Nejstarší soutěž světa se bude hrát po dohodě s Premier League bez opakovaných zápasů

Anglický pohár se bude hrát od příští sezony už od prvního kola bez opakovaných zápasů, které byly v případě nerozhodného výsledku v této nejstarší světové soutěži tradicí. Změnu, která je součástí šestileté dohody s Premier League, dnes oznámila pořádající Fotbalová asociace (FA).

Nejstarší soutěž světa se bude hrát po dohodě s Premier League bez opakovaných zápasů

Až do roku 2000 se v Anglickém poháru, jenž se hraje od roku 1871, opakovaly nerozhodné zápasy ve všech fázích včetně finále. Poté byly kvůli nahuštěnému kalendáři opakování postupně rušena až do současného stavu, kdy se už nehrají od pátého kola, tedy osmifinále. Nyní opakování zůstanou pouze v předkolech, v nichž hrají týmy z páté až desáté nejvyšší soutěže.

Postupné odebírání opakovaných zápasů v minulosti někteří komentátoři kritizovali a poukazovali na snižování významu pohárové soutěže. FA i Premier League nicméně po nejnovějších změnách hovoří o "posílení" FA Cupu: všechna kola se budou nyní hrát o víkendech, ve 4. a 5. kole a čtvrtfinále navíc bez konkurence zápasů Premier League.

Fotbalová asociace změny odůvodnila mimo jiné úpravami soutěží UEFA, v jejichž základní fázi týmy od nového ročníku místo dosavadních šesti odehrají osm utkání.