Ibrahimovič: Wenger řekl, že chce vidět, co umím, a já si pomyslel, že když mě nezná, tak mě nemůže opravdu chtít

Výjimečnost se švédskému útočníkovi, jenž ve čtyřech nejlepších ligách na světě nastřílel 268 branek, rozhodně nedá upřít. Svou genialitu doplňuje velkohubými prohlášeními, kvůli kterým ho jedni nesnášejí a druzí milují. Ve fotbale už dokázal téměř vše, co reálně mohl, jen pohár pro vítěze Ligy mistrů mu stále uniká a k titulu z Itálie, Španělska a Francie chce letos přidat i ten anglický.

Ibrahimovič: Wenger řekl, že chce vidět, co umím, a já si pomyslel, že když mě nezná, tak mě nemůže opravdu chtít

Jak už ne zrovna švédské jméno napovídá, Zlatanovy kořeny sahají na Balkánský poloostrov. Jeho otec se narodil v Bosně, v roce 1977 emigroval do Švédska, kde poznal mladou Chorvatku, a o tři roky později z jejich muslimsko-katolického sňatku vzešel jeden z nejlepších světových fotbalistů.

Zlatan nechodí na zkoušky

V osmnácti už hrál nejvyšší švédskou soutěž, během dvou sezon nastřílel šestnáct branek a udělal dojem i na Arsena Wengera, jenž ho pozval na zkoušku do Londýna. Jenže jak víme, Zlatan na zkoušky nechodí. „Čekal jsem, až mě začne přesvědčovat, abych přestoupil, jenže on řekl jen, že chce vidět, co umím, a já si pomyslel, že když mě nezná, tak mě nemůže opravdu chtít,“ vzpomínal po letech Zlatan, jenž pak raději zamířil do Ajaxu za devět milionů eur.

V Amsterodamu nastřílel ve 110 zápasech osmačtyřicet branek, dvakrát slavil titul, jednou pohár a dvakrát superpohár, ale poté v mezistátním zápase zranil klubového spoluhráče a musel odejít. S šestnáctimilionovou nabídkou přispěchal Juventus a koupil jej. V první sezoně se Zlatan trefil šestnáctkrát, ale v té následující byla Stará dáma kvůli korupčnímu skandálu ponížena do Serie B a nejlepší hráč uplynulého ročníku odešel za pětadvacet milionů eur do Interu.

Na San Siru strávil tři sezony zakončené třemi mistrovskými tituly a poprvé se zde setkal s José Mourinhem, jenž ho řadí mezi nejlepší fotbalisty, které kdy trénoval. „Nerozumím tomu, když někdo říká, že s ním je těžké pracovat. Když máte v týmu vítěze, který chce pořád vyhrávat, tak mi to přijde jednoduché,“ říká o něm portugalský kouč.

Vyprávějte to ale Guardiolovi, jemuž za sedmdesát milionů eur přišel do Barcelony dělat problémy. „Koupil jsi ferrari a řídíš ho jako fiata,“ řekl mu hned z kraje sezony 2009/2010, ve které nastřílel jedenadvacet branek a vyhrál titul i pohár, jenže kvůli nevhodnému chování, které jej provází celou kariéru, zamířil na hostování do AC Milán.

Francouzský sen

Jeho cena poprvé klesla, když na něj po sezoně 2010/2011 Rossoneri uplatnili opci a koupili jej za 24 milionů. Zlatan zde alespoň doplnil svou sbírku italských titulů a po dvou sezonách, ve kterých nastřílel šestapadesát branek, vyrazil do Paříže vstříc své nejvýraznější životní etapě.

CELÝ PŘÍBĚH ZLATAN IBRAHIMOVIČE SI PŘEČTETE V KARTOTÉCE NOVÉHO ČÍSLA MAGAZÍNU HATTRICK, KTERÉ VYŠLO VE ČTVRTEK 14. 12. 2017.