Ostrované ztrácí britskou duši

Manažer londýnského Arsenalu Arséne Wenger se bojí, že kluby z Premier League by – po prodeji do neanglických rukou – mohly ztratit svoji duši. Myšlenka je to určitě pravdivá, ale nepřichází samotné varování pozdě? Jen posuďte, že na tuto záležitost upozornil trenér, který v posledním utkání proti Portu nasadil do sestavy jen jednoho anglického fotbalistu.

Ostrované ztrácí britskou duši
V tom ale francouzský kouč problém nevidí. „Cizinci jsou trenéři, cizinci jsou hráči. Nejsou hranice. Anglie nad tím nemá kontrolu. Celou duší anglického fotbalu však nejsou hráči nebo trenéři ale majitelé klubů,“ řekl Wenger v rozhovoru pro klubový časopis Arsenalu.

Wenger se obává vstupu několika zahraničních investorů do zákulisí anglické Premiership. „Nenechává mě to klidným. Je pravda, že by kluby měly sami rozhodovat o svém osudu. Jenže když dvacet týmů koupí dvacet zahraničních investorů, nelze to pak nechat bez povšimnutí,“ uvedl francouzský trenér, jenž je podle vlastních slov u Kanonýrů momentálně spokojený. „V Arsenalu mám nefalšovaný pocit, že opravdu trénuji anglické mužstvo.“

Ten pocit se mu ale může zanedlouho změnit. O londýnský tým, který od letošní sezony hraje v supermoderním Emirates Stadium, se totiž zajímá několik ruských ropných magnátů. Wenger se k celé věci vyjádřil před několika týdny: „Mrzelo by mě, kdyby Arsenal padl do rukou jiných majitelů. Pod nynějším vedením jsme postavili stadion a zvládli s minimem financí nemožné. Kdyby byl klub před bankrotem, tak bych to pochopil, jinak ne.“

Manažer Kanonýrů svými slovy rovněž nepřímo naznačil, že se mu nelíbí kluby typu Chelsea či Portsmouthu. Obě tyto mužstva se – po změně majitelů a přítokem nových finančních prostředků – staly výraznými adepty v boji o titul Premier League.

Když Roman Abramovič koupil rozpadlou Chelsea, všichni včetně ministra sportu se podivovali nad tím, proč se muž z bývalého sovětského bloku angažoval do anglického fotbalu. Spekuluje se, že jsou v tom i jiné důvody, než nesmrtelná Abramovičova láska k fotbalu. Nicméně svými prostředky vytvořil z Chelsea jeden z nejlepších týmů planety.

Francouz s ruskými kořeny Alexandre Gaydamak sice tolik neutrácel za hvězdné posily jako jeho kolega ze Stamford Bridge, přesto jeho finance pomohly v loňské sezoně udržet Portsmouth mezi elitou. Přes léto se „Pompey“ posílily o další hráče, kteří perfektně zapadli do týmu, a nyní patří mezi nejžhavější adepty o mistrovský primát.

Nejsou to však jen tyto dva celky. Americké dolary pomáhají Manchesteru United nebo nově Aston Ville. Podobný osud čeká i West Ham, který chce koupit íránsky finančník Kia Joorabchian a izraelský miliardář Eli Papouchado. Finance do tohoto klubu našly svou cestu už před měsícem, neboť získání dvou hvězd Teveze a Mascherana určitě nebyla náhoda.

Premier League patří mezi nejkvalitnější soutěže, proto se nikdo novému trendu na fotbalovém trhu nemůže divit – kde je poptávka, tam je i nabídka. Pokud Wenger upozorňuje na to, že se z anglických klubů vytrácí jejich duše, tak tyto řeči přichází hodně pozdě...

[ 29.9. 2006 - Pavel Janega / Foto: Reuters ]