským ligám. Kromě krátkého shrnutí ročníku a povídání o nejlepším hráči Premier League, La Ligy, bundesligy, Serie A i Ligue 1 získáte také plakáty největších hvězd a originální infografiky z jednotlivých soutěží. V jaké lize padá nejvíc gólů na zápas, kde se nejvíc pískají penalty, rozdávají žluté i červené karty a kde tomu přihlíží nejvíc diváků?

Vicemistr, jakého Anglie neviděla, německé drama a francouzský komparz

Vicemistr, jakého Anglie neviděla!

Anglický fotbal je na vzestupu a letos dokázal něco, co se ještě žádnému jinému nepovedlo. Obsadil všechna čtyři místa ve finále Ligy mistrů i Evropské ligy, a to navíc bez účasti svého vůbec nejlepšího zástupce – svého úspěšně obhajujícího mistra. Nejsledovanější fotbalovou soutěž světa totiž vyhrál po druhé v řadě a po čtvrté za posledních deset let Manchester City a stal se tak nejúspěšnějším anglickým klubem této dekády. Ve finále evropských pohárů si přesto nezahrál. Mistrovský kouč Pep Guardiola při příležitosti oslav titulu gentlemansky vyzdvihl zejména výkony svých pronásledovatelů z Liverpoolu, kteří prý dokázali z jeho svěřenců vymáčknout absolutní maximum. Reds totiž letos zakončili ročník na druhém místě s úctyhodnými 97 body, které by jim v jakékoli jiné sezoně v sedmadvacetileté historii Premier League stačily na zisk titulu, jen letos a loni ale nikoliv.

Konečně drama v bundeslize!

Po šesti letech bavorské dominance, kdy tamní Bayern vyhrával německou nejvyšší soutěž před střídajícími se protivníky o deset dvacet bodů, měla bundesliga konečně nějakou zápletku. Bayern se totiž v úvodu sezony pod novým koučem Niko Kovačem sehrával a dovolil svému největšímu sokovi z Dortmundu odskočit až na „zimních“ devět bodů. Tou dobou se v tabulce před bavorským velkoklubem nacházel i Mönchengladbach nebo RB Lipsko a jen málokoho, včetně německých fotbalových historiků, by v tu chvíli napadlo, že rozjetý Dortmund v čele se skvělým Reusem, Sanchem či Alcácerem může svůj obrovský náskok prohospodařit. Ale během února si Schwarzgelben vybrali nevídanou krizi. Vypadli z ligového poháru i Ligy mistrů a v součtu s prvním březnem ztratili v lize přesně devět bodů, mnohdy navíc se soupeři z konce tabulky. Bezzubý výkon a prohra 5:0 s Bayernem pak nastavila Dortmundu drsné zrcadlo a v upřímném světle mu ukázala, že mezi oběma celky je ve skutečnosti daleko větší rozdíl, než by se z ligové tabulky mohlo zdát. Bayern nakonec získal titul po sedmé v řadě, ale s nejnižším bodovým náskokem za posledních deset let. Dva body dělily německého mistra a vicemistra naposledy v sezoně 2008/2009, kdy právě Bayern dýchal na záda Wolfsburghu. Dortmund ale nemá důvod smutnit. Sezona ukázala, že budoucnost patří jemu. Zatímco patnáct nejdražších hráčů Dortmundu tvoří fotbalisté s věkovým průměrem 23,5 roku, v Bayernu, kde navíc tři klíčoví hráči po sezoně ukončili kariéru, je to 26,9 roku. Tak možná příště…

Nerovný komparz pod Eiffelovkou

Nadvláda Olympiku Lyon je dávno pryč. Francouzský titul získal po šesté za posledních sedm let Paris Saint-Germain, a to o šestnáct bodů před druhým Lille s nejlepší ligovou obranou. Podobně jako v Itálii šlo o způsob (téměř) start-cíl. V čele tabulky byl od druhého kola a poprvé prohrál až po dvaceti zápasech právě na hřišti Lyonu. Není divu, že to Neymara ve Francii příliš nebaví. Ostatní mančafty zde dělají Pařížanům pouze nerovný komparz. Vždyť kádr PSG je pětkrát dražší než kádr druhého Lille a stojí stejně jako kádry třinácti nejslabších klubů ligy dohromady. O to více zarážející je fakt, že bez dvacetiletého Mbappého je klub katarských šejků poloviční a že z posledních deseti zápasů právě skončené sezony vyhrál pouhé tři. Ale karty byly rozdány jasně a nic na jejich síle nezměnily ani zdravotní problémy hvězdného Neymara s Cavanim.