Aston Villa se dál trápí, van der Vaart je talismanem

Přinášíme vám tradiční souhrn nejdůležitějších událostí, zajímavostí, postřehů a názorů z 19. kola anglické nejvyšší fotbalové soutěže Premier League.

Fandové Fulhamu se bouří, odnese to Hughes?

Přestože West Ham United nebyl v londýnském derby proti Fulhamu favoritem, dokázal si odvézt z Craven Cottage všechny tři body za výhru 3:1 a odpoutal se z posledního místa tabulky. „Kladiváři“ se tak bodově srovnali právě s Fulhamem, který po výhře Wiganu ve Wolverhamptonu spadnul na sestupové příčky.

Fanouškům Cottagers už v zápase s West Hamem došla trpělivost a požadovali odvolání domácího kouče Marka Hughese. Když velšský kouč ve druhé půli vystřídal útočníka Clinta Dempseyho, ozýval se z tribun pokřik: „Nevíš, co děláš!“ Hughes po utkání pouze zopakoval, že mu čáru přes rozpořet dělají absence klíčových hráčů a požádal příznivce Fulhamu o trpělivost. „Musí vědět, že tvrdě makáme. Nedaří se nám, protože nám chybí důležití hráči. Chápu jejich zklamání, hlavně když prohrajeme doma, ale letos to není pravidlem. Jsem přesvědčen, že většina fanoušků chápe naši situaci a bude trpělivá,“ přeje si kouč Fulhamu.

Hughese v utkání zaskočili především urostlí útočníci Carlton Cole a Frederic Piquionne, kteří se postarali o všechny tři góly hostů. „V posledních zápasech jsme podávali vyrovnané výkony, ale dnes jsme špatně bránili. Jejich velcí a silní útočníci nám dělali velké problémy,“ přiznal Hughes.

Kouč vítězů Avram Grant byl po utkání pochopitelně mnohem spokojenější. „Byl to dobrý zápas, podařilo se nám ho otočit, což je úžasné. Fulham sice hodně držel míč, ale do šancí jsme ho nepustili. Hráči jsou šťastní a chtějí vyhrát znova,“ komentoval první výhru Hammers na hřišti soupeře v této sezóně izraelský trenér.

Výhra nad Fulhamem mohla být pro Grantovo další působení na lavičce West Hamu klíčová, jelikož díky ní splnil ultimátum, které před časem dostal od majitelů klubu. Ti požadovali, aby tým získal ze zápasů s Blackburnem, Fulhamem a Evertonem minimálně tři body, přičemž už před zápasem s Toffees nasbírali Grantovi svěřenci body čtyři.

Je Van der Vaart talismanem „kohoutů“?

Když Rafael van der Vaart skóruje, Tottenham neprohrává – toto pravidlo letos platí a už poosmé se prokázalo i v nedělním utkání proti Aston Ville. Nizozemský záložník vstřelil hned dvě branky, a přestože Spurs odehráli více než dvě třetiny zápasu oslabeni o vyloučeného Jermaina Defoa, radovali se z výhry 2:1, po které si upevnili páté místo v ligové tabulce.

Trenér Tottenhamu Harry Redknapp si letní nákup Van der Vaarta z Realu Madrid za 8 milionů liber nemůže vynachválit. „Rafa hraje fantasticky. Jako hráč má všechno, klidně nastřílí 15 až 20 gólů za sezónu. Stále jsem překvapen, jak snadno jsme ho získali. Ukazuje se, že i v týmu jako Real Madrid jsou hráči, kteří nehrají a které je možné přivést,“ pochvaloval si kouč Spurs.

Tottenham ve Villa Parku po prvním poločase vedl 1:0 a Redknapp po utkání prozradil, že navzdory početní nevýhodě nabádal o přestávce své hráče, aby se snažili přidat druhý gól, což se nakonec zásluhou další trefy Van der Vaarta podařilo. „Ztráta Jermaina Defoa nám zápas ztížila. V první půli to ještě šlo, ale ve druhé půli už jsme míč tolik nedrželi. O poločase jsem hráčům říkal, abychom na ně vlítli, protože jsme v osobě Aarona Lennona a Garetha Balea disponovali velkou rychlostí. Cítil jsem, že si šance ještě vytvoříme. Rafa nakonec přidal fantastický druhý gól,“ řekl.

Trápení Aston Villy naopak pokračuje. Dvacet bodů po polovině soutěže nyní stačí pouze na 15. místo v ligové tabulce. Trenér Gerard Houllier po utkání přiznal, že Villans na soupeře tentokrát vůbec nesatčili a zalitoval brzkého zranění útočníka Emila Heskeyho. „Ani nevím, jestli jsme si z utkání nějaký bod zasloužili. Udělali jsme dvě chyby, za které jsme zaplatili. Po střídání Emila jsme museli začít hrát jinak. Měli jsme se zpět do zápasu dostat dřív, druhý gól rozhodl,“ hodnotil prohru francouzský kouč.

Pašák – Carlton Cole

Probuzení spícího střelce přišlo v pravý čas jak pro West Ham, tak pro Colea samotného. Anglický reprezentant dvěma góly pomohl k výhře nad Fulhamem a posunu z posledního místa tabulky. Přestože o odchodu bývalého hráče Chelsea z Upton Parku se spekuluje celý podzim, vedení klubu nyní možná své záměry přehodnotí.

Břídil – Tim Krul

Brankář Newcastlu svojí minelou nasměroval v utkání s Manchesterm City hostující tým k vítězství 3:1. Už ve druhé minutě si neporadil s malou domů, kterou poslal pouze k nohám Carlose Téveze. Argentinský forvard bleskově míč přihrál Garethu Barrymu, jenž otevřel skóre.

Odpověď na otazník kola

Ptali jsme se, zda trenér Liverpoolu Roy Hodgson napraví svoji mizernou bilanci na hřištích soupeřů, kde vyhrál z posledních 27 zápasů jen jednou. Na odpověď si budeme muset počkat, jelikož zápas Reds v Blackpoolu byl odložen.

Výrok kola

„My se snad nikdy hrát nenaučíme.“ Trenér Wolverhamptonu Mick McCarthy byl ve svém hodnocení prohry 1:2 s Wiganem stručný, ale výstižný.