Bojkot! 3 případy, kdy se týmy vzbouřily proti mistrovství světa

V Anglii je tématem posledních týdnů otrava bývalého dvojitého špiona Sergeje Skripala a jeho dcery, která měla být organizována z Ruska. Může se zdát, že se jedná o navýsost politické téma, mnozí se nicméně ptají: neměli by anglická reprezentace zvážit svoji účast na MS v Rusku? Anglická fotbalová asociace se k výzvě staví zamítavě, nicméně z historie známe příběhy týmů, které se největší fotbalový svátek na světě rozhodly bojkotovat. Pojďme se podívat na několik případů. 

1974 – Sovětský svaz

Sovětský svaz (nebo Rusko) mistrovství světa nikdy nevyhrálo. Ale jestli někdy mělo šanci, bylo v šedesátých a sedmdesátých letech, kdy v jeho dresu zářili hráči jako Lev Jašin nebo Oleg Blochin. Jenže, jako v mnoha jiných případech, vyhrála politika nad sportem.

Mistrovství světa 1974 pořádalo Západní Německo a o postup na závěrečný turnaj se v play-off měl utkat Sovětský svaz a Chile. V září 1973 se v Moskvě konalo první utkání, skončilo 0:0. 21. listopadu se v Chile měla konat odveta.

Jenže nekonala. Dva měsíce před utkáním totiž v Chile proběhl státní převrat - Augusto Pinochet svrhl socialistického prezidenta Salvadora Allendeho, který byl Sověty politicky i materiálně podporován. To by snad Sovětský svaz ještě snesl, jenže odveta se měla hrát na stadionu v Santiagu, kde Pinochet pár týdnů předtím uvěznil, mučil a zastřelil mnoho svých odpůrců (zejména levicových, prosovětských).

Sovětský svaz naléhal na FIFA, aby alespoň přeložila místo utkání na jiný stadion. FIFA změnu odmítla a sovětská reprezentace odmítla odletět do Chile.

Utkání se přesto „odehrálo“: nastoupili pouze Chilané, párkrát si nahráli a dali gól. Pak rozhodčí „utkání“ ukončil. A Chilané se mohli balit do Západního Německa …