Portugalsko se i bez Ronalda na utkání s Čechy naladilo divokou výhrou, Turecko šokovalo Itálii

Fotbalisté Portugalska, kteří budou za dva týdny v základní skupině mistrovství Evropy v Německu úvodním soupeřem českých reprezentantů, porazili v přípravném utkání Finsko 4:2. Dvěma góly se v Lisabonu blýskl Bruno Fernandes. Turecko, které je také v české skupině na Euru, remizovalo v Itálii 0:0.

Tým z Pyrenejského poloostrova od začátku potvrzoval roli favorita, když soupeře téměř nepouštěl k míči. Roli ofenzivního tahouna převzal od absentujícího Ronalda na levé straně hřiště Rafael Leao, přes kterého se v prvním dějství rodila většina zajímavých akcí. Stejně jako rohový kop ze 17. minuty, po kterém se prudkou hlavičkou prosadil Rúben Dias. Zanedlouho mohl svého kolegu z defenzivních řad napodobit Joao Cancelo, z pravé strany pokutového území ale trefil pouze boční síť. Ve 40. minutě mohl hlavou zvýšit Francisco Conceicao, spolehlivý zákrok ovšem vytasil Lukáš Hradecký. Dvougólový náskok však Portugalcům stihl ještě před přestávkou zařídit Diogo Jota, jenž v nastaveném čase bezpečně proměnil pokutový kop.

Další branku mohl brzy po změně stran přidal aktivní Cancelo, prudkou střelu ale vyslal jen do místa, kde stál Hradecký. O poznání lépe zakončoval v 55. minutě Fernandes, jenž zpoza pokutového území uklidil míč přesně k pravé tyči. Domácí za jednoznačného stavu polevili, čehož rázem využili Finové. Na skvělý pas za obranu si v 73. minutě naběhl střídající Pukki a tváří v tvář gólmanovi nezaváhal. Zkušenému útočníkovi jeden přesný zásah nestačil a o pouhé čtyři minuty později skóroval znovu, když zužitkoval prostrčení míče do šestnáctky od Mattiho Peltoly. Portugalci ale drama nedopustili a vítězství v závěru pojistil druhým gólem v zápase Fernandes.

Cristiano Ronaldo v zápasové nominaci nefiguroval. Trenér Roberto Martínez dal pětinásobnému vítězi Zlatého míče týdenní volno, jelikož mu sezona v Saúdské Arábii skončila až 31. května. Češi zahájí Euro zápasem s Portugalci 18. června v Lipsku.

Italský trenér Turků zmrazil Squadru azzurru. Soupeř Čechů na Euru počítá zraněné

Evropský šampionát ještě neodstartoval, přesto italští fanoušci propadali lehké skepsi. Útok nebudil takový respekt jako v dobách největší slávy Squadry azzurry a v posledních dnech dostala trhliny i obrana, jejíž řady opustili zranění Francesco Acerbi a Giorgio Scalvini. Ztráty ale počítal i turecký národní tým. Kouč Montella, 20násobný italský reprezentant, musel ze svých plánů škrtnout Caglara Söyüncüho a Enese Ünala.

Utkání ze začátku připomínalo spíše taktickou bitvu, o čemž svědčí fakt, že ani jeden z týmů nevystřelil během celého prvního poločasu na branku. Možnost ke skórování měl tedy až Kaan Ayhan, jenže jeho hlavička nezamířila do prostoru mezi třemi tyčemi. Závěr první půle měl pro tým ze země půlměsíce hořkou pachuť, jelikož se zranil obránce Kabak, a jeho účast na nadcházejícím Euru je tak zahalena otázkami. Největší šance Italů přišla až v poslední nastavené minutě, ale Bryan Cristante hlavičkoval jen do tyče.

Své brankářské dovednosti musel v 63. minutě předvést Guglielmo Vicario, jenž nepřipustil změnu skóre po dobře mířené hlavičce Meriha Demirala. Zbytek utkání nenabídl větší příležitosti, na čemž nic nezměnil ani v 87. minutě Giovanni Di Lorenzo, jehož hlavička po rohovém kopu mířila vysoko nad bránu Altaye Bayindira.

Přípravná utkání před mistrovstvím Evropy:

Lublaň: Slovinsko - Arménie 2:1 (1:0)
Branky: 11. Mlakar, 63. Iličič - 56. Harojan.

Lucern: Švýcarsko - Estonsko 4:0 (1:0)
Branky:
20. Zuber, 47. Amdouni, 63. Elvedi, 70. Shaqiri z pen.

Branky:
55. a 84. Fernandes, 17. Dias, 45.+4 Diogo Jota z pen. - 73. a 77. Pukki.

Boloňa: Itálie - Turecko 0:0

Krejčí bere zájem ze Španělska jako zadostiučinění, soustředí se na Euro. Přestup spěje do finále, o odstupném je jasno