Chelsea přejela Sunderland, Pavljučenko skolil Liverpool

[b]Aktualizováno.[/b] Útočník Roman Pavljučenko gólem v nastaveném čase zajistil Tottenhamu překvapivé vítězství nad vedoucím Liverpoolem. Manchester United nad nováčkem z Hullu dlouho vedl o tři góly, aby nakonec zvítězil jen o gól. Londýnská Chelsea nadělila bezmocnému Sunderlandu pět branek a odčinila tak domácí prohru s Liverpoolem. Arsenal po velmi špatném výkonu prohrál 1:2 se Stoke City.

Liverpool poprvé v sezóně prohrál

Tottenham dokázal podruhé v tomto týdnu zaskočit favorizovaného soupeře. Spurs otočili utkání s Liverpoolem a vedoucímu týmu tabulky uštědřili první porážku v sezóně.

Velký návrat na White Hart Lane zažil hostující útočník Robbie Keane, který ještě v minulé sezóně oblékal dres zdejších „kohoutů“. Byl to právě irský reprezentant, kdo už ve 3. minutě přihrál Dirku Kuytovi na vedoucí gól Reds.

Tottenham zdaleka nepřipomínal tým, který v týdnu nastřílel čtyři branky na Emirates Stadium proti Arsenalu. Až krátce před poločasem se k ohrožení branky dostal Luka Modrić, ale Pepe Reina jeho střelu z 18 metrů dokázal vyrazit.

Do druhého poločasu poslal domácí trenér Harry Redknapp dalšího útočníka Romana Pavljučenka, avšak útočnou aktivitou se prezentovali mnohem více hráči hostujícího celku.

V úvodu druhého dějství se do hlavní role pasoval domácí brankář Heurelho Gomes, který nejprve skvělým zákrokem vytáhl na tyč pumelici Stevena Gerrarda, aby poté vyrobil nepochopitelnou hrubku, po které kapitán Liverpoolu trefil břevno. Brazilský gólman tak nechtěně připomněl excesy bývalé jedničky Paula Robinsona. Gomesovi následně zatrnulo i po šanci Kuyta, jehož střela těsně minula branku.

Tottenham se v těchto chvílích k útočení dostával jen zřídka, ale po jednom z občasných protiútoků se mu podařilo vyrovnat. Tedy spíše hostujícímu obránci Jamiemu Carragherovi, který po rohovém kopu hlavičkoval do vlastní sítě.

Liverpool vlastní branka očividně zaskočila, naopak Spurs vycítili šanci na vítězství. Velkou příležitost měl střídající Pavljučenko, ale ve výhodné příležitosti mířil vysoko nad Reinovu branku.

Ruský kanonýr však dokázal své zaváhání napravit v nastaveném čase, kdy po ráně Davida Bentleyho a přihrávce Darrena Benta z bezprostřední blízkosti uvrhl stadion do euforie.

Tottenham - Liverpool 2:1

Branky: Carragher vlastní (70.), Pavljučenko (90.) – Kuyt (3.)

Manchester nakonec vyhrál jen o gól

Manchesteru United se nakonec podařilo ubránit svoje vedení a porazil nováčka z Hull City těsně 4:3. Hull tak utrpěl již druhou porážku v tomto týdnu a právě Manchester se dostal v tabulce před něj.

Prvního gólu se domácí dočkali již ve 3. minutě. Po spolupráci Dimitara Berbatova s Christianem Ronaldem druhý jmenovaný vystřelil z otočky svojí levou nohou a jeho rána se od tyčky odrazila do sítě, 1:0. V následujících minutách hráči Manchesteru předváděli pohledné akce, vyšperkované parádičkami a hráči Tygrů často jen přihlíželi.

Ve 23. minutě ovšem hosté skvěle rozehráli přímý kop, nejvýš vyskočil Daniel Cousin a hlavičkou k bližší tyči zařídil vyrovnání.

Pohledná hra United pokračovala, ovšem volala po větší efektivitě. Ta se dostavila ve 29. minutě, kdy po rychlém brejku a akci Berbatova skóroval střelou z 18 metrů Michael Carrick. Krátce před přestávkou potom vedení na rozdíl dvou gólů zvýšil Ronaldo, který hlavičkoval po rohu Naniho. Míč ještě mírně tečoval hostující Paul McShane.

Krátce po přestávce měli domácí další šance, jmenovitě Berbatov a Ronaldo, ale ani jednu z nich neproměnili. V 57. minutě po dalším rohu Rudých ďáblů a špatné obraně hostů skóroval po zemi Nemanja Vidič. Čisté svědomí nemůže mít ani brankář Boaz Myhill. V té chvíli to pro hosty vypadalo na debakl.

V 69. minutě se ale dokázal prosadit hostující Bernard Mendy, který povedeným lobem překonal Edwina van der Saara. Obránce Vidič míč vykopával už ve chvíli, kdy byl za brankovou čárou. Tygři mocně finišovali a v 82. minutě se Geovannimu podařilo snížit z penalty na rozdíl jediného gólu po faulu Ria Ferdinanda na Mendyho.

V závěru ještě něco ze svého temperamentu předvedl Wayne Rooney, ale naštěstí pro něj odešel pouze se žlutou kartou. Hull tak v této sezóně poprvé prohrál dva zápasy v řadě.

Manchester United - Hull 4:3

Branky: Ronaldo (3. a 44.), Carrick (29.), Vidič (57.) - Cousin (23.), Mendy (69.), Geovanni (82. z pen.)

Delap vyzrál i na Arsenal

Arsenal utrpěl po ztrátě dvou bodů v derby s Tottenhamem další šok – na půdě nováčka Stoke City prohrál 1:2. Oba góly domácích padly jak jinak než po dlouhých autových vhazováních Roryho Delapa.

Hostující trenér Arsene Wenger nechal pouze na lavičce útočníky Robina van Persieho a Thea Walcott a na hře Arsenalu to bylo citelně znát. Především útočné duo domácích ve složení Ricardo Fuller a Mamady Sidibé dělalo hostujícím zadákům nemalé potíže.

Byl to právě Fuller, který po vhazování Delapa odstavil Kola Tourého a už v 11. minutě otevřel skóre zápasu.

Sám Delap se poté převtělil do role zakončovatele, ale jeho gólovou hlavičku ještě dokázal zneškodnit obránce Gael Clichy.

Do hry se sice dostal Walcott, ale hra Gunners se příliš nelepšila. Naopak domácí opět hojně využívali nabízených autových vhazování. Po jednom z nich brankář Manuel Almunia bravurně zasáhl proti střele Salifa Diaa.

Arsenalu však toto varování nestačilo a ihned z dalšího Delapova autu inkasoval podruhé. Ryan Shawcross prodloužil míč na Seyiho Olofinjanu, která hrudí zvýšil na rozdíl dvou branek.

Mizérii „kanonýrů“ dovršil střídající van Persie, který byl po 12 minutách pobytu na hřišti vyloučen za zbytečné sražení brankáře Thomase Sörensena. V samém závěru utkání si ještě do sítě našla cestu tečovaná střela Clichyho, která však vedla pouze ke korekci konečného výsledku.

Stoke - Arsenal 2:1

Branky: Fuller (11.), Olofinjana (73.) – Clichy (90.)

Bednář přispěl gólem k remíze

Český útočník Roman Bednář vstřelil svoji čtvrtou branku v sezóně a pomohl svému West Bromwichi alespoň k remíze s Blackburnem Rovers.

Oba týmy si v poslední době nepřipsaly do tabulky nikterak závratný počet bodů, čemuž odpovídal i opatrný začátek utkání.

Ve 13. minutě však domácí Ryan Donk držel za dres hostujícího Jasona Robertse a rozhodčí jeho přestupek ocenil pokutovým kopem. S jeho proměněním si bez potíží věděl rady Benni McCarthy.

Jihoafrickému útočníkovi však úsměv na tváři nevydržel dlouho, protože zakrátko byl po druhé žluté kartě vyloučen. Po faulu na Jonathana Greeninga totiž úmyslně zasáhl míč rukou a ve 36. minutě musel předčasně do sprch.

West Brom nastoupil do druhé půle velmi aktivně, střelu Ishmaela Millera zastavila tyč, jeho další pokus odvrátil na rohový kop obránce Ryan Nelsen.

Domácí se však zaslouženého vyrovnání dočkali velmi brzy, když po Millerově přihrávce chladnokrevně zakončil Bednář. Gólu se dočkal i sám Miller, který po akci Greeninga dostal Baggies do vedení.

V závěrečných vteřinách utkání se však k odraženému míči dostal Keith Andrews a bez váhání napálil míč za záda Scotta Carsona. Pro bývalého kapitána třetiligového MK Dons se jednalo o vůbec první trefu v Premier League.

West Bromwich - Blackburn 2:2

Branky: Bednář (55.), Miller (62.) – McCarthy (13. z pen.), Andrews (89.)

Sunderland na Stamford Bridge propadl

Hráčům Sunderlandu vyšla proti Chelsea taktika s důslednou obranou pouze 27 minut. Pak se hra „černých koček“ zcela rozpadla a od Blues inkasovali ostudných pět branek.

Prvním varováním pro hostující borce byla nenápadná střela Deca z hranice pokutového území, která ovšem zaťukala na břevno.

Zhruba po půlhodině hry však hosté zcela odpadli a jen do poločasu inkasovali tři branky, všechny jako přes kopírák, všechny téměř do prázdné branky.

Nejprve připravil Joe Cole první letošní zásah pro brazilského obránce Alexe, stejný hráč se poté mohl ještě pobavit s Nicolasem Anelkou, který z nich při druhé brankové situaci uklidí míč do sítě. Přednost nakonec dostal francouzský útočník. Anelka neměl problém ani při třetím gólu, kdy mu asistoval Florent Malouda.

Hostující trenér Roy Keane udělal o poločase dvě změny v sestavě, ale ani příchod útočníka El Hadjiho Dioufa, ani debutujícího mladíka Jordana Hendersona jeho týmu nepomohl.

Chelsea pokračovala v kanonádě. Joe Cole pronikl po pravé straně hřiště, našel svým centrem Franka Lamparda, který opět zakončoval do poloodkryté branky.

Svého prvního hattricku v dresu Chelsea se ještě dočkal Anelka, který pod padajícím brankářem Martonem Fülöpem protlačil míč do sítě celkově popáté.

Chelsea - Sunderland 5:0

Branky: Anelka (30., 45. a 53.), Alex (27.), Lampard (51.)

Wigan bral tři body gólem v poslední minutě

Emile Heskey zařídil teprve druhou porážku Portsmouthu na domácím hřišti a Tony Adams na lavičce Pompeys tak zatím zůstává bez bodu.

Za vytrvalého deště se do úvodního tlaku dostali hostující Latics. První šance si vytvořil Amr Zaki, ale jeho hlavička ani dorážka v síti Davida Jamese neskončily. Pompeys se dostávali do hry velice pomalu.

V 16. minutě se hlavička Petera Crouche odrazila od břevna a z následné dorážky Papa Bouba Diop vysoko přestřelil. Velkou šanci měl stejný hráč o několik minut později, kdy po centru jeho hlavičku na brankové čáře vyrážel Wilson Palacios. A do třetice Diop v akci, tentokrát ale na opačné straně hřiště. Jeho faul ve vápně na Tituse Brambla ohodnotil sudí penaltou a z té zařídil Zaki hostům vedení 1:0.

Na začátku druhé půle se málem prosadil střídající Niko Kranjčar, ale jeho přímý kop na brankové čáře zachraňoval opět Palacios. Pompeys ještě zvýšili svoji aktivitu, ale Crouch hlavičkoval opět těsně vedle. Největší šanci měl ale Jermain Defoe, který zahrával nepřímý kop z šesti metrů poté, co hostující brankář zahrál po malé domů rukou. Střelu ale zlikvidoval na čáře Heskey. Tlak domácích rostl a v následujících minutách hlavičkovali do břevna nejdříve Glen Johnson a potom i Crouch.

Pompeys se konečně dočkali v 82. minutě, kdy všechno co mu stálo v cestě prostřelil Chorvat Kranjčar. To ale nebylo zdaleka vše. V 90. si na centr Lee Cattermolea naběhl Heskey a zařídil překvapivé tři body pro hostující Latics.

Portsmouth - Wigan 1:2

Branky: Kranjčar (82.) - Zaki (45.), Heskey (90.)

Middlesbrough po strhujícím zápase remizoval s West Hamem

V zápase, který měl vynikající úroveň, se nakonec rozešli Middlesborough s West Hamem United smírně 1:1. Domácím Boro zachránil v závěru bod několika skvělými zákroky brankář Ross Turnbull.

V úvodu se do mírného tlaku nejdříve dostali domácí, potom se ale stále více začali prosazovat Kladiváři z Londýna. Velké šance měl zejména Freddie Sears, ale obě zlikvidovala na poslední chvíli obrana domácích. První gól byl trochu překvapivý. Ve 21. minutě Luis Boa Morte přihrál vzduchem Haydenu Mullinsovi, který na první pokus ze vzduchu netrefil, ale opakovanou střelu poslal pravačkou do sítě, 1:0.

Ve zbytku poločasu měli stálou převahu hosté, ale v samotném závěru mohli doplatit na neproměňování šancí, kdy dvakrát málem skóroval Afonso Alves.

Krátce po přestávce to mohlo být už 2-0, ale Jack Collison míč dobře netrefil. Domácí potom dobře vystřídali a začali se dostávat zpátky do hry. Příliš šancí si ale nevytvářeli, a když už se konečně dostali na dostřel branky Roberta Greena, nedokázali dobře zakončit.

V 84. minutě fauloval James Collins na hranici pokutového území Hossama Mida a sám faulovaný z přímého kopu zařídil vyrovnání. Boro potom vrhlo všechny síly do útoku, ale málem na to doplatilo. Lee Bowyer i Collison ale zblízka Turnbulla nepřekonali.

Middlesbrough - West Ham United 1:1

Branky: Mido (84.) - Mullins (21.)

Everton doma premiérově vyhrál

Gól Louise Sahy ze samotného závěru zápasu přinesl svěřencům Davida Moyese druhé vítězství v řadě a hlavně teprve první na domácím Goodison Parku.

Na obou klubech byla zpočátku znát nervozita a taktéž nedostatek sebevědomí. První šance zápasu přišla v 9. minutě, kdy Mikel Arteta načechral míč na hlavu Stevena Pienaara, jehož slabá hlavička se však pro Marka Schwarzera stala snadnou kořistí.

To hostujícímu Fulhamu se směrem dopředu příliš nedařilo, jisté nebezpečí znamenaly snad jen přihrávky Jimmyho Bullarda, jimiž zásoboval Bobbyho Zamora a Andyho Johsona - hráče, který dříve působil právě v dresu Evertonu.

Po půl hodině hry se po akci Yakubua dostal k míči Arteta a přesnou přihrávku vyzval ke skórování Marouaneho Fellainiho. Belgičan však pouze napálil bránícího Aarona Hughese a ani Yakubův pokus o dorážku k ničemu nevedl. Na druhé straně pěkným pasem znovu zahrozil Bullard, brankář Tim Howard si však se Zamorou poradil.

Do druhé půle vykročili lépe domácí, blízko ke gólu měl Tim Cahill, který však svou hlavičku nasměroval pouze nad Schwarzerovu bránu. Do velké šance se krátce nato dostali i hosté. Hlavička Zoltana Gery ale skončila pouze na břevně.

A konstrukce Howardovy svatyně se znovu otřásala v základech poté, co americký brankář jen s potížemi vyrazil Bullardův přímý kop a dorážející Zamora napálil tyč. David Moyes na vývoj reagoval střídáními a čtyři minuty před koncem se ukázalo, že měl zlatou ruku.

Leon Osman poslal parádní míč na Sahovu hlavu a bývalý útočník Manchesteru United ukončil střelecké trápení obou soupeřů. Fulham tak stále čeká na první výhru na hřišti soupeře, Everton se té domácí konečně dočkal.

Everton - Fulham 1:0

Branka: Saha (87.)