Tajemství úspěchu Gabriela Jesúse? Přidával si nejvíc ze všech a zůstával až do noci

Na anglických trávnících tančí s míčem do rytmu samby a svou rychlostí, stylem hry i gólovým apetitem připomíná Neymara, se kterým má společné tetování – chlapce z brazilského slumu. To proto, aby nikdy nezapomněl, odkud vzešel. I díky tomu zůstává s nedávno navýšeným platem sto tisíc liber týdně tím stejným veselým klukem, který dělá, co ho baví, a jednou v tom dost možná bude nejlepší na světě.

Tajemství úspěchu Gabriela Jesúse? Přidával si nejvíc ze všech a zůstával až do noci

Gabriel Jesús se narodil 3. dubna 1997 v největším městě Brazílie Sao Paulu, v jehož ulicích se od starších chlapců z okolí učil rytmickým pohybům a rychlým kličkám, kterými dnes motá hlavu obráncům v Premier League.

Hrával ve vězení

Jako malý hrál nejčastěji na vězeňském hřišti, protože jiné pořádné a zároveň veřejně přístupné prý v jeho čtvrti nebylo. „Musel jsem odcházet z domu ještě za tmy, třeba v pět nebo v šest, protože později už tam hráli policisté,“ vzpomíná Jesús na své divoké brazilské začátky.

Po štacích v místních amatérských klubech, které si kladou za cíl především to, aby mladíci netrávili celé dny v nebezpečných ulicích, podepsal v šestnácti letech svůj první kontrakt s Palmeiras a v následující sezoně se stal jejím nejlepším mládežnickým střelcem, když v osmačtyřiceti zápasech nasázel čtyřiapadesát branek.

„Gabriel si vždycky užíval tréninky, přidával si nejvíc ze všech a zůstával až do noci,“ jmenuje jeho mládežnický kouč jeden z důvodů, proč je dnes tam, kde je. Dalším je jeho kritická, milující a obětavá matka, která musela zvládat tři úvazky, aby uživila rodinu. Díky ní se Jesús mohl naplno věnovat fotbalu a v sedmnáctce nastřílet v osmadvaceti zápasech sedmatřicet gólů, aby ho rázem chtěla celá Brazílie. A s hodně atraktivní nabídkou mu Sao Paulo pořádně zamotalo hlavu. „Najednou to nebyl on, přestal střílet góly a museli jsme ho poslat k terapeutovi,“ vzpomíná jeho tehdejší kouč.

Rovnou do Anglie

Nakonec to ustál a v následující sezoně debutoval za áčko Palmeiras v nejvyšší brazilské soutěži. Bylo mu teprve sedmnáct, když ze střídačky naskočil k prvnímu duelu. V téže sezoně pomohl svému týmu čtyřmi brankami k zisku prvního titulu od roku 1994 a v létě už slavil zlato z olympijských her.

Po jeho službách už netoužila jen Latinská Amerika, ale celý svět. Do svých řad ho lákaly snad všechny velkokluby v čele s PSG, Manchesterem United, Bayernem Mnichov, Barcelonou i Realem Madrid, ale souboj o největší brazilský talent posledních let nakonec vyhrál Manchester City.

Ten s ním v srpnu roku 2016 podepsal pětiletý kontrakt platný od ledna, takže Palmeiras inkasoval 32 milionů eur a svůj klenot si mohl nechat ještě půl roku, během kterého už nadšený Jesús nastřílel dvanáct branek, a v lednu se stěhoval přes Atlantik rovnou do Anglie, což u mladých brazilských hráčů není úplně zvykem.

Proč?

CELÝ PŘÍBĚH GABRIELA JESÚSE SI PŘEČTETE V KARTOTÉCE NOVÉHO ČÍSLA MAGAZÍNU HATTRICK, KTERÉ VYŠLO VE ČTVRTEK 14. 12. 2017.