Experti: Rostoucí agresivitu ve fotbale je třeba tlumit

Rostoucí agresivitu ve fotbale je třeba tlumit. Shodli se na tom čeští odborníci, kteří sami dříve jako aktivní hráči působili, nebo dodnes ve fotbale působí. Na potřebě zasáhnout se shodli v souvislosti s těžkým zraněním hlavy, které utrpěl v sobotu v anglické lize jejich krajan Petr Čech. Přidali se tak na stranu trenérů Mourinha či Wengera, kteří volají po tom, aby se zdraví brankářů začalo výrazněji chránit.

Experti: Rostoucí agresivitu ve fotbale je třeba tlumit
Možností, jak bránit zdraví hráčů, a nejen gólmanů, je prý celá řada. Počínaje ohleduplnějším přístupem samotných hráčů, pokyny trenérů, ale také represivní složkou, kterou představují tresty od rozhodčích a posléze fotbalové soudy.

Šéf komise rozhodčích Luděk Macela sleduje agresivnější trend řadu let. "Od naší éry se fotbal nesmírně zrychlil, přibylo v něm peněz a dalších vlivů, které mají na hru dopad. Výsledkem je agresivnější hra, více osobních soubojů i zranění," soudí někdejší reprezentační stoper.

Z pohledu současné funkce se stejně jako celá Evropa snaží rozhodčí vést k tomu, aby zdraví hráčů chránili. "Nelze říct, že by existovala nějaká speciální směrnice jak bránit podobným excesům jako při zranění českého brankáře. Tendence trestat tvrdé zákroky je ale zřejmá," uvedl Macela.

Pro sudí je prý ale těžké rozpoznat úmysl. Připomněl Čechův případ: "Ani po zhlédnutí videozáznamu není jednoduché odhalit, zda šlo o úmysl. A rozhodčí má na rozhodnutí jen malou chvíli," řekl Macela a připomněl, že důležitou roli mají i trenéři. "Dokáži si představit, že některý z nich může hráče nabádat, aby souboje dojížděli včetně střetů s brankářem."

Mikloško: Gólmany by měli chránit především rozhodčí

Bývalí gólmani mu ale na dálku oponují - hráče by měli chránit především rozhodčí. Trenér brankářů West Hamu United Luděk Mikloško, který v Premier League sám chytával, si ani tak nemyslí, že by pravidla dostatečně gólmany nechránila. "Je to o posuzování zákroků; pokud však hráč brankáře kopne, měl by dostat minimálně žlutou kartu. Fotbal je kontaktní hra a ke kontaktům prostě docházet bude," uvedl Mikloško, podle kterého mají sudí dostatek kompetencí.

Konkrétním případům, kdy hráč jde do souboje s brankářem s postranními úmysly, prý lze stěží zabránit. To je podle Mikloška případ Čecha. "Hunt do toho šel stoprocentně s úmyslem, že mu chtěl ublížit. Neříkám, že mu chtěl prorazit lebku, ale nakopnout ano," řekl Mikloško a přirovnal střet s brankářem k faulu zezadu. "Za to je automaticky červená, tak proč by neměl být vyloučen ten, který 'zajede' do gólmana," dodal.

Reprezentační trenér gólmanů Jan Stejskal také v anglické lize působil a pod Mikloškův názor by se podepsal. "V Británii obecně jsou brankáři méně chráněni, zvlášť mimo malé trestné území. Ale na rozhodčích je, aby dali najevo, že taková hra na hřiště nepatří," soudí Stejskal, podle kterého trenéři mají jen malou možnost podobné zákroky ovlivnit.

Navíc prý dokáže pochopit, že hráči občas neumí v rychlosti zcela posoudit, zda míč už je pod kontrolou brankáře. "Ale i tak 95 procent útočníků raději nadskočí, než aby soupeře trefili," přidal své poznatky z praxe. V Čechově případě se ale podle něj navíc mohlo projevit, že hráč byl pod tlakem, aby si vybojoval místo v sestavě. "Vždy to nakonec je věcí inteligence samotného hráče," dodal.

Holenda: Hunt se tomu střetu mohl vyhnout

To však i podle aktivních fotbalistů není tak silný důvod, aby docházelo ke zraněním. Útočník Luděk Zelenka umí také nějakou ránu rozdat, ale tvrdí, že se k sobě fotbalisté vůči brankářům v posledních letech chovají více ohleduplně než dříve. Sobotní událost v Readingu podle něj byla spíše výjimkou a rozhodně ji odsoudil.

"Gólmani se často dohrávají, ale to, co předvedl Hunt, pro mě bylo absolutně nepochopitelné. Gólman sice už mimo malé vápno není tak chráněný a považuje se za normálního hráče, ale tohle bylo absolutně zbytečné," tvrdí brněnský kanonýr. "Občas útočníci zkoušejí gólmany trochu vyvést drobným atakem z míry, ale tohle s tím nemělo nic společného," dodal.

Hunt podle něj porušil nepsaná fotbalová pravidla. "Když jde gólman hlavou napřed proti útočníkovi, je bezmocný. A drtivá většina útočníků se snaží nějak tomu souboji vyhnout. Vůbec si neumím představit, že by se něco podobného stalo i v české lize," řekl Zelenka.

Podle něj by ale mohl tento případ v budoucnu gólmanům pomoci. "Teď se o tom bude hodně mluvit, na brankáře se třeba bude brát větší ohled a respekt, když je vidět, jaké následky takové střety mohou mít," řekl Zelenka a stejně jako Stejskal soudí, že záleží hlavně na inteligenci hráčů, jak se v daných situacích zachovají.

Ani liberecký útočník Jan Holenda se prý s něčím podobným ve své kariéře ještě nepotkal a případ považuje za výjimečný okamžik, který není na současných trávnících běžný. "Pořád si myslím, že se tomu střetu mohl vyhnout. Něco jiného by bylo, kdyby mu třeba ujela noha a byl to nekoordinovaný souboj, ale tady k tomu nemuselo dojít," tvrdí Holenda.

[ 17.10.2006 - ČTK / eFotbal.cz ]