Bojkot! 3 případy, kdy se týmy vzbouřily proti mistrovství světa

V Anglii je tématem posledních týdnů otrava bývalého dvojitého špiona Sergeje Skripala a jeho dcery, která měla být organizována z Ruska. Může se zdát, že se jedná o navýsost politické téma, mnozí se nicméně ptají: neměli by anglická reprezentace zvážit svoji účast na MS v Rusku? Anglická fotbalová asociace se k výzvě staví zamítavě, nicméně z historie známe příběhy týmů, které se největší fotbalový svátek na světě rozhodly bojkotovat. Pojďme se podívat na několik případů. 

Bojkot! 3 případy, kdy se týmy vzbouřily proti mistrovství světa

 

1934 – Uruguay

Druhý světový šampionát v historii a hned pikantní příběh. Uruguay, která ve své domovině v roce 1930 hostila první mistrovství světa (a vyhrála), odmítla v roce 1934 přijet do Itálie.

Důvod?

Prý neúcta evropských týmů k jejich pořadatelství. Do Jižní Ameriky totiž odcestovaly pouze čtyři týmy (Jugoslávie, Belgie, Francie, Rumunsko), jenže důvod neúčasti ostatních byl ryze pragmatický: cesta přes oceán byla prostě velmi nákladná.

MS 1934 se neúčastnila ani Anglie (a Skotsko, Wales, Irsko), protože si organizovala vlastní šampionát, který byl podle jejich slov mnohem kvalitnější. Anglická fotbalová asociace se dokonce vyjádřila, že turnaj v Itálie je „vtip“.

V Itálii tehdy zvítězil domácí tým, když v prapodivně pískaném finále porazil Československo s Pláničkou nebo Nejedlým 2:1.