Manchester City překvapivě hladce přehrál Liverpool

Až překvapivě snadno si Manchester City poradil s bezkrevným Liverpoolem. Tři branky, jeden vyloučený a jedna penalta, to vše přispělo k zajímavému zápasu na Eastlands.

Arsenal zkolaboval a nemá ani bod, Chelsea zachránil Lampard

V magnetu kola přivítal Manchester City na Eastlands Liverpool. Domácím se v poslední době nedaří, jak by si představovali, přesto byli před tímto zápasem na prvním místě tabulky. V dresu Citizens nenastoupili kvůli nemoci Mario Balotelli a Samir Nasri, na druhé straně chyběl Luis Suárez, který si začal odpykávat trest za rasové urážky vůči Patrice Evrovi. V dresu Liverpoolu také jen na lavičce zůstali Steven Gerrard a hrdina posledního zápasu proti Newcastlu Craig Bellamy.

Domácí City nastoupili v jiné sestavě, než proti Sunderlandu před osmačtyřiceti hodinami, jak dopředu avizoval manažer Roberto Mancini. Zápas se rozjížděl pomalu, do první vážnější situace se dostal bosenský útočník Edin Džeko po šikovném přiťuknutí Sergia Agüera, ale na míč pořádně nedosáhl. Dobrou příležitost si v první desetiminutovce vytvořil i Stewart Downing, kterého uvolnil Jordan Henderson, ale Joe Hart v brance City si lehce poradil.

V 10. minutě se nečekaně měnilo skóre. Argentinský útočník Agüero potáhl míč a z dvaadvaceti metrů vystřelil. Obvykle by takový pokus neměl šanci na úspěch, ale Pepe Reina nedodržel základní brankářské pravidlo, nedal za ruce svoje tělo a míč se tak překvapivě odrazil do branky. Laciný gól domácí výrazně povzbudil a Reds nestíhali. Jejich výjimečné pokusy rychlých protiútoků rychle ztroskotaly, vpředu evidentně chyběl Bellamy.

Další šanci měl Džeko, jeho tečovaná střela z osmadvaceti metrů jen těsně minula branku hostí. Po několika minutách a šoku z inkasovaného gólu se opět začali probouzet hosté, Charlie Adam z přímého kopu pořádně protáhl Harta. Liverpool se ovšem až příliš často a stereotypně pokoušel posílat míč na Andy Carrolla, u kterého obvykle stáli dva až tři hráči. Další dobrou příležitost zahodil Henderson, jehož nepovedený přímý kop skončil ve zdi.

Jakoby si City jen vybírali chvilku odpočinku, za okamžik už zase hrozili. Z jednoho útoku, který vedl Agüero potom reklamovali ruku Martina Škrtela, ta nebyla úmyslná, ale rozhodčí mohl zapískat pokutový kop, nezapískal. Citizens se ovšem dočkali druhé gólu o chvíli později. Po zahraném rohu se Yaya Touré odpoutal od Glena Johnsona a nekompromisní hlavičkou trefil branku, 2:0. Ani poté se Liverpool nevzdal, ale převaha ke gólovým šancím nevedla.

Do druhého poločasu tak vstupoval Liverpool s přetěžkým úkolem, vstřelit dvě branky týmu, který většinou doma neinkasuje. Nicméně naposledy se podařili Reds zlikvidovat dvougólové manko a dokonce vyhrát v říjnu roku 2008, kdy Reds hráli právě se Citizens.

Hosté sice v úvodních minutách druhé půle drželi míč, prosadit se výrazněji ale opět nedokázali. Proto když chybělo půl hodiny do konce, poslal Kenny Dalglish na hřiště Gerrarda a Bellamyho. Po malé roztržce mezi Škrtelem a Džekem převzal otěže hry opět hostující tým, měl převahu zejména ve středu hřiště, ta ale ke snížení nepříznivého stavu nevedla. Na levé straně sice Bellamy proháněl Richardse, ale City se stáhli a v pohodě bránili svůj náskok.

V 73. minutě se „vyznamenal“ rozhodčí Mike Jones. Nejdříve udělil přísnou druhou žlutou kartu a následně červenou Garethu Barrymu. Jen o pár okamžiků později Liverpool ztratil zbytečně míč, City se rychlým protiútokem dostali až do pokutového území, kde Yaya Touré po zákroku Škrtela upadl, přičemž slovenský obránce se protihráče skoro ani nedotkl. Přísně nařízenou penaltu pak bezpečně proměnil James Milner.

Mohlo by se zdát, že za rozhodnutého stavu se už bude zápas dohrávat, alespoň tak je tomu zvykem v našich zeměpisných šířkách. Na Eastlands jsme ovšem byli svědky mnoha zajímavých situací, navrch měli překvapivě domácí, i když hráli o deseti. Reds zmatkovali, přicházeli zbytečně o míč a byli zralí na ručník. V 78. minutě trefil záložník domácích Adam Johnson dokonce tyč a oslavné chorály se začaly ozývat z ochozů.

Když už se Liverpool prosadil, byl vzadu Vincent Kompany, který se prezentoval výborným výkonem. Do střelecké listiny se ještě mohl zapsat Maxi Rodriguez, ale jeho nešikovnost v koncovce vyjadřovala všechno, co dnes večer Liverpoolu scházelo.