Berbr je prý Churchillem českého fotbalu. Místopředseda FAČR, který se zase soudí, opět perlil

Ve středu 7. února 2018 se od 9 hodin uskuteční v jednací síni číslo 1321 Obvodního soudu pro Prahu 9 další stání soudního sporu místopředsedy FAČR Romana Berbra s bývalým ligovým rozhodčím Tomášem Kovaříkem. V hlavní roli je už ovšem jiná soudkyně, Eva Němečková totiž loni v září vyměnila Sylvu Mašínovou, jež nyní čelí kárné žalobě ministra spravedlnosti Roberta Pelikána. Mašínová rozhodla podezřele rychle v Berbrův prospěch, aniž by předvolala jediného Kovaříkova svědka a nařídila, aby se Tomáš Kovařík Berbrovi za své výroky v médiích ohledně toho, že komisi rozhodčích údajně řídil místopředseda FAČR, omluvil.

Berbr je prý Churchillem českého fotbalu. Místopředseda FAČR, který se zase soudí, opět perlil

Městský soud ovšem případ vrátil Obvodnímu soudupro Prahu 9 s tím, že Mašínová si počínala velmi nesprávně a případ ji odebral. A nedávno vyšlo z policejních odposlechů najevo, že soudkyně byla dobrou známou expředsedy FAČR Miroslava Pelty, který byl mj. připraven svědčit v Berbrův prospěch. Pelta ji například zval na lukrativní zahraniční zájezdy, zajišťoval ji vstupenky a také si s Mašínovou častokrát telefonoval. Shodou okolností v den před jednáním i po jednání v kauze „Berbr vers. Tomáš Kovařík“.

Koncem minulého týdne vyhlásil deník Sport ve svém seriálu Romana Berbra nejmocnějším mužem českého fotbalu. A pořídil s ním obsáhlý, třístránkový rozhovor. O této kauze nepadlo ovšem ani slovo. Stejně jako o ostatních soudních sporech Romana Berbra s bývalými rozhodčími či funkcionáři včetně internacionála Ladislava Vízka. Přitom to byl deník Sport, který s těmito lidmi rozhovory pořizoval. A ti lidé kvůli tomu nyní chodí k soudu.

Oddělení komunikace FAČR to má těžké

Od té doby, co se majitel deníku Sport a pražské Sparty Daniel Křetínský shodl s Berbrem na jménu nového předsedy FAČR Martina Malíka, se zdá, jako by byli kolegové ze Sportu vůči kontroverznímu místopředsedovi FAČR jaksi vstřícnější. Od června pořídili s Romanem Berbrem již třetí takto obsáhlý rozhovor. Místopředseda v některých jeho pasážích opětovně perlil, pochlubil se třeba tím, že ho po prosincové valné hromadě FAČR chválili, že prý hovořil jako válečný britský premiér Winston Churchill. Některé výroky však spíšenež na Churchilla daly opětovně vzpomenout na legendární vystoupení vysmívaného komunistického šéfa Milouše Jakeše „o kůlu v plotě a hodné holce Hance Zagorové“ z července 1989 v Červeném Hrádku.

Oddělení komunikace FAČR to má vskutku těžké. Snaží se dělat českému fotbalu u veřejnosti lepší image a pak přijde takovýto rozhovor. Předseda FAČR Martin Malík, pokud chce šéfovat svazu jako silný šéf, by si měl podobné mediální výstupy nejspíš kontrolovat. Kazí a maří totiž i jeho práci.

Jak se Berbr bál Ukrajince

Berbro sobě mluvil ve třetí osobě jako Vinnetou, používal výrazy „jako půl Berbra“,přirovnával Česko ke Guatemale a vyprávěl, jak se při osobním setkání bál ukrajinského místopředsedy Grigorije Surkise. Za svého nejvhodnějšího nástupce, kterého chce časem určit, považuje prý nyní nového člena výkonného výboru FAČR a předsedu Středočeského fotbalového svazu Miroslava Libu. Ano, to je bývalý sudí, s nímž Ivan Horník v policejních odposleších mluvil o tom, komu je třeba udělit v příštím utkání jakou kartu. Na závěr se Berbr pochlubil, že mu Pelta nedávno říkal, že jako příštího předsedu vidí jedině jeho „polomanželku“ Dášu (tedy Dagmar Damkovou).

Tak určitě.

Některé dotazy, které podle mého názoru měly v interview ve Sportu zaznít, se v něm vůbec neobjevily. Uvedeme je tedy alespoň dnes na tomto místě. A zopakujeme si pro pořádek i některé poslední zajímavé Berbrovy výroky.

CO MJ. ŘEKL BERBR VE SPORTU

My máme na FAČR úzké vedení, které se pravidelně schází, což je Malík, Berbr, generální sekretář Řepka, právník Pauly, ekonomický ředitel Kabelka a bezpečnostní manažer Mirek Platil. A to je šest lidí, kteří se svazem pracují. Pak mezi mocné musíte přiřadit silné kluby. Všechno ostatní už je trochu sekundární.“

A kdo toto „úzké vedení“ dobrovolného občanského spolku jménem FAČR, který má přes 320 tisíc členů, zvolil?

„Zda se cítím být nejsilnějším mužem českého fotbalu? Po odstoupení Pelty asi ano. U vlivných lidí je to složité. Každý má své odvětví, ve kterém svou moc uplatňuje. A je tak do deseti lidí, kteří s fotbalem hýbou doprava doleva, nahoru dolů. Já jsem silný v těch valných hromadách a vůči krajům a okresům.“

Široká fotbalová veřejnost v Česku u některých vlivných lidí ve fotbale sleduje, že dlouhodobě hýbou s fotbalem „dolů“.

„Já jsem na valné hromadě vystoupil velmi vstřícně a slušně, dokonce mně jeden funkcionář řekl, že jsem dospěl a mluvil jako Churchill.“

Kdo byl ten funkcionář? A co by tomu asi říkal vnuk Winstona Churchilla Nicholas Soames, který v Praze v roce 2014 pro svého dědečka převzal státní vyznamenání?

„První místopředseda FAČR Zdeněk Zlámal s nikým nemluvil, nic neříkal, prostě úmyslně nepracoval.“

Kdo tedy vyjednal v době Peltova zatčení pro FAČR 360 milionů korun na základní provoz? Kdo chodil po úřadech a za sponzory?

Moraváci si nezjistili, kdo to je místopředseda UEFA Grigorij Surkis. To je fatální chyba. Já jsem s ním seděl hodinu, seděl proti mně, pořád stejná poker face. Se vším jsem s ním souhlasil a bál jsem se ho. Celou dobu se mi díval do očí a já se ho bál. Oni s ním v ničem nesouhlasí a nebojí se ho. Strašidelná kombinace. Oni nevědí, kdo to je. Řeknu to diplomaticky – je to velmi vlivný člověk v evropském fotbale a velmi vlivný člověk na Ukrajině. Já mám k těmto lidem respekt.“

Lze věřit tomu, že by se zkušený funkcionář, který o sobě tvrdí, jak ho zocelila práce pro StB, bál setkání s jednou z posledních starých struktur ve vedení UEFA, o níž zahraniční (i ti ukrajinští) komentátoři píší, že se jejich čas brzy naplní (jako se již naplnil čas bývalých šéfů UEFA a FIFA, z nichž některé dokonce vyšetřuje FBI)?

„Nový předseda FAČR Martin Malík je naprosto samostatný, ale musí se naučit půl Berbra. To znamená, že se musí naučit říkat ne. Musí se to naučit, jinak ho budeme chodit navštěvovat do Bohnic. Není legrace dělat předsedu.“

A co kdyby Martin Malík řekl ne názorům lidí, jako je Roman Berbr? Patřil by také do Bohnic?

„Já podnikám šestadvacet let a říkám jednoduše u mě v práci, ale i na svazu: Demokracie končí, když vstupuji do vchodu. Prostě musíte samostatně rozhodovat, nemůžete se pořád jen o něčem radit a schovávat se za kolektivní rozhodnutí.“

Jako bychom tohle už někde slyšeli. Jenže FAČR je dobrovolný občanský spolek, který má více než 320 tisíc členů. Ten se nedá a ani nesmí řídit jako soukromá firma, protože krátkodobě zvoleným funkcionářům nepatří. A už vůbec se v něm neměly státní dotace z kapes daňových poplatníků přidělovat podle klíče „kamarádům, co nás volí“.

KTERÉ OTÁZKY V ROZHOVORU NEZAZNĚLY

V jednom ze svých červnových rozhovorů v deníku Sport jste přiznal, že státní dotace z kapes daňových poplatníků přidělujete kamarádům, co vás volí, že to je prý běžná praxe. Neobáváte se, že jste se tímto výrokem, zvláště poté, co byl obviněn Miroslav Pelta, mohl dostat do podobných potíží?

Proč veřejně tvrdíte, že první místopředseda FAČR Zdeněk Zlámal nic nedělal, když přitom v době Peltova zatčení jednal se státními úředníky a sponzory o stamilionech korun, které pro svaz zařídil?

Co říkáte tomu, že soudkyně Sylva Mašínová, která rozhodovala o vaší žalobě proti Tomáši Kovaříkovi ve váš prospěch, nyní čelí kárné žalobě ministra spravedlnosti, protože neoznámila, že je s bývalým předsedou FAČR Miroslavem Peltou v přátelském vztahu? Co říkáte tomu, že si před jednáním i po jednání telefonovali? Věděl jste o tom? Bude v jiných podobných případech Pelta figurovat jako váš svědek?

Jak uvedl server Týden.cz, bývalý rozhodčí a delegát Zdeněk Rumplík nebyl výkonným výborem FAČR schválen do moravské komise rozhodčích. Může být důvodem skutečnost, že byl svědkem obhajoby ve vašem soudním sporu s Antonínem Kordulou, kde jste rovněž žaloval dalšího bývalého prvoligového rozhodčího pro urážku na cti a zatím jste s tím u soudů nepochodil?

Tvrdíte, že vám Pelta nedávno říkal, že jako příštího předsedu vidí jedině Dagmar Damkovou. Cituji vás: „Ona to zatím takhle nevidí. Ona je zatím pořád posedlá tím rozhodcovstvím, žije tím. Sleduje pořád nějaké zápasy, aby byla v obraze. Já už se raději dívám na seriály. Třeba Dva a půl chlapa.“ Necítíte, že tohle může být za dané situace spíše Peltův polibek smrti? A že vaše partnerství s Dagmar Damkovou a vaše podpora se pro ni postupem času mohou v její fotbalové kariéře stát kontraproduktivními?

V souvislosti s dvoukomorovým systémem valných hromad FAČR tvrdíte, že: „demokratický systém je, když většina má svou pravdu a menšina se musí podřídit, tady je to ale antidemokratické, menšina drží v šachu většinu, a to oboustranně.“ Považoval jste tedy i bývalé Československo v letech 1990 až 1992, kde také jedna komora parlamentu nemohla přehlasovat druhou, za nedemokratické? A co je podle vás demokratického na tom, když jeden vlivný funkcionář uplatňuje svou moc tím, že je silný „v těch valných hromadách“, jejichž průběh umí ovlivnit?