Dalglish: Nejlepší výkon předvedli naši fanoušci

Souhrn nejdůležitějších událostí, zajímavostí, postřehů a názorů z 5. kola anglické nejvyšší soutěže.

O čem se mluví: Tottenham smetl Liverpool a dal zapomenout na špatný start

Fotbalisté Tottenhamu Hotspur navázali na výhru ve Wolverhamptonu a v neděli odpoledne na domácím White Hart Lane rozstříleli Liverpool vysoko 4:0. Šesti body z posledních dvou zápasů tak dali fanouškům náplast na nevydařený vstup do sezóny, v němž podlehli oběma klubům z Manchesteru.

„Předvedli jsme fantastický výkon od začátku až do konce. Začali jsme dobře, vytvořili jsme si tři nebo čtyři příležitosti ještě předtím, než se skvěle trefil Luka,“ vyzdvihl trenér Spurs Harry Redknapp výstavní střelu Luky Modriće do horního rohu branky. Rána chorvatského záložníka bezpochyby patří spolu s podobně krásnou trefou Luise Naniho z Manchesteru United ke gólům kola.

Liverpool si možnost odvézt si z White Hart Lane body zkomplikoval sám, jelikož během utkání viděli červené karty Charlie Adam a Martin Škrtel. Redknapp však po utkání uvedl, že vyloučení soupeře mohlo jeho týmu paradoxně uškodit: „Při prvním vyloučení jsem si říkal – tohle teď nepotřebujeme. Někdy se zápas proti deseti změní. Hráči začnou být lehkovážní, diváci je ženou dopředu a oni začnou hrát jinak. Proti jedenácti jsme hráli přesně tak, jak jsme chtěli. Před poločasem jsme trochu vypadli z tempa.“

Po čtyřgólovém výprasku těžko hledal slova hostující Kenny Dalglish: „Po fotbalové stránce to byl špatný den, výsledek je hrozný. Vůbec se nám nepodařil začátek a když prohráváte proti Tottenhamu, je to těžké, protože mají dobrý tým.“

Fandům Spurs se na domácím stadionu poprvé předvedl útočník Emmanuel Adebayor, jenž do týmu přišel na hostování z Manchesteru City. Ke gólu z minulého kola do sítě Wolves přidal proti Reds další dvě trefy a položil tak dobrý základ k tomu, aby mu příznivci „kohoutů“ odpustili, že v minulosti kopal za nenáviděný Arsenal.

Tožský forvard si po utkání pochvaloval především spolupráci s trenérem Redknappem, kterého přirovnal k Josému Morinhovi, jenž Adebayora vedl na jaře během působení v Realu Madrid. „Řekl bych, že Harry je podobný, dokáže vám dodat sebevědomí. Mourinho mi v Madridu řekl – užij si zápas, nechci ti říkat, abys byl nalevo nebo napravo, protože sám víš, co máš na hřišti dělat. Harry mi řekl to stejné, přesně to potřebuju,“ liboval si Adebayor.

Nováčci konečně zabrali naplno

Výkony nijak výrazně nezaostávali, ale přesto se až v pátém kole dočkali nováčci Norwich City a Swansea City svých prvních výher v Premier League. „Kanárci“ vyloupili Reebok Stadium v Boltonu, Swans doma rozdílem třídy porazili West Bromwich Albion. Úspěšný den nováčků doplnil i Queens Park Rangers, který vyhrál na Molineux Stadium ve Wolverhamptonu. Pro QPR se však jednalo už o druhou výhru v sezóně, té první dosáhli svěřenci Neila Warnocka v duelu s Evertonem.

Hodně zhluboka si mohli oddechnout zejména ve Swansea, protože tým se dočkal nejen prvního vítězství, ale také vůbec prvních tří gólů v nové ligové sezóně. Výsledek 3:0 zařídili Scott SInclair, Leroy Lita a Nathan Dyer.

„Byl to komplexní výkon. Hráli jsme dobře s míčem a byli jsme skvěle organizovaní i bez něj. Vždy jsme věřili naší hře, v předchozích zápasech nám jen chybělo trochu štěstí. Porazili jsme velmi dobrý tým. Je pro nás pozitivní znamení, že dokážeme kontrolovat takový zápas,“ uvedl po utkání trenér Swansea Brendan Rodgers, jemuž výsledek mohl alespoň trochu vylepšit náladu poté, co začátkem minulého týdne zahynul jeho otec spolu s dalšími čtyřmi dělníky v důlní šachtě.

Norwich předvedl výborný první poločas na půdě Boltonu, v němž vstřelil dva góly a po naprosto zbytečném vyloučení domácího útočníka Ivana Klasniće už dovolil Trotters ve druhé půli pouze snížení na konečných 1:2. „Hráli jsme lépe než v předchozích zápasech. Pokud v takových výkonech budeme pokračovat, bude to dobré,“ hodnotil zápas trenér „kanárků“ Paul Lambert.

Pašák – Yakubu Aiyegbeni

Dva góly v tomto kola vstřelili i Sergio Agüero a Emmanuel Adebayor, ale branky útočníka z Nigérie byly pro jeho Blackburn téměř životně důležité. Yakubu jimi přispěl k porážce Arsenalu a především prvnímu vítězství Rovers v této sezóně.

Břídil – Fernando Torres

Jak tenká je hranice mezi výsluním a zatracením. Kdyby španělský útočník proměnil tisíciprocentní šanci z utkání proti Manchesteru United, mohl mu patřit titul Pašák kola. Obejitím brankáře Davida De Gey a minutím zcela opuštěné branky si však Torres vysloužil titul Břídila. Gól na 2:3 z pohledu Chelsea mohl být pro další vývoj utkání na Old Trafford klíčový.

Odpověď na otazník kola

Ptali jsme se, zda Chelsea dokáže udržet na Old Trafford čisté konto, což se jí povedlo pouze jednou z posledních osmi zápasů. I tentokrát však měli Blues k zápasu s nulou daleko, první gól inkasovali už po osmi minutách od Chrise Smallinga, Petr Čech následně lovil míč ze sítě i po střelách Naniho a Wayna Rooneyho.