Anglie poznává problematičnost vlastnictví hráčů třetí stranou

Až dva roky po kontroverzním přestupu Carlose Téveze a Javiera Mascherana do West Hamu zjišťuje anglický fotbal, jak nebezpečné umí být vlastnictví hráčů třetí stranou. Právě West Ham stálo protiprávní angažování obou hráčů v součtu přes 45 milionů liber (asi 1,39 miliardy korun), na tuto nezvyklou formu angažování hráčů ale doplácejí i další, kteří se k ní uchýlili.

Anglie poznává problematičnost vlastnictví hráčů třetí stranou
Anglická média už celému případu začala říkat pro zjednodušení Tévezgate. Na konci srpna 2006 West Ham sháněl skutečně hvězdné posily, jenže na ně neměl. Přijal proto nabídku íránského obchodníka Kia Joorabchiana a angažoval jemu smluvně zavázané Argentince Mascherana s Tévezem. Formálně za ně zaplatil 12 milionů liber, tedy jen zlomek skutečné tržní hodnoty.

Dosud není jasné, zda se jednalo o pronájem nebo o určitou formu leasingu, oba Argentinci každopádně stále patřili Joorabchianově firmě MSI. Tento jihoamerický způsob najímání hráčů je v Evropě obvykle zakázán, což platí i o Anglii. Oba s týmem nejprve jen trénovali, když se ale současně s jejich příjezdem začal West Ham propadat k sestupovým vodám, rozhodlo se vedení zariskovat a nasadit je do hry.

Vedení Premier League za to vyměřilo West Hamu rekordní pokutu ve výši 5,5 milionu liber, nesáhlo ale překvapivě k bodovému odečtu. Tévez navíc hrál dál a nakonec rozhodl svými góly o setrvání týmu v elitní soutěži. Místo něj sestoupil Sheffield United, který v tomto týdnu u arbitráže vysoudil odškodné 30 milionů liber.

Úspěch Sheffieldu u arbitráže si komentátoři vykládají jako nebezpečný precedent, na jehož základě se může domáhat odškodného i řada dalších týmů. "Je to jako otevření Pandořiny skříňky," nechal se slyšet jeden z funkcionářů. Podle informací deníku The Guardian si v minulosti opatřily posily tímto způsobem i další kluby a ani po Tévezovi s tím nepřestaly; legalizace takových praktik by zase rozvrátila fungující systém přestupů.

Třetí strana totiž z fotbalu odsává peníze za přestupy, úroky z nich a i hráčské smlouvy jsou v takových případech mnohem vyšší. "A tak mají kluby bezcenného hráče, na němž prodělávají jak na začátku, tak i na konci jeho působení," dodal Guardian.

Zatímco Mascherano v únoru 2007 svou spolupráci s MSI ukončil standardním přestupem do Liverpoolu, který za něj MSI zaplatil 19 milionů liber, Tévez zůstal ve West Hamu. Když ho chtěl klub sám prodat Manchesteru United, Joorabchian pohrozil mezinárodním soudem, hráčova práva za dva miliony koupil zpět, a poslal jej do Manchesteru na hostování. Celkem tedy West Ham stálo 26 ligových startů Téveze a pět zápasů Mascherana 45,5 milionu liber.

A na spojení s MSI zřejmě nevydělá ani Manchester United. Daily Mail už přišel s informací, že městský rival City chce Téveze koupit za 30 milionů liber, aniž by z nich United viděli alespoň penci. A kdyby si naopak chtěl tým trenéra Fergusona hráče nechat, bude muset přistoupit na vyšroubovanou cenu. "Leasingový způsob shánění hráčů je pro hospodaření klubů devastující," konstatoval Guardian.

[ 26.9.2008 - ČTK | Foto: AP ]