Rok s magickou osmičkou na konci:„Divní“ sponzoři, skalp Argentiny i Řepkův blikanec

Máme za sebou pár dní roku s osmičkou na konci. S magickou osmičkou, nutno dodat. Nechci kopírovat komentáře historiků, politiků či jiných, co všechno roky 1918, 1938, 1948 či 1968 a další, znamenaly pro českou historii. Co se v nich ale odehrálo v našem nejpopulárnějším sportu? Pravda, žádné světoborné události netočily koly dějin, nicméně za malou historickou procházku stojí.

Rok s magickou osmičkou na konci:„Divní“ sponzoři, skalp Argentiny i Řepkův blikanec

Když TGM v říjnu 1918 oznamoval vznik samostatné Československé republiky, měl za sebou fotbal už čtrnáct ročníků Mistrovství Čech a Moravy, v nichž výhradně vítězily pražské celky. Poměr titulů mezi Slavií a Spartou byl v té době 8:2 pro sešívané… První československá liga se hrála poprvé až v ročníku 1925/26 a mistrem se stala rovněž Slavia.

Rok 1938 samozřejmě i ve fotbale musel kopírovat dějinné události, německá okupace přerušila ročník 1938/39, v obou letech se ovšem mistrem stala Sparta před Slavií. Ve Francii se také hrál třetí ročník mistrovství světa. Československo obhajovalo stříbrné medaile z Itálie 1934 a vypadlo z Brazílií až po opakovaném čtvrtfinálovém zápase.

Komunistický puč v roce 1948 nejenže nedovolil dohrát ligovou soutěž rozehraného ročníku, ale vnesl do českého fotbalu totální chaos zejména změnou názvu klubů. Z AC Sparta se stal Sokol Sparta Bubeneč (později Bratrství), z SK Slavia Sokol Slavia Praha VII. (později Dynamo), z Bati Zlín Botostroj, z Viktorie Plzeň Sokol Škoda Plzeň. Z názvů, které se uchytily, zůstala jen brněnská změna SK Židenice na Zbrojovku, podle slavné továrny na výrobu zbraní…

Rok 1958 byl rokem světového šampionátu, kde mj. debutoval mladý Pelé a přivedl Brazílii k titulu. Na turnaji ve Švédsku sice ČSR nepostoupila ze skupiny, ovšem může se pyšnit skalpem Argentiny, kterou vypráskala poměrem 6:1.

Krátce po příjezdu sovětských tanků v roce 1968 začala pouť Slovanu Bratislava za největším klubovým úspěchem našeho klubu. Slovan v dnes už neexistujícím Poháru vítězů pohárů dospěl až do finále, kde v květnu 1969 porazil Barcelonu a získal tak trofej. Slovenskou dominanci na čs. scéně potvrzoval i Spartak Trnava, mistr republiky 1968 a pozdější semifinalista PMEZ.

Rok 1978 je z hlediska fotbalu magickým rokem pro brněnský fotbal, Zbrojovka pod vedením Josefa Masopusta získala dosud jediný titul mistra. Argentina už nebyla tak slabá jako před dvaceti lety a doma získala titul mistra světa na turnaji, na němž chyběl tým úřadujících mistrů Evropy z roku 1976.

V roce 1988 ještě na sklonku totality doznívaly názvy „sponzorů“ v názvech klubů. Pořadí v československé lize bylo následující: 1. TJ Sparta ČKD Praha, 2. TJ Baník Ostrava OKD, 3. TJ Plastika Nitra, 4. SK Slavia Praha IPS, 5. ASVS (Armádní středisko vrcholového sportu) Dukla Praha, 6.TJ DAC Polnohospodár Dunajská Streda, 7.TJ Slovan CHZJD Bratislava… Jen 11. v pořadí byly prostě jen Vítkovice…Úsměvné, že ano?

V roce 1998 měla Praha v nejvyšší soutěži jen tři mužstva, vedle Sparty a Slavie už jen Žižkov, klokani hráli ve druhé lize a Dukla pro změnu v Příbrami. V lize naopak figurovaly Drnovice a sestup po roční anabázi neminul Atlantik Lázně Bohdaneč. Ve Francii se hrálo MS, ale podobně jako před dvaceti lety- bez českých medailistů se stříbrným puncem z EURO o dva roky dříve.

O deset let později, tedy v roce 2008 končila slavná reprezentační éra týmu Karla Brücknera. Česko vypadlo na EURO ve Švýcarsku po porážce s Tureckem a muselo si nechat zajít chuť na medaile. Český titul získala Slavia, když konkurent z Letné zaváhal pár kol před koncem doma s Brnem po známém „blikanci“ Tomáše Řepky, který byl už ve druhé minutě vyloučen.

Co přinese rok 2018? Mistrovství světa bez Česka, to je jasné, zřejmě českého účastníka v novém ročníku Ligy mistrů a třeba taky nějakou nečekanou radost… Kdo ví.

TOP 10 hlášek roku 2017 aneb Pelta: Berbr má koule a čau, mám vás rád!