Citizens zdolali United i podruhé a Anglie má nového lídra

[tag]VIDEO[/tag] V manchesterském derby měli přesně o jeden gól navrch domácí City, kteří porazili Manchesteru United gólem Vincenta Kompanyho. Manchester City tak vystřídal svého největšího rivala na čele tabulky a od titulu ho dělí dvě vítězství.

Nejočekávanější derby týmů z Manchesteru v historii, tak nazval zápas Sir Alex Ferguson. Na druhou stranu se Roberto Mancini snažil emoce mírnit a ve snaze sejmout tlak ze svých hráčů dokonce několikrát prohlásil, že titul vyhrají United.

Na Etihad Stadium vyběhl na hřiště od úvodních minut i Carlos Tévez v dresu domácích, na druhé straně nechyběli Ryan Giggs a Paul Scholes, v obraně potom dostali šanci mladíci Phil Jones a Chris Smalling a v záloze nastoupil dokonce i Park Ji-Sung. Hned ve druhé minutě vybojovali hosté roh a před Joe Hartem došlo k menšímu závaru, ovšem bez gólového vyjádření.

Pětičlenná záloha United dělala domácím problémy, na dostřel branky Davida De Gey se příliš nedostávali. Výborná atmosféra v hledišti, mírné napětí na hřišti, taková byla úvodní čtvrthodinka ve šlágru sezóny na Etihad Stadium. Už v 16. minutě si vytvořili City první vážnější příležitost, když středem hřiště prošel Samir Nasri, uvolnil Téveze a jeho centr na Sergia Aguera odkopával Jones.

Když už se domácí začali více dostávat do hry, mohli jít hosté rychlého brejku, na jehož začátku ovšem fauloval Vincent Kompany Wayna Rooneyho a belgický obránce inkasoval první žlutou kartu zápasu. Manchester City pokračoval v mírném tlaku a vybojoval si dva rohy v krátkém sledu. Po druhém z nich mohl z dobré pozice střílet Aguero, ale jeho střela skončila zřejmě v horní řadě stadionu.

Po půlhodině hry zamkli City United před jejich branku, k nebezpečné střele se ale nedostali. I tak byla převaha domácích větší a větší, hosté nedokázali vepředu udržet míč. Zápas se hrál ve velkém tempu, jak je na Ostrovech v těchto zápasech dobrým zvykem, nasazení bylo fantastické. V 36. minutě se ke střele z šesti metrů dostal Pablo Zabaleta, jeho pokus šel přímo na De Geu.

Už v nastaveném čase došel tlak fotbalistů hrajících v bleděmodrých dresech zúročení. David Silva zahrával rohový kop, Kompany přeskočil Smallinga a nedal španělskému brankáři nejmenší šanci, 1:0 a Etihad se topil v oslavách. Nicméně vedení to bylo zasloužené, hosté se prakticky jen bránili a dopředu nic nepředvedli, zatímco domácí stupňovali svůj tlak.

Druhou půli začali aktivněji United, dva zahrávané rohy ale gól nepřinesly, i proto, že brankář Joe Hart byl na svém místě. Fanoušci City byli ve varu, protože jejich miláčci měli pořád mírně navrch a nepouštěli United do hry. V obraně United rozhodně jistotou neoplýval nerozehraný Smalling, taktika s vysunutým Parkem také ovoce nepřinesla.

V 58. minutě se dostal ke střele Nasri, ta ale minula branku soupeře. Hned nato vystřídal Sir Alex Ferguson Parka, za kterého přišel na hřiště Danny Welbeck, který měl vepředu pomoci izolovanému Rooneymu. Následující minuty patřily týmu kapitána Evry, ale výraznější šance se United nedočkali. V 68. minutě vystřídal Téveze Nigel de Jong a fotbalistu, kterého mnozí fanoušci City ještě před několika měsíci považovali za zrádce, nyní vyprovázeli ze hřiště potleskem.

Skvělý zákrok Kompanyho a následný brejk přinesl tvrdou ale nepřesnou střelu v podání Yayi Tourého. Čtvrt hodiny před koncem začal zápas znovu nabírat na obrátkách, na obou stranách padaly žluté karty, u postranní čáry si něco vysvětlovali Ferguson a Mancini. V 82. minutě se ke střele opět dostal Touré, ale v dobré pozici znovu poslal míč mimo branku.

V závěrečných minutách už United vsadili všechno na jednu kartu, největší šanci měl ale stejně Nasri, který ovšem před brankou zaváhal. Závěrečný tlak hostí už nic nepřinesl, a tak si Manchester City připsal důležitou výhru a vrátil se na první místo v tabulce.