Blatter kritizuje Chelsea, utrácí moc za cizince

Prezident Mezinárodní fotbalové federace FIFA Sepp Blatter kritizoval přestupovou politiku londýnské Chelsea. Anglický mistr podle něj příliš utrácí za zahraniční posily. Jedním z vzácných ale drahých vybroušených diamantů v kádru Blues je i gólman Petr Čech.

Blatter kritizuje Chelsea, utrácí moc za cizince
V rozhovoru pro časopis, který FIFA vydává před startem mistrovství světa, Blatter prohlásil, že v případě omezení počtu cizinců na pět v základní jedenáctce by se Chelsea musela začít více věnovat vychovávání vlastních talentů.

"Kdyby Chelsea mohla mít jen pět cizinců, Roman Abramovič by už nemohl nakupovat nejlepší hráče po celém světě za přemrštěné sumy peněz. Chelsea je příkladem toho, co by se nemělo stávat," řekl SEPP BLATTER na adresu anglického velkoklubu a jeho štědrého ruského majitele. Problém s domácími fotbalisty v kádru klubu však zdaleka není jen problémem Chelsea, ale týká se téměř všech špičkových klubů významných evropských lig.

V této souvislosti Blatter znovu připomněl svou myšlenku stanovení minimálního počtu domácích hráčů v mužstvu. "Řešením je stanovení minima. Záměrem FIFA je mít v každém týmu alespoň šest fotbalistů s právem reprezentovat zemi, kde hrají," uvedl.

Omezení počtu cizinců přestalo platit po zavedení takzvaného Bosmanova pravidla, podle nějž mohou v souladu s evropskou legislativou o volném pohybu pracovních sil fotbalisté působit v libovolném státu Evropské unie. Zachování národní identity klubů je podle Blattera velmi důležité. "Pravidla klubových soutěží však neurčuje FIFA, ale národní asociace. Je na nich a ligových soutěžích, aby omezily počet cizinců," dodal.

[ 20.12.2005 - eFotbal/ČTK. Foto: ČTK ]